امروز: شنبه 02 آذر 1398 برابر با 23 نوامبر 2019

گیلان به جهت تلاش‌های ارزشمندی که در تمامی رویدادها و رخدادها داشته از اهمیت ویژه ای برخوردار است/ /اهمیت تولید سند بر ماندگاری آن است

  • یکشنبه, 23 تیر 1398
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، در آیین افتتاحیه نمایشگاه تاریخ محلی گیلان گفت: افتخار ما این است که بدون هیچ‌گونه جهت‌گیری سیاسی و رویکرد خاصی از تاریخ محلی یکایک اقوام این سرزمین در کنار هم نگهداری می‌کنیم.

به گزارش پایگاه خبری رشت پرس، اشرف بروجردی در آیین افتتاحیه نمایشگاه تاریخ محلی گیلان در تالار قلم مرکز همایش‌های سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار شد ضمن خیر مقدم به مفاخر و چهره‌های شاخص علمی، سیاسی، فرهنگی، هنری و ورزشی خطه گیلان اظهار کرد: حضور یکایک اساتید، صاحبنظران و کسانی که در ساختن تاریخ ایران اسلامی و گیلان عزیز همت گماشتند را در این آیین مغتنم می‌شمارم.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران ضمن ارج نهادن به تلاش و اهتمام تمامی نقش آفرینان در این عرصه، افزود: برای ما گیلان نه تنها به سبز و آبی بودن، دارا بودن محصولات، خطه مرزداری و تمام مفاخر آن با اهمیت بوده بلکه این استان به لحاظ تاریخی، ایستادگی‌ها، مقاومت‌ها و تلاش‌های ارزشمندی که در تمامی رویدادها و رخدادها داشته از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

وی با اشاره به تیرماه سال ۱۳۶۰ و شهادت استاندارگیلان و معاون وی، تصریح کرد: تمامی این شهامت‌ها و شهادت‌ها موجب شد تا این خطه پایدار باقی بماند.

بروجردی در پاسخ به اظهارات غلامعلی جعفر زاده ایمن آبادی نماینده مجلس شورای اسلامی مبنی بر عدم سیاسی کاری و عدم نگرش سیاه و سفید تاریخ این سرزمین و تاثیر آن در نگهداری اسناد، گفت: ما هیچگاه سیاه و سفید نمی‌بینیم. اسناد تولید شده می‌توانند برای آینده این سرزمین موثر باشند.

وی در ادامه به رسالت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران اشاره و تصریح کرد: نام دیگر این سازمان «حافظه ملی ایرانیان» است که بر اساس آن حافظه تولید شده از دل اسناد اقصی نقاط کشور است. آنچه حافظه ملی ما را رقم می‌زند اسنادی است که از یکایک شهرها و قلمروهای این سرزمین از جمله گیلان، خوزستان، مازندران، بوشهر، یزد، غرب و شرق کشور و… و. به دست آمده و لازم است در معرض دید و شنود مردم قرار گیرد.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران متذکر شد: این سازمان متعلق به مردم و باورهای آنان بوده و آنچه که در این مکان مورد صیانت و نگهداری قرار می‌گیرد برای نسل آینده خواهد بود چرا که تمام مردم در تولید این اندیشه‌ها و باورها شریک هستند و بر این باور هستیم که دولت‌ها می‌آیند و می‌روند اما آنچه که ماندگار بوده فرهنگ و تاریخ است. امیدواریم که تاریخ نگاران دارای سعه‌صدر بوده و حقیقت بین و حقیقت گو باشند و رخدادها را براساس رسالت اصلی خود که نگارش براساس واقعیت است، بنگارند.

وی با اعلام اینکه اهمیت تولید سند بر ماندگاری آن است، ادامه داد: باید گفت آنچه که در این میان دچار خدشه نمی‌شود اسنادی است که در برهه زمانی خاص تدوین می‌شوند. سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران حاصل تلاشها را نگهداری و به دست آینده منتقل می‌کند.

وی با طرح سوالی مبنی بر اینکه چرا توجه ما امروز بر تاریخ محلی بوده نه تاریخ ملی گفت: تاریخ ملی ما؛ دربرگیرنده تاریخ محلی یکایک اقوام و خورده فرهنگ‌ها بوده و لازم است اینها به هم مرتبط شوند.

به گفته بروجردی، سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران همانند یک بند تسبیح بوده که دانه‌های آن فرهنگ‌های محلی است که می‌تواند کنار هم قرار گیرد و در نهایت حافظه ملت را به وجود آورد و افتخار ما این است که بدون هیچگونه جهت گیری سیاسی و رویکرد خاصی تمام اینها را باهم داریم.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با اشاره به وجود اسناد مربوط به ۷۰۰ الی ۸۰۰ سال گذشته در مجموعه اسناد این سازمان، اضافه کرد: این اسناد ترسیم‌گر تاریخ گذشته ما خواهند بود.

وی خاطرنشان کرد: نسل جوان ما باید به تاریخ این سرزمین احساس تعلق خاطر داشته باشد بدون شک ما به عنوان صاحب منصبان دولتی در این میان و در راستای بهره مندی از ظرفیت‌های نسل جوان و استعدادهای آنان قصورهایی داشته ایم و لازم است تلاش کنیم تا باورهای نسل جوان در این سرزمین ظهور و بروز پیدا کند.

در ادامه این مراسم با حضور اشرف بروجردی رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی نماینده استان گیلان در مجلس شورای اسلامی، ژاله حساس خواه مدیر کتابخانه ملی استان گیلان، ارسلان زارع سرپرست استانداری گیلان و … از سکه مزین به هفته گیلان و تمبر نمایشگاه تاریخ محلی گیلان رونمایی و نمایشگاه تاریخ محلی گیلان نیز افتتاح شد.

انتهای پیام/083466

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اجتماعی
خواندن کد خبر: 21317

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


اخبار برگزیده

آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی