امروز: پنج شنبه 10 مهر 1399 برابر با 01 اکتبر 2020

بازار تاریخی روستای ۳۵۰۰ ساله گیلان ثبت‌ملی می‌شود

  • دوشنبه, 28 مرداد 1398
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان اعلام کرد: بخشی از بازار قدیمی سنتی ۳۵۰۰ ساله آسیابر دیلمان از توابع شهرستان سیاهکل، به سبب برگزاری مراسم آئینی از جمله نوروزبل و رونق گردشگری احیاء شده و بر همین اساس و در راستای حفاظت و حراست از این بازار قدیمی، پرونده ثبت ملی آن در حال آماده‌سازی است.

به گزارش پایگاه خبری رشت پرس ، شهرود امیر انتخابی گفت : در زمان حاضر ۵۰مغازه سنتی در این بازار تاریخی قرار دارد و پیشتر مشاغلی همچون چلنگری، طب سنتی، پالان دوزی، خیاطی، خواربار فروشی، چای خانه نانوایی و ... در آن مشغول فعالیت بودند.

وی اظهار داشت:  پرونده مقدماتی ثبت بازار سنتی آماده شده اما به سبب تکمیل پرونده ثبتی و به دلیل اهمیت موضوع به تامین اعتبار نیاز است لذا توافقی با یکی از تشکل‌های مردم نهاد انجام شد تا با همکاری انجمن میراث فرهنگی و طبیعی گیلان این پرونده ثبتی تکمیل شود.

امیرانتخابی تصریح کرد: کارشناسان معاونت میراث فرهنگی اداره کل باهمکاری اعضای انجمن میراث فرهنگی و طبیعی گیلان  برای مستندسازی و نقشه برداری به منطقه‌ موردنظر عزیمت کرده اند.

وی ادامه داد: زمانبندی اداره کل برای تکمیل پرونده حدود یک هفته است و درصدد هستیم تا پایان شهریور ماه بازار تاریخی و سنتی آسیابر را به عنوان تنها بازار سنتی ثبت شده گیلان، در فهرست آثار ملی کشور به ثبت برسانیم.

وی خاطرنشان کرد: کلیه هزینه‌های مربوط به این پرونده توسط انجمن حمایت از میراث فرهنگی و طبیعی گیلان پرداخت شده  و از مردم دیلمان، مسئولان استانی و شهرستانی انتظار می‌رود نهایت همکاری را با این اداره کل به عمل آورند تا بتوانیم جشن ثبت ملی بازار سنتی آسیابر را دردهه مبارک فجر برگزار کنیم.

شهرستان سیاهکل با دو بخش مرکزی و دیلمان، در ۵۵ کیلومتری شرق مرکز استان گیلان واقع شده و دیلمان، در ۴۵ کیلومتری شهر سیاهکل است و مسیر جنگلی سیاهکل به منطقه کوهستانی دیلمان از زییاترین محورهای گردشگری و توریستی استان  و کشور به شمار می رود.

علاوه بر روستای ۳۵۰۰ساله آسیابر ،آثار تاریخی دیگری نیز در این روستا وجود دارد که تعدادی از آن‌ها در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده‌اند؛ حمام قدیمی مربوط به دوره صفویه و گورستان‌ها و قنات تاریخی از آن جمله اند که همگی این آثار قابل احیاء هستند.

یک هزار و ۸۰ اثرتاریخی از گیلان در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

انتهای پیام/ 083470

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اجتماعی
خواندن کد خبر: 21716

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی