امروز: یکشنبه 11 خرداد 1399 برابر با 31 می 2020

«سماموس» به‌عنوان بلندترین قله گیلان در فهرست میراث طبیعی کشور به ثبت رسید

  • پنج شنبه, 07 شهریور 1398
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان گفت: ۱۶ اثر از میراث طبیعی گیلان که قله سماموس رودسر نیز از جمله آن‌ها است در فهرست آثار طبیعی ملی ایران به ثبت رسید.

به گزارش پایگاه خبری رشت پرس ، شهرود امیرانتخابی ، بررسی بیش از 60 پرونده میراث طبیعی متعلق به گیلان در نشست شورای ملی ثبت کشور را مورد اشاره قرار داد و اظهار داشت: در همایش شورای ملی ثبت میراث طبیعی کشور چندین اثر طبیعی گیلان از جمله قله بزرگ سماموس رودسر در فهرست آثار طبیعی ملی ایران به ثبت رسید.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان با بیان اینکه 30 اثر از میراث طبیعی این استان برای ثبت در فهرست آثار طبیعی ملی ایران ارائه شد عنوان کرد: در همایش شورای ملی ثبت میراث طبیعی کشور که در شهرستان بندر انزلی برگزار شد نهایتاً 16 اثر از گیلان در فهرست آثار طبیعی ملی ایران به ثبت رسید.

امیرانتخابی از تالاب سوستان، ذخیره گاه سفید پلت صفرابسته، درخت نمدار کهنسال درفک معروف به کوف دار به عنوان آثار طبیعی به ثبت رسیده گیلان نام برد و افزود: آبشار ویسادار، غار چشمه باد، رویشگاه گل صد تومنی معروف به برزکوه از دیگر آثاری هستند که از گیلان در فهرست میراث طبیعی کشور به ثبت رسیدند.

وی به دیگر آثاری که از گیلان در فهرست آثار طبیعی ایران ثبت شده‌اند نیز اشاره کرد و ابراز داشت: آبشار ورزان سوباتان، گل سوسن چلچراغ، آبشار خربو، قله شاه معلم ماسوله، گل لاله واژگون، درخت آزاد لفمجان، آبشار لاتون، روگا و تالاب کرد محله انزلی از جمله 16 اثر طبیعی ثبت شده گیلان در فهرست آثار طبیعی کشور است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان در مورد ثبت اشکورات به عنوان رویشگاه گل گاوزبان نیز توضیحاتی ارائه داد و گفت: پرونده گل‌ گاو زبان را برای ثبت در تهران مطرح کردیم اما انجام آن مشروط به مشخص شدن مالکیتش بود از سوی دیگر در همایش شورای ملی ثبت کشور نیز در مورد آن صحبت‌هایی انجام دادیم.

امیرانتخابی با تأکید بر اینکه برای ثبت اشکورات به عنوان رویشگاه گل گاوزبان در فهرست آثار طبیعی کشور با مسئول ثبت آثار و حفظ احیاء میراث معنوی و طبیعی کشور رایزنی‌هایی انجام شد عنوان کرد: در همایش بندرانزلی با توجه به کمبود زمان این موضوع مطرح نشد اما به زودی شماره ثبت پرونده اشکورات نیز اعلام می‌شود.

وی تلاش برای ثبت دیگر آثار طبیعی استان گیلان در فهرست آثار ملی طبیعی ایران را مورد تأکید قرار داد و خاطرنشان کرد: در نشست دو روزه همایش شورای ملی ثبت میراث طبیعی کشور که در تاریخ پنجم و ششم شهریور برگزار شد استان گیلان با محوریت بندرانزلی با بیش از 60 پرونده میزبان این همایش و نشست تخصصی بود.

انتهای پیام / 083470

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اجتماعی
خواندن کد خبر: 21836

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


اخبار برگزیده

آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی