امروز: سه شنبه 06 خرداد 1399 برابر با 25 می 2020

کشف زیستگاه یک آبزی نادر غار زی توسط عضو هیات عملی دانشگاه گیلان

  • یکشنبه, 17 شهریور 1398
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

عضو هیات عملی دانشگاه گیلان یک زیستگاه زیر زمینی ماهیان کور را در رشته کوه زاگرس کشف کرد.

به گزارش پایگاه خبری رشت پرس؛ دانشگاه گیلان اعلام کرد :  دکتر سید حامد موسوی ثابت ، عضو هیأت علمی گروه شیلات دانشگاه گیلان با 2 سال تحقیق یک سفره آب زیرزمینی بسیار بزرگ را در رشته کوه های زاگرس کشف کرد که زیستگاه جدید ماهیان کور ایرانی است.
وی این تحقیقات را با مشارکت دکتر صابر وطن دوست عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی بابل ، پروفسور ماتیاس گیگر و پروفسور یورگ فریهوف از محققان آلمانی انجام داد.
نتایج این تحقیق بین المللی در شماره اخیر مجله ماهی شناسی کاربردی (Journal of Applied Ichthyology) در کشور آلمان منتشر شد.
در این پژوهش با انتشار گزارشی از نتایج ژنتیکی ماهیان کور مورد مطالعه ، وجود این سفره آب زیرزمینی بسیار بزرگ در زیر رشته کوه های زاگرس اثبات شد.
این سفره آب زیرزمینی به طول حدود 31 تا 162 کیلومتر ؛ بزرگترین زیستگاه زیرزمینی شناخته شده ماهیان در جهان است. 
همچنین این زیستگاه نخستین زیستگاه آبزی جهان با سه گونه ماهی کور است و تنها یک زیستگاه آبزی دیگر در جهان با این وسعت و تنوع گونه های آبزی در چین شناخته شده است.
تا کنون در ایران 4 گونه ماهی کور غارزی شناسایی شده است که فقط به ایران تعلق دارد و در هیچ نقطه دیگر دنیا وجود ندارند. 
نتیجه تحقیقات یک دهه اخیر دکتر سید حامد موسوی ثابت محقق ماهی شناس دانشگاه گیلان در منطقه غرب کشور و در منابع آبی حوضه زاگرس به کشف 2 گونه از این 4 گونه ماهی غارزی منتج شده است ، و 2 گونه دیگر را محققان خارجی پیش از انقلاب اسلامی کشف کردند.
انتهای پیام/083466
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اجتماعی
خواندن کد خبر: 21940

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی