امروز: سه شنبه 29 بهمن 1398 برابر با 17 فوریه 2020

اخذ عوارض در سواحل و امامزادگان گیلان ممنوع شد

  • پنج شنبه, 21 شهریور 1398
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان هرگونه دریافت وجه از سوی دهیاری، بخشداری و فرمانداری از مردم به جهت استفاده از انفال به‌ویژه در سطح سواحل و امام‌زادگان را ممنوع اعلام کرد

به گزارش پایگاه خبری رشت پرس ، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان گیلان گفت‌: در برخی از نقاط سواحل مشاهده می‌شود که هرکسی با طناب بخشی از آن را احاطه کرده‌اند و از مردم پول می‌گیرند.

آقایی با اشاره به تأکید قانون برنامه چهارم و پنجم توسعه مبنی بر رفع تصرف کامل سواحل دریا از سوی دولت، تصریح کرد: علیرغم اشغال برخی سواحل از سوی سودجویان، متأسفانه دولت نیز به‌جای آزادسازی سواحل، آن را تقسیم کرده و در راستای طرح گردشگری و طرح ساماندهی سواحل دریا بخشی از آن را با طناب اشغال کرده و از مردم پول می‌گیرند درحالی‌که دریا و سواحل آن باید همچون هوا و سایر مواهب الهی برای مردم رایگان باشد. وی با بیان اینکه ۸۵ درصد سواحل در گیلان آزاد است، گفت: دستگاه قضا در آزادسازی سواحل و مناطق سیاحتی و زیارتی در گیلان عزم جدی دارد و هشت دادستان در شهرستان‌های ساحلی و مابقی دادستان‌ها در شهرستان‌ها بااقتدار در جهت رفع تصدی‌گری‌ها و اخذ عوارض اهتمام جدی دارند. 

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان با اشاره به اینکه طناب‌کشی سواحل دریا و پول گرفتن از مردم از سوی متخلفین قانونی و شرعی نیست، بیان کرد: تحصیل وجوه از راه طناب‌کشی سواحل مشروع  نیست و خلاف نص صریح قانون است و عزم دستگاه قضا در راستای آزادسازی سواحل چندین سال است که دنبال می‌شود.

آقایی طرح‌های سالم‌سازی دریا با طناب‌کشی و در پی آن اخذ وجوه از مردم را از عمده دلایل غرق‌شدگی در استان برشمرد و خاطرنشان کرد: به دلیل طناب‌کشی سواحل و اخذ پول از مردم عده‌ای از افراد که کم‌بضاعت هستند، مناطق خطرآفرین دریا را برای شنا و فعالیت‌های دریایی استفاده می‌کنند که موجب غرق‌شدگی می‌شود و دلیل این نوع از غرق‌شدگی‌ها نیز عمدتاً همین طرح‌های غیرقانونی ساماندهی سواحل هستند.

وی همچنین بر غیرقانونی بودن اخذ عوارض در امامزادگان شهرستان شفت و شهر تاریخی ماسوله تأکید کرد و گفت: امامزادگان از اولیای الهی هستند و جز مقدسات محسوب می‌شوند و کسی که برای زیارت سوی آن‌ها رهسپار می‌شوند نباید عوارض بپردازند و هیچ مقامی حق ندارد از مردم پول طلب کند؛ بنابراین مصوبات نهادها، شوراها، بخشداری‌ها نباید برخلاف قانون اساسی و حقوق شهروندی باشد.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان گیلان با بیان اینکه هرگونه مجو دال بر اخذ عوارض در امامزادگان همچون ابراهیم و اسحاق علیهم‌السلام باطل است، تصریح کرد: بر اساس اصل 45 قانونی اساسی طبیعت، سواحل و بقاع متبرکه از انفال محسوب می‌شوند و انفال نیز برای امت اسلامی است و باید برای مصالح و منافع شهروندان هزینه شود و بنابراین اشخاص و ادارات نباید از آن‌ها انتفاع شخصی ببرند.

آقایی با بیان اینکه دولت باید برای نگهداری ابنیه و زیرساخت‌های توسعه محور از خود هزینه کند نه جیب مردم، افزود: قانون‌گذار برای نگه‌داری ابنیه‌ گردشگری، سواحل و مذهبی اعتباراتی را برای دولت وضع کرده که باید از آن‌ها استفاده کنند و این هزینه‌های نباید از جیب مردم پرداخت شود چون مردم در جمهوری اسلامی پس از مقام عظمای ولایت ولی‌نعمت ما محسوب می‌شوند و ما مکلف هستیم حقوق مردم را صیانت و حفظ کنیم که در این راستا وظیفه دستگاه قضا از جمله دادستان‌ها بیشتر است.

وی با تأکید بر اینکه دهیاری‌ها، بخشداری‌ها و فرمانداری‌ها به‌هیچ‌وجه حق ندارند از مردم در سواحل، زیارتگاه‌ها و سایر مواهب طبیعی و الهی پول دریافت کنند، گفت: اگر در برخی از استان‌ها با مصوبات دهیاری، بخشداری و فرمانداری از مردم پول اخذ می‌شود هیچ ربطی به گیلان ندارد چون ما تابع قانون هستیم و دیگران باید از ما در اجرا نص صریح قانون الگو بگیرند.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان گیلان با متخلف خواندن عاملان اخذ عوارض در روستاهای دارای زیارتگاه گیلان خاطرنشان کرد: مگر ما وقتی برای زیارت امام رضا علیه‌السلام وارد مشهد می‌شویم ابتدای ورودی شهر از ما پول می‌گیرند که ما در قبال زیارت امامزادگان عظیم‌الشأن گیلان وجه بپردازیم؟

انتهای پیام / 083470

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اجتماعی
خواندن کد خبر: 21968

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


 

آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی