امروز: شنبه 27 مهر 1398 برابر با 19 اکتبر 2019

تاسیس موزه جنگل‌های هیرکانی و زیتون و سایت موزه مارلیک در رودبار

  • پنج شنبه, 28 شهریور 1398
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

موزه جنگل‌های هیرکانی و زیتون و سایت موزه مارلیک در رودبار تاسیس خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری رشت پرس ، شهرود امیر انتخابی مدیرکل میراث فرهنگی گیلان بر لزوم توسعه مجموعه داری و صیانت از آثار و اشیا تاریخی تاکید کرد و گفت: باید ارتباط موثری بین کارکرد گردشگری با کارکرد موزه‌ها تعریف کنیم.

او با اشاره به اینکه گیلان مهد تمدن و استانی ممتاز و با هویت پراصالت در میراث ملی می‌باشد وجود اولین‌های فرهنگی در پژوهش‌های باستان شناسی تاریخ رودبار را گواه این مطلب دانست و گفت: گردشگری فرهنگی یکی از قدیمی‌ترین انواع گردشگری هاست و موزه‌ها پشتوانه‌ای محکم در راستای گردشگری فرهنگی محسوب می‌شوند که امکان رقابت گردشگری چه در بخش خصوصی و همچنین دولتی در آن‌ها نمود پیدا می‌کند.

امیر انتخابی با بیان اینکه معرفی این میراث ارزشمند نیازمند نگاهی هدفمند و اصولی است، موزه‌ها را مامنی برای نمایش شگفتی‌های فرهنگی و نماد‌های خاص و همچنین بازتابی از حیات گذشتگان خواند و افزود: آنچه که در موزه‌ها به چشم می‌خورد تنها اشیاء تاریخی نیست، بلکه معیشت، فرهنگ، اقلیم و عناصر زیبایی شناختی را به نمایش می‌گذارد.

این مقام مسئول استانی مجموعه داری و ساخت و تجهیز موزه‌ها را از راهکار‌های تنوع بخشی به گردشگری دانست و گفت: ابنیه تاریخی ارزشمند همچون میدان شهرداری رشت، ساختمان پست در رشت، ساختمان بانک ملی در انزلی که خود در حوزه گردشگری فرهنگی جایگاه ویژه دارند، می‌توانند با کارایی جدید همچون موزه‌های خصوصی بیش از پیش مورد توجه گردشگران قرار گیرند و همچنین می‌توان با مطالعات تخصصی و هم افزایی نسبت به تلفیق عناصر فرهنگ با عناصر طبیعی و یا ادغام طرح‌های گردشگری و  با مقوله موزه و مجموعه داری گام برداریم از این رو مجموعه داران و موزه دوستان با پژوهش و سواد آموزی در حیطه فرهنگی می‌توانند گامی موثر در جهت احیای هویت بومی در جامعه در مسیر تنوع بخشی فرهنگی بردارند.

امیرانتخابی با تاکید بر ضرورت صیانت از اسناد و اشیا هویت بخش بعنوان میراث ماندگار و لزوم بر جریان سازی علمی، پژوهشی و سواد آموزی فرهنگی در تمامی سطوح جامعه در این حوزه اعلام کرد: به موازات بحث موزه ها، نمایشگاه‌ها از سوی مجموعه داران خصوصی که علاوه بر معرفی ارکان هویتی موجبات رضایت عمومی برای شهروندان و پژوهشگران را فراهم نموده است.

او  با اشاره به برخورداری گیلان از ۲۰ موزه عمومی و تخصصی تصریح کرد: ۵ مورد از این موزه‌ها تحت نظارت میراث فرهنگی، ۱۰ موزه بصورت مشارکتی و ۵ موزه توسط مجموعه داران خصوصی و ۶ پروژه ایجاد موزه در دست اقدام خود تلاشی برای تحقق اقتصاد مقاومتی با رویکرد مشارکت دهی بخش خصوصی خواهد بود.

مدیرکل میراث فرهنگی گیلان با تاکید بر لزوم توسعه مجموعه داری و صیانت از آثار و اشیا تاریخی ارتباط موثر بین کارکرد گردشگری با کارکرد موزه‌ها، کمبود بودجه را از معضلات در حوزه فرهنگ دانست و با تاکید بر پویایی در بین مجموعه داران خواستار تدوین ایده‌های نوین بیشتر در حوزه فرهنگ از سوی مجموعه داران بعنوان ارکان هویت بخش جامعه شد.

جمالی نماینده مردم رودبار در مجلس شورای اسلامی به بیان درخواست‌ها و نقطه نظرات خود پرداخت و به ارزشمندی و اهمیت موضوعات مورد بحث در جلسه که شامل افتتاح موزه ملی زیتون، موزه جنگل‌های هیرکانی و سایت موزه مارلیک برای استان و شهرستان اشاره کرد؛ و خواستار تسریع در روند اقدامات پیش رو جهت بهره برداری هر چه زودتر این پروژه‌ها شد.

جمالی تصریح کرد: پروژه‌های پیش رو باید آینده نگرانه و قابلیت توسعه داشته باشند تا بتواند پاسخگو حجم بالای مخاطبان باشد

او در خصوص جنگل‌های هیرکانی افزود: این جنگل‌ها نه تنها یک سرمایه ملی بلکه میراث و سرمایه‌ای بین المللی هستند و این باعث افتخار ماست که از داشته شهرستان رودبار، استان گیلان و ایران عزیزمان است، ولی نگاه بین المللی برای حفظ آن وجود دارد که می‌توان با استفاده از این ظرفیت برای جذب بیشتر سرمایه و بودجه اقدام کرد.

جمالی در انتها به جایگاه شهرستان رودبار در تولید زیتون کشور اشاره کرد و افزود: تولید زیتون و زیر مجموعه‌های آن در ۲۶ استان صورت می‌گیرد.

انتهای پیام / 083470

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اجتماعی
خواندن کد خبر: 22059

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


اخبار برگزیده

آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی