امروز: جمعه 17 مرداد 1399 برابر با 07 آگوست 2020

جمعیت 7هزار نفری سراوان رشت چشم انتظار تحقق وعده ها ی تو خالی

  • چهارشنبه, 10 مهر 1398
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری رشت با اشاره به اینکه روزانه 700 تا 750 تن زباله شهرستان رشت و شهرهای اطراف، در 14 هکتار از جنگل های سراوان تخلیه می شود گفت : در حال حاضر ارتفاع  دپوی زباله در سراوان، به حدود 80 متر رسیده است.


تقوی استاد بهداشت و محیط دانشکده بهداشت گیلان نیز گفت : سالانه یک تا یک و نیم هکتار از جنگل های سراوان به علت تخلیه زباله، نابود می شود.
احسان الله شکری معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان هم افزود : تخلیه هر تن زباله در  سراوان، 500 لیتر شیرابه تولید می کند که بر این اساس روزانه 350 هزار لیتر شیرابه ی زباله  در این منطقه تولید می شود.
 مردم منطقه سراوان هم با اشاره به اینکه حدود 35 سال است این جنگل محل دپوی زباله است می گویند : دپوی زباله در این منطقه علاوه براینکه آرامش آنان را بهم زده، بوی بد زباله، افزایش مگس و حشرات موذی، آلودگی آب های منطقه ، شیوع انواع بیماری ها و از بین رفتن  کشاورزی را در پی داشته است.
محبی رییس شورای اسلامی سراوان هم گفت : 2 سال پیش در پی اعتراضات مردم سراوان، فرماندار وقت آقای شفققی بین مردم حاضر شد و به ما قول داد که این مشکل را با ساخت کارخانه زباله سوز در لاکان رشت در 2 سال برطرف کند ما هم به قول وی اعتماد کردیم و تابلوی روز شماری را در ورودی محل دفن زباله نصب کردیم که اول آذر مدت زمان وعده داده شده به اتمام می رسد.
وی افزود: بیش از 7 هزار نفر از جمعیت سراوان به وعده مسئولان امید بسته اند تا دیگر زباله ای در این منطقه وارد نشود.
مردم منطقه هم میگویند ما 35 سال این مشکلات را تحمل کرده ایم اما دیگر تحملمان تمام شده و از اول آذر اجازه نخواهیم داد زباله ای در این منطقه تخلیه شود و مسئولان باید برای این موضوع فکری اساسی کنند .
شهردار رشت هم که با درخواست خبرنگار صداوسیما به محل تخلیه زباله آمده بود با اشاره به اینکه  تصفیه خانه شیرابه زباله رشت درحال حاضر حدود 59 درصد پیشرفت کار دارد پیش بینی کرد فاز نخست این تصفیه خانه با ظرفیت 3 لیتر در ثانیه تا 3 ماه آینده به بهره برداری برسد .
ناصر حاج محمدی همچنین با اشاره به اینکه با ساخت این تصفیه خانه همه شیرابه های زباله سراوان تصفیه نمی شود و باید فاز دوم آن نیز با همین ظرفیت ساخته شود افزود : در روزهای بارانی  میزان شیرابه زباله در سراون تا 10 لیتر در ثانیه هم می رسد .
وی همچنین گفت : ساخت زباله سوز در شهر رشت هنوز در مرحله ابتدایی قرار دارد و تاکنون فقط زمین آن فراهم شده است .
شهردار رشت با اشاره به اینکه برای ساخت زباله سوز به حداقل 400 تا 500 میلیارد تومان اعتبار نیاز است افزود : پارسال 28 میلیارد تومان و امسال هم 12 میلیارد تومان اعتبار به زباله سوز رشت اختصاص یافت که البته دولت در این زمینه باید هرچه سریعتر اعتبارات بیشتری اختصاص دهد. 
معاون امور عمرانی استانداری گیلان هم با اشاره به اینکه همه مشکلات به خاطر کمبود اعتبارات نیست گفت : باید بپذیریم که ماهم کوتاهی هایی در این زمینه داشته ایم .
علی اوسط اکبری مقدم ابراز امیدواری کرد: با پیگیری های استاندار و آقای نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه کشور و اختصاص اعتبارات لازم برای ساخت زباله سوز، مشکلات مردم سراوان کاهش یابد.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اجتماعی
خواندن کد خبر: 22214

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی