امروز: چهارشنبه 24 مهر 1398 برابر با 16 اکتبر 2019

عدم اجرای مصوبه اعتبارات پسماند هیئت دولت به گیلان

  • سه شنبه, 16 مهر 1398
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری‌های تابعه استانداری گیلان گفت: اعتبار ۳۱۴ میلیارد تومانی سفر رئیس جمهور و هیئت دولت به گیلان برای بخش مدیریت پسماند هنوز تخصیص پیدا نکرده و در حال سپری کردن مراحل اداری است.

به گزارش پایگاه خبری رشت پرس ، سید پویا شهشهانی با بیان اینکه برای نخستین بار در تاریخ اعتبار بسیار خوبی برای مدیریت پسماند گیلان اختصاص داده شده است اظهار داشت: مصوبه سفر رئیس جمهور و هیئت دولت به گیلان در بخش اعتبارات 314 میلیارد تومانی بخش پسماند هنوز اجرایی نشده است.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری‌های تابعه استانداری گیلان با بیان اینکه تخصیص این اعتبارات نیازمند سپری کردن مراحل و پروسه‌های لازمه اداری است عنوان کرد: 230 میلیارد تومان از مجموع اعتبارات 314 میلیارد تومانی مدیریت پسماند گیلان برای ایجاد دستگاه‌های زباله‌سوز در نظر گرفته شده است.

شهشهانی با بیان اینکه 84 میلیارد تومان نیز برای احداث کارخانه کمپوست لحاظ شده است تصریح کرد: بهسازی و ساماندهی مراکز دفع زباله و احداث تصفیه‌خانه‌های شیرآبه در استان از جمله بخش‌هایی است که مقرر شده طبق برنامه، اعتبارات پسماند سفر رئیس‌جمهور و هیئت دولت به گیلان در آن حوزه‌ها هزینه شود.

وی بازنگری در ساختارها و بسیاری از قوانین را برای حل معضل پسماند و زباله امری لازم و ضروری اعلام کرد و بیان داشت: در حال حاضر مدیریت پسماند در محدوده شهرها بر عهده شهرداری‌ها گذاشته شده است اما این قانون در بحث زباله و پسماند در حالی تدوین شده که همه اختیارات این بخش بر عهده شهرداری‌ها نیست.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری‌های تابعه استانداری گیلان با تأکید بر اینکه این سازمان به عنوان یک نهاد هماهنگ کننده عمل می‌کند افزود: هماهنگی بین دولت و شهرداری‌ها به عنوان نهادهای غیردولتی و جذب اعتبارات و منابع مالی از جمله تکالیف سازمان مدیریت پسماند شهرداری‌های تابعه محسوب می‌شود.

شهشهانی با تأکید بر اینکه دو عامل بروز سیلاب در قسمت‌های مختلفی از کشور و تحریم‌های ظالمانه روی تخصیص اعتبارات از سوی دولت تأثیر گذاشته است اظهار داشت: از سال 95 تاکنون 74 میلیارد تومان از سوی دولت به گیلان برای حوزه مدیریت پسماند اعتبار تخصیص یافته است که میزان آن در مقایسه با سنوات گذشته قابل مقایسه نیست.

وی از قرار گرفتن پروژه‌های مهم گیلان از حیث استراتژیک در قالب پروژه‌های اقتصاد مقاومتی سخن گفت و در مورد مصداق‌های آن نیز عنوان کرد: پروژه کود آلی گیلان و زباله‌سوز رشت در این قالب تعریف شده‌اند علاوه بر این در قانون بودجه امسال هم اعتبارات خوبی برای حوزه پسماند شهرهای شمالی پیش‌بینی شده است.

شهشهانی تغییرات رویکردی در شهرداری رشت و تبدیل بحث پسماند به اولویت نخست آن را اتفاقی مطلوب ارزیابی کرد و افزود: انتظار داریم پروژه‌های حوزه مدیریت پسماند در زمان مورد نظر خودشان انجام شوند زیرا در غیر این‌صورت و با افزایش و نوسانات شدید قیمت‌ها مشکلات زیادی در مسیر اجرا و ساخت آن‌ها به وجود می‌آید.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری‌های تابعه استانداری گیلان ضمن اظهار امیدواری از ساخت و تکمیل تصفیه‌خانه شیرآبه سراوان تا سه ماه آینده عنوان کرد: تبدیل شدن بحث زباله و پسماند به یک خواست و مطالبه عمومی مردم اتفاق بسیار خوبی است اما سیاه‌نمایی در این قضیه هیچ‌گونه نفعی برای محیط زیست ندارد.

انتهای پیام / 083470

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اجتماعی
خواندن کد خبر: 22272

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


اخبار برگزیده

آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی