امروز: دوشنبه 05 خرداد 1399 برابر با 25 می 2020

قرار گرفتن طرح‌های پژوهشی در راستای سند آمایش سرزمینی به توسعه گیلان کمک می‌کند

  • پنج شنبه, 18 مهر 1398
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

استاندار گیلان گفت: قرار گرفتن پروژه‌ها و طرح‌های پژوهشی در راستای سند آمایش سرزمینی به توسعه هر چه بیشتر استان گیلان کمک می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری رشت پرس ، ارسلان زارع ‌در جلسه کارگروه آموزش و پژوهش که در استانداری گیلان برگزار شد نقش پژوهش در توسعه کشورها را نقشی تعیین کننده دانست و اظهار داشت: قرار گرفتن طرح‌های پژوهشی در راستای سند آمایش سرزمینی به توسعه هر چه بیشتر استان گیلان کمک می‌کند.

استاندار گیلان با بیان اینکه کشورهای توسعه‌یافته به جایگاه واقعی پژوهش توجه کرده‌اند ابراز داشت: کشور ایران نیز به عنوان یک کشور در حال توسعه باید به امر تحقیق و پژوهش توجه بیشتری داشته باشد و برای اعتلای نقش و جایگاه این مؤلفه بسیار مهم تمام امکانات و ابزارهای مورد نیاز را فراهم و سازماندهی کند. 

نماینده عالی دولت در استان گیلان با تأکید بر اینکه سند چشم‌انداز و اسناد بالادستی سنوات گذشته توجه زیادی به امر پژوهش و تحقیق داشتند خاطرنشان کرد: نقش پژوهش در توسعه نقشی ملموس و بی‌بدیل است بنابراین برای پیشرفت و توسعه استان گیلان باید تمام ظرفیت‌های این حوزه را بسیج کنیم.

زارع تنوع بخشی به برنامه‌های هفته پژوهش در استان گیلان و دعوت و تجلیل نخبگان و چهره‌های برتر این بخش را به عنوان یک برنامه اولویت‌دار مورد تأکید قرار داد و اظهار داشت: دستگاه‌های مرتبط و عضو کارگروه آموزش و پژوهش گیلان برای برگزاری هر چه بهتر آئین‌های هفته پژوهش باید اطلاع‌رسانی کنند.

وی به بازدیدهای خود از مراکز صنعتی استان گیلان اشاره کرد و با بیان اینکه فعالان اقتصادی برای ورود به عرصه پژوهش و ارائه طرح‌های خود آمادگی دارند تصریح کرد: انتظار داریم هر سال نسبت به سال‌ گذشته برنامه‌های هفته پژوهش در استان گیلان با غنا و تنوع بیشتری برگزار شود و همه دستگاه‌های ذی‌ربط مشارکت داشته باشند.

استاندار گیلان تشکیل دو کمیته تحت عنوان کمیته آموزش و پژوهش و کمیته فناوری و نوآوری را مورد تأکید قرار داد و عنوان کرد: کمیته آموزش و پژوهش به ریاست دانشگاه گیلان به عنوان دانشگاه مادر و کمیته فناوری و نوآوری نیز به ریاست پارک علم و فناوری باید تشکیل و سپس فعالیت‌های هر کدام از آن‌ها مشخص شود.

نماینده عالی دولت در استان گیلان تشکیل ستاد پژوهش شهرستانی به ریاست فرمانداران را مورد تأکید قرار داد و تصریح کرد: اگر پایان‌نامه‌ها و تحقیقات پژوهشگران دانشگاهی در راستای مشکلات و نیازمندی‌های گیلان انجام شود توسعه و پیشرفت این استان نیز با شتاب بیشتری انجام شده و روند بسیار بهتری به خود می‌گیرد.

احمد رضی رئیس دانشگاه گیلان نیز در این جلسه با بیان اینکه حدود 3 تا 4 درصد تولید ناخالص داخلی در کشورهای توسعه‌یافته به امر پژوهش اختصاص می‌یابد اظهار داشت: در کشور ما تنها زیر نیم درصد تولیدناخالص داخلی به امر تحقیق و پژوهش اختصاص پیدا می‌کند که باید در این روند هر چه سریع‌تر تجدید نظر شود.

انتهای پیام / 083470

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اجتماعی
خواندن کد خبر: 22285

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی