امروز: جمعه 16 خرداد 1399 برابر با 04 جون 2020

کلیه دستگاه‌های اجرایی باید از محل اعتبارات داخلی خود برای جبران خسارت‌ سیلاب هزینه کنند

  • دوشنبه, 22 مهر 1398
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

مدیرکل مدیریت بحران استانداری گیلان گفت:همه دستگاه‌های اجرایی در گیلان باید از اعتبارات داخلی خود برای جبران خسارت‌های سیل هزینه کنند.دستگاه‌های اجرایی به کمک مناطق سیل‌زده گیلان بشتابند.

به گزارش پایگاه خبری رشت پرس، رضا اسلامی مدیرکل مدیریت بحران استانداری گیلان، ضمن تشریح آخرین وضعیت جاری شدن سیلاب در نقاط مختلفی از استان گیلان اظهار داشت: طبق ابلاغ قانون جدید مدیریت بحران کلیه دستگاه‌های اجرایی استان باید از محل اعتبارات داخلی خود برای جبران خسارت‌های ناشی از بروز سیلاب در شهرستان‌ها هزینه کنند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری گیلان با بیان اینکه میزان دقیق خسارت‌های ایجاد شده سیلاب در این استان پس از فروکش کردن آب رودخانه‌های طغیان کرده مشخص شده و قابل ارزیابی است عنوان کرد: خسارت‌های وارد شده به تأسیسات زیربنایی، راه‌های دسترسی، خطوط انتقال انرژی و ابنیه و ساختمان‌ها به زودی بررسی می‌شود.

اسلامی با اشاره به اینکه از مجموع ۱۶ شهرستان گیلان تعداد ۱۴ شهرستان از بارش سیلاب اخیر متأثر شده و آسیب دیده‌اند تصریح کرد: از این میان ۹ شهرستان خسارت‌های قابل توجهی داشتند و گزارشاتی در زمینه جاری شدن سیل، طغیان رودخانه‌ها و رانش زمین در برخی از نقاط استان گیلان نیز ارسال شده است.

او از تخریب دو دهنه پل در اسالم و املش و آسیب‌دیدگی تعدادی از پل‌های روستایی شهرستان‌های سیل‌زده گیلان خبر داد و ابراز داشت: در مدت مشابه پاییز سال گذشته بارش حدود ۶۰۰ میلی‌متر باران در استان گیلان به ثبت رسید در حالی‌که حدود ۴۰ درصد از این مقدار یاد شده فقط در همین بارش‌های اخیر یک روز گذشته به وقوع پیوسته است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری گیلان صدور اخطاریه و آماده‌باش به کلیه نیرو‌های خدمات‌رسان و امدادی استان پیش از بروز سیلاب را مورد اشاره قرار داد و گفت: نیرو‌های خدماتی و امدادی با توجه به آمادگی‌هایی که از قبل داشتند به سرعت وارد عمل شده و اهالی که در معرض خطر سیلاب بودند را به مناطق امن انتقال دادند

اسلامی از وارد آمدن خسارت به بخش‌های کشاورزی، انبار ذخیره برنج، تخریب منازل مسکونی، برجای ماندن چندین مصدوم، مفقود شدن یک نفر از اهالی و آسیب‌دیدگی کشت دوم مزارع در شهرستان‌های سیل‌زده گیلان خبر داد و افزود: در برخی از شهرستان‌های گیلان نیز به علت شدت بارش باران تعدادی از منازل مردم دچار آبگرفتگی شد.

او با تأکید بر اینکه ستاد‌های مدیریت بحران شهرستان‌ها باید اطلاعات دقیق میزان خسارت سیلاب را به استانداری گیلان جهت اطلاع‌رسانی منعکس کنند خاطرنشان کرد: تمامی دستگاه‌های اجرایی گیلان باید در کوتاه‌ترین زمان ممکن اقدامات خود را برای جبران خسارت‌های ناشی از بروز سیلاب در شهرستان‌های آسیب‌دیده گیلان متمرکز کنند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری گیلان از ابلاغ جدید قانون مدیریت بحران به کلیه استان‌های کشور از جمله گیلان سخن گفت و اظهار داشت: به موجب این ابلاغیه جدید کلیه دستگاه‌های اجرایی استان گیلان موظف هستند به غیر از هزینه حقوق و دستمزد‌های کارمندانشان از محل اعتبارات داخلی خود برای رفع خسارت‌های سیل هزینه کنند.

اسلامی با بیان اینکه کلیه دستگاه‌های اجرایی دخیل در حوزه خسارت‌های سیلاب باید هزینه‌کرد‌های خود را به ستاد مدیریت بحران استانداری گیلان اطلاع دهند ابراز داشت: بر اساس ابلاغ جدید قانون مدیریت بحران تمامی این هزینه کرد‌ها پس از یک بررسی دقیق جهت تأمین به سازمان برنامه و بودجه کشور منعکس می‌شود.

او خبر فوت شدن یک نفر در شهرستان صومعه‌سرا را مورد تأیید قرار داد و ضمن درخواست از تمام مردم و اهالی ساکن در شهرستان‌های استان جهت رعایت نکات ایمنی در زمان بروز سیلاب تصریح کرد: تردد در حرایم رودخانه‌ها آن هم در زمان بارش باران شدید مخاطرات زیادی را به دنبال دارد و مردم باید از انجام این عمل جداً خودداری کنند.

انتهای پیام/083466

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اجتماعی
خواندن کد خبر: 22327

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی