امروز: یکشنبه 04 آبان 1399 برابر با 25 اکتبر 2020

انتقال هوایی قلب نوجوان گیلانی

  • شنبه, 25 آبان 1398
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

انتقال هوایی عضو پیوندی در گیلان، با تکیه بر توانمندی تیم درمانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان و هماهنگی های مناسب بین بخشی در استان؛ با مشارکت اورژانس هوایی کشور، تیم فراهم آوری اعضای پیوندی بیمارستان های شهید رجایی تهران و رازی رشت، به انجام رسید.

به گزارش پایگاه خبری رشت پرس ، دکتر ارسلان سالاری - رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان درباره این مهم اظهار داشت: قلب نوجوان ١٦ساله گیلانی که  بر اثر سانحه تصادف با موتور سیکلت دچار مرگ مغزی شده بود، با رضایت خانواده ایثارگرش، با جت اختصاصی سازمان اورژانس هوایی کشور به تهران انتقال یافت.

این مقام مسوول ادامه داد: بر اساس هماهنگی های به عمل آمده از سوی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اداره پیوند وزارت بهداشت، صبح امروز برای سومین بار قلب یک بیمار مرگ مغزی در بیمارستان رازی رشت پس از فراهم آوری در سریع ترین زمان ممکن (حدود یکساعت) به صورت هوایی به بیمارستان شهید رجایی تهران ارسال شد تا به یک کودک ٥ ساله نیازمند پیوند زده شود. 

رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه این مهم، با مشارکت سازمان اورژانس هوایی کشور، اداره کل پیوند وزارت بهداشت و با بکار گیری جت اختصاصی، آمبولانس، موتور لانس انجام شد، خاطرنشان کرد: انتقال این عضو پیوندی، با همکاری سازمان اورژانس هوایی کشور، اورژانس 115 گیلان، هواناجا، نیروی انتظامی، فرودگاه گیلان، دانشگاه های علوم پزشکی گیلان، تهران و ستاد وزارت بهداشت صورت گرفت.

دکتر سالاری با اشاره به این که، کبد این نام آور گیلانی به یک مرد ٥٨ ساله پیوند زده شد، تصریح کرد: دو کلیه این نوجوان، به یک زن ٤٩ ساله و یک مرد ٥٠ ساله پیوند شد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان در پایان سخنان خود، بیان کرد: این ششمین مورد پیوند کبد در سال ٩٨ و شانزدهمین پیوند کبد و در مجموع هجدهمین پیوند در گیلان بوده است.

گفتنی است: این دهمین انتقال هوایی قلب در کشور  و سومین در گیلان است که توسط اورژانس هوایی وزارت بهداشت به انجام می رسد. پیش از این دوانتقال هوایی عضو پیوندی کشور نیز در سال جاری با تکیه بر توانمندی تیم درمان گیلان، هماهنگی های تیمی و بین بخشی مناسب در گیلان رقم خورده است. بی  شک، برای تحقق چنین دستاورد بزرگی، علاوه بر دانش، دستیابی به بالاترین سطح هماهنگی در دستگاه های متولی جهت مدیریت زمان امری ضروری است و گیلان در حال حاضر از این حیث در زمره استان های پیش رو کشور می باشد.

انتهای پیام / 083470

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اجتماعی
خواندن کد خبر: 22612
برچسب‌ها

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


اخبار برگزیده

آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی