امروز: سه شنبه 08 مهر 1399 برابر با 28 سبتامبر 2020

خطر کلاهبرداری از طریق کارت‌خوان فروشگاه‌ها در کمین اعتماد مردم

  • یکشنبه, 17 آذر 1398
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

با توجه به اینکه رمز کارت بانکی جزو اطلاعات شخصی و محرمانه هر فردی است و خطر کلاهبرداری از طریق دستگاه‌های کارتخوان نیز وجود دارد رمز کارت بانکی باید توسط صاحب کارت وارد دستگاه کارتخوان شود.

به گزارش پایگاه خبری رشت پرس ، رمز کارت بانکی یکی از محرمانه‌ترین اطلاعات شخصی هر فرد است که افشای این اطلاعات یا بی‌توجهی شهروندان به حفظ حریم شخصی دیگران شایسته نیست در صورتی که الزاماً رمز کارت باید توسط صاحب کارت وارد شود.
در بیشتر مواقع مشتریان به‌دلیل دوری از دستگاه کارتخوان یا عجله فروشنده امکان ورود رمز کارت بانکی خود را ندارند یا حتی ممکن است دستگاه کارتخوان در فاصله چند متری از مشتری قرار گیرد که حتی نتواند دستگاه را ببیند و ناچار به گفتن رمز خود به فروشنده می‌شود.
در بسیاری از مواقع نیز خود شهروندان به‌دلیل عجله یا اعتمادی که به فروشنده یا صاحب دستگاه کارتخوان دارند سریع رمز کارت بانکی خود را اعلام می‌کنند در صورتی که با این کار اطلاعات مربوط به کارت بانکی خود را در معرض خطر قرار می‌دهند.

از سوی دیگر بخش‌نامه‌ها و اطلاعیه‌هایی از سوی بانک ‌مرکزی و شرکت شاپرک همواره در مورد رعایت موارد امنیتی اعلام می‌شود ولی هیچ‌گاه در عمل نتوانسته بر روی استفاده‌کنندگان تاثیر بگذارد.
با دوربین خبرگزاری تسنیم به گوشه و کنار شهر رفتیم و با تعدادی از فروشندگان و شهروندان در رابطه با در اختیار گذاشتن دستگاه کارتخوان و وارد کردن مستقیم رمز توسط مشتری گفت‌وگو کردیم که البته در بیشتر مکان‌ها رمز توسط فروشنده وارد می‌شد و خود مشتری هم مشکلی با این موضوع نداشت.
یکی از شهروندان گیلانی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: من زمانی که برای خرید به فروشگاهی مراجعه می‌کنم در صورتی کارت بانکی خود را در اختیار فروشنده قرار می‌دهم که وی را بشناسم در غیر این صورت سعی می‌کنم کارتی که دارای مقدار پول کمتری است را در اختیارش قرار دهم.
یکی دیگر از بانوان گیلانی نیز بیان کرد: معمولاً وقتی به مکانی برای خرید ‌مراجعه می‌کنیم فروشندگان خودشان به‌طور مستقیم از ما سوال می‌کنند که رمزتان چیست و یا حتی ممکن است دستگاه کارتخوان از ما دور باشد که ما هم به ناچار رمز کارت بانکی خود را به وی اعلام می‌کنیم.
یکی از فروشندگان گیلانی نیز گفت: زمانی که مشتری کارت خود را برای چندین ثانیه در اختیارم قرار می‌دهد هیچ مشکلی وجود ندارد چون مشتری می‌داند که فروشگاه معتبر است و به ما اعتماد دارند و یا حتی اگر خواستند خودشان رمز را وارد کنند ما هم با کمال احترام دستگاه کارتخوان را در مقابل‌شان قرار می‌دهیم و هیچ مشکلی نیز از این بابت نداریم.
یکی دیگر از فروشندگان نیز از عملکرد خوب دستگاه کارتخوان سخن گفت و اظهار داشت: ما هم هیچ اصراری برای وارد کردن رمز کارت بانکی مشتری نداریم بلکه راحتی مشتری برای ما اهمیت دارد.

امیدواریم شرکت شاپرک به‌عنوان نهادی سیاست‌گذار و ناظر بر عملکرد psp‌‌ها (شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات پرداخت)  پس از پایش psp‌ و استاندارد‌سازی نرم‌افزار‌ها و سامانه‌های مرتبط با psp‌، اقدامی در راستای فرهنگ‌سازی و آماده‌سازی بستر مناسب و زیرساخت آن انجام دهد.

انتهای پیام / 083470

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اجتماعی
خواندن کد خبر: 22766

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.اخبار برگزیده

آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی