امروز: چهارشنبه 08 بهمن 1399 برابر با 27 ژانویه 2021

  • نماینده رشت در مجلس:
عدم تحقق درآمد ۴۸ هزار میلیارد تومانی فروش نفت در سال ۹۹

  • شنبه, 23 آذر 1398
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی گفت: درآمد ۴۸ هزار میلیارد تومانی حاصل از فروش نفت که در لایحه بودجه سال ۹۹ قید شده تحقق پیدا نمی‌کند.

به گزارش پایگاه خبری رشت پرس ، کاهش شدید فروش نفت در سال آینده و مشکلاتی که از این بابت برای اقتصاد کشورمان به‌وجود می‌آید را مورد اشاره قرار داد و اظهار داشت: بودجه 48 هزار میلیارد تومانی فروش نفت که در لایحه بودجه سال 99 قید شده است تحقق پیدا نمی‌کند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه طبق اهداف برنامه ششم توسعه، سهم صندوق توسعه ملی از محل درآمدهای حاصل از فروش نفت در سال 99 باید 36 درصد باشد عنوان کرد: سهمی که قرار شده دولت در سال آینده به حساب صندوق توسعه ملی واریز کند رقم بسیار پایینی است و عملیاتی نمی‌شود.

کوچکی‌نژاد سوق دادن سهم زیادی از منابع و اعتبارات صندوق توسعه ملی به سمت بودجه جاری را مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد: با توجه به مشکلات اقتصادی و تنگناهای متعدد حتی اگر هم دولت سهم 36 درصدی صندوق توسعه ملی را واریز کند مجبور است مجدداً آن را برای صرف در بودجه جاری برداشت کند.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه به عقیده وی در وضعیت فعلی سهم صندوق توسعه ملی از بودجه عمومی کشور قابل تفکیک نیست افزود: اگر فروش یک میلیون بشکه نفت در روز که در لایحه بودجه سال 99 قید شده محقق شود شاید دولت بتواند 20 درصد از این مبالغ را به صندوق توسعه ملی واریز کند.

وی خارج شدن صندوق توسعه ملی از مسیر اهداف و رسالت‌های اصلی‌اش را مورد تأکید قرار داد و ابراز داشت: در حال حاضر بیشتر برداشت‌هایی که از این صندوق توسط دولت انجام می‌شود در جهت حل و فصل مشکلات کشور هزینه می‌شود و خبری از حمایت و تقویت تولید و بخش خصوصی نیست.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه دولت حق ندارد حتی یک ریال از منابع صندوق توسعه ملی را برای اهداف غیرمرتبط برداشت کند گفت: از آن‌جایی که شرایط کشور و حال و روز اقتصاد چندان مساعد نیست بنابراین باید شاهد ادامه دست‌درازی دولت به منابع این صندوق باشیم.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این پرسش که آیا در سال آینده درصد برداشت دولت از منابع صندوق توسعه ملی افزایش پیدا می‌کند خاطرنشان کرد: با توجه به مواردی که قبلاً ذکر شد این احتمال که برداشت از منابع صندوق توسعه ملی افزایش پیدا کند دور از ذهن نیست البته تحولات آینده همه چیز را مشخص می‌کند.

انتهای پیام / 083470

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اجتماعی
خواندن کد خبر: 22829

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


 

آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی