امروز: سه شنبه 08 مهر 1399 برابر با 28 سبتامبر 2020

پیشرفت ۹۰ درصدی پروژه تصفیه‌خانه زباله در سراوان

  • شنبه, 23 آذر 1398
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

خبرنگاران بسیجی گیلان امروز به همراه شهردار رشت و مهدی پارسا مسئول سازمان بسیج رسانه گیلان از تصفیه‌خانه سراوان و کارخانه کود آلی لاکان بازدید کردند.

*پیشرفت ۹۰ درصدی پروژه تصفیه‌خانه زباله در سراوان

به گزارش پایگاه خبری رشت پرس، «ناصر حاج محمدی» در این بازدید به معضل انباشت زباله در سراوان رشت اشاره کرد و خبر از انباشت زباله در منطقه زیبای سراوان رشت بیش از 35 سال خبر داد.

شهرداررشت با بیان اینکه از سال 90 برنامه‌ریزی‌های اساسی جهت حل این معضل از سوی وزرات کشور انجام شده است گفت: در حال حاضر با اقدامات انجام شده بوی تعفن زباله از منطقه رخت بربسته و مگس و سایر حشرات موذی هم مشاهده نمی‌شود.

حاج محمدی با تصریح اینکه با اقدامات مربوطه منطقه سراوان از وضعیت بحرانی خارج شده است اضافه کرد: پروژه تکمیل تصفیه‌خانه سراوان رشت از سه ماه پیش شروع شده و تا کنون 90 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

شهردار رشت افزود: در این پروژه 45 هزار متر مربع خاک‌برداری و مخلوط ریزی 25 هزار متر مکعب انجام شده و با تغییر نقشه قبلی توانستیم موفق باشیم.

حاج محمدی خاطرنشان کرد: با اتمام سوله‌سازی و نصب دستگاه‌ها و تجهیزات مربوطه تا هفته آینده شاهد کاهش انباشت زباله در این منطقه خواهیم بود.

به گفته وی اجرای این پروژه از ورود شیرابه بسیار غلیظ جلوگیری می‌کند و شیرابه وارد شده، بازیافت شده و همه موجودات زنده می‌توانند از این محیط سالم بهره‌مند شوند.

شهردار رشت با اشاره به اینکه تصفیه در 10 مرحله انجام می‌شود، افزود: جهت جلوگیری از حرکت خاک که چندین بار در سالیان قبل با آن مواجه شده بودیم در این منطقه دیواری حایل نیز احداث می‌شود.

حاج محمدی به اعتبارات اولیه این پروژه اشاره کرد و ادامه داد: هفت و نیم میلیارد تومان از اعتبارت اولیه این پروژه در سال 95 تخصیص یافته بود.

وی با اشاره به اینکه دستگاه زباله‌کوب از کشور آلمان وارد گیلان شده که قابلیت کوبندگی یکصد تن زباله را دارد، اضافه کرد: این پروژه ظرفیت 300تن زباله در روز را دارد و سعی بر این است این مقدار به 500 تن افزایش یابد.

*اجرای طرح تشویقی تفکیک زباله در رشت

شهردار رشت در جریان بازدید خبرنگاران از کارخانه کودآلی رشت نیز اظهار کرد: سوله کارخانه کود آلی در زمینی به مساحت 6 هزار متر مربع از سه ماه گذشته در حال ساخت است، در سال 96 برای این پروژه پنج میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار ملی در نظر گرفته شد.

حاج محمدی اذعان کرد: در حال حاضر 100 تن زباله وارد کارخانه کود آلی رشت می‌شود که این روند به 300 تن افزایش یافته است.

 وی از راه‌اندازی فاز ۲ کارخانه کود آلی رشت خبر داد و تصریح کرد: سعی بر این است که با افزایش فضای کارخانه ورود زباله روزانه به هزار تن افزایش یابد.

شهردار رشت با تاکید بر اینکه با ورود دو خط جدید تجهیزات آلمانی به این سوله‌ها روند بازیافت کارخانه افزایش خواهد یافت خاطرنشان کرد: تفکیک زباله، بازیافت و تبدیل به کود کمپوست از اهم فعالیت‌های این کارخانه کود آلی است.

حاج محمدی به اجرای طرح تشویقی تفکیک زباله برای رشتوندان اشاره و اذعان کرد: این طرح از امروز با هدف کاهش معضل زباله در رشت اجرایی می‌شود.

وی با اشاره به اینکه یک شهروند بایستی خود با احساس مسئولیت در برابر معضل انباشت زباله به‌مانند یک شهردار  عمل کند، اضافه کرد: زباله خشک جمع‌آوری شده شهروندان از طریق سامانه مدیریت پسماند خریداری خواهد شد.

شهردار رشت با تاکید بر اینکه فرهنگ تفکیک زباله از کودکی باید در جامعه نهادینه شود افزود: با فرهنگ‌سازی در مدارس از روند انباشت زباله و معضلات ناشی از آن در جامعه می‌توان جلوگیری کرد.

*رسانه رکن اصلی حل مشکلات جامعه

« مهدی پارسا »در این بازدید اظهار کرد: رسانه‌ها نقش تاثیرگذاری در روند کاهش معضلات و آسیب‌های اجتماعی عهده‌دار هستند.

مسئول سازمان بسیج رسانه گیلان با بیان اینکه بسیج رسانه گیلان گام‌های موثری با همکاری رسانه‌های فعال استان در راستای شناسایی مشکلات برداشته است گفت: در این راستا برنامه‌های نوینی در دست اجراست که امیدواریم با همکاری خبرنگاران فعال استان بسیاری از آسیب‌های اجتماعی استان مرتفع شود.

پارسا تصریح کرد: محرومیت‌زدایی، کاهش آسیب‌های اجتماعی و افزایش سواد رسانه از اهم فعالیت‌های است که بسیج رسانه گیلان به همراه خبرنگاران استان پیگیر آن است.شبستان

انتهای پیام/083466

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اجتماعی
خواندن کد خبر: 22840

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی