امروز: چهارشنبه 20 فروردين 1399 برابر با 08 آوریل 2020

  • کلکسیون بحران ها کامل شد؛
موج جدید حمله ملخ‌ها به ایران/ کدام استان‌ها بیشتر در معرض هجوم هستند؟

  • دوشنبه, 12 اسفند 1398
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

امسال هم مشابه سال قبل هجوم ملخ‌های صحرایی را با گستردگی و حجم بیشتر، به اراضی کشور شاهد خواهیم بود و در حال حاضر در استان‌های بوشهر، فارس و هرمزگان بیشترین حجم مبارزه با این آفت وجود دارد.

به گزارش پایگاه خبری رشت پرس ، همچون بهمن‌ماه سال گذشته که هجوم ملخ‌ها به کشور را شاهد بودیم، امسال با توجه به شرایط مساعد آب و هوایی و وجود منابع غذایی مناسب، پیش‌بینی می‌شود ملخ‌های صحرایی با گستردگی بیشتری به مزارع کشور هجوم بیاورند.

برای مقابله با آفت ملخ‌های صحرایی آماده‌ایم

محمدرضا میر سخنگوی سازمان حفظ نباتات کشور، در گفتگو با خبرنگار حوزه محیط‌ زیست گروه اجتماعی خبرگزاری آنا، گفت: بهمن‌ماه سال گذشته ریزش ملخ‌های صحرایی را در ده استان جنوبی کشور شاهد بودیم. با مدیریت مناسب از طریق سم‌پاشی و دیگر اقدامات در ۷۵۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی کشور و در مناطقی که این آفت به آن هجوم برده بود کانون کوبی شده و مبارزه خوبی با این آفت انجام شد.

وی افزود: از حدود یک ماه و نیم پیش دوباره به‌صورت لکه‌ای و جسته‌گریخته شاهد بازگشت موج ملخ‌ها از کشورهای هند و پاکستان به کشور بودیم اما خاستگاه و زادگاه اصلی ملخ صحرایی کشورهایی مثل شبه‌جزیره عربستان، اتیوپی، یمن و اریتره در حاشیه دریای سرخ هستند و در این کشورهاست که ملخ‌های صحرایی وجود دارند.

سخنگوی سازمان حفظ نباتات کشور ادامه داد: در حال حاضر فاز جدیدی از ریزش ملخ‌ها در جمعه گذشته آغاز شده و هم‌اکنون موعد مهاجرت ملخ صحرایی و فاز اصلی هجوم این نوع ملخ به نقاطی است که منابع غذایی مطلوب، پوشش گیاهی مناسب و رطوبت در خاک برای تخم‌گذاری این آفت وجود دارد که مناطق و استان‌های جنوبی کشور ما از آن جمله است.

وی با بیان این‌که لازم است امسال مبارزه‌ای بسیار جدی‌تر و با امکانات بیشتر و آمادگی کامل‌تر انجام دهیم گفت: بررسی‌های ما نشان می‌دهد با توجه به شرایط آب و هوایی مناسبی که در فصل‌های گذشته شاهد بودیم و به دلیل شرایط مساعد پیش‌آمده جمعیت این ملخ‌ها رو به فزونی گذاشته است. حجم بسیار بیشتری از ملخ‌های صحرایی با عبور از روی خلیج‌فارس و دریای سرخ به ایران رسیده و در کشور ما به‌اصطلاح ریزش کرده و خواهند کرد.

میر ادامه داد: با توجه به پیش‌بینی‌هایی که وجود داشته، ما اقدامات لازم را انجام داده‌ایم و ادوات و امکانات و سموم مورد نیاز را در استان‌های جنوبی کشور تأمین کرده‌ایم و آماده مقابله با این آفت هستیم.

وی در ارتباط با بیشترین حجم مبارزه با ملخ‌های صحرایی در کشور عنوان کرد: در استان‌های بوشهر، فارس و هرمزگان بیشترین حجم مبارزه وجود دارد و در این سه استان مبارزه شیمیایی را آغاز کرده‌ایم و تا حدود ۹ هزار هکتار مبارزه شیمیایی تا به امروز به انجام رسیده است.

سخنگوی سازمان حفظ نباتات کشور افزود: پیش‌بینی ما این است که مبارزه با این آفت حداقل تا سه تا چهار ماه آینده ریزش ملخ‌ها در کشور به‌طور متناوب ادامه داشته و ما ناچار هستیم در این مدت به‌صورت شیمیایی به مبارزه خودمان ادامه دهیم و در این مقابله با افزایش ۲۵۰ هزار هکتاری به سطحی بیش از یک‌میلیون هکتار خواهیم رسید.

وی در خصوص تعامل سازمان حفظ نباتات با دیگر دستگاه‌های دولتی در مبارزه با این آفت گفت: به دلیل این‌که شکل عمومی دارد مبارزه با این آفت وظیفه دولت است و البته در فاز قبلی کشاورزان همکاری بسیار خوبی داشتند و ضروری است در این فاز هم همکاری کشاورزان ادامه پیدا کند تا مبارزه به شکل مطلوبی انجام شود.

میر تصریح کرد: از آنجا که مبارزه با این آفت کمک بسیار زیادی در حفظ امنیت غذایی می‌کند و اگر مبارزه مناسبی انجام نشود تمام محصولی که کشاورز برای تولید آن زحمت زیادی کشیده است مورد حمله این آفت قرار می‌گیرد و از بین می‌رود.

سخنگوی سازمان حفظ نباتات افزود: خوشبختانه علیرغم شیوع بیماری کرونا حضور همکاران ما متأثر از آن نبوده و همکاری خوبی بین کشاورزان و مأموران سازمان حفظ نباتات برای غلبه بر این آفت‌ها از طریق اقدام به‌موقع و مؤثر وجود دارد.

وی در خصوص کمک سازمان‌های بین‌المللی برای مقابله با آفت ملخ صحرایی به ایران نیز گفت: اگر هجوم این آفت شرایط بحرانی ایجاد کرده و وضعیت با توجه به استانداردهای سازمان فائو به مرز بحران و موقعیت قرمز برسد و خود آن کشور مورد هجوم نتواند با این بحران مقابله کند، به‌صورت بین‌المللی کمک‌هایی خواهد شد همان‌طور که در برخی کشورهای شاخ آفریقا که خاستگاه این ملخ‌های صحرایی بوده، کمک‌هایی تخصیص پیدا کرده است. در حال حاضر شرایط در کشور ما بحرانی نیست و توانمندی‌های کشور پاسخگوی اقدامات برای مبارزه با این آفت است.

موضوع ملخ‌ها به اندازه کرونا مهم است

مدیرکل مدیریت بحران خوزستان در خصوص هجوم ملخ‌های صحرایی به اراضی کشاورزی کشور گفت: به‌اندازه‌ای که باید برای مبارزه با کرونا ویروس جدی باشیم‌ باید در مبارزه با هجوم ملخ‌ها به مزارع استان نیز جدی باشیم.

وی که جلسه مقابله با هجوم‌ ملخ‌ها به خوزستان سخن می‌گفت اظهار کرد: در این ۴ سال کلکسیون بحران‌های خوزستان با هجوم ملخ‌ها به استان کامل شد.

کیامرث حاجی‌زاده تصریح کرد: باید دست یاری به سمت مردم دراز کنیم تا با ایجاد تعامل میان مسئولان و مردم در استان بتوانیم مسائل و مشکلات استان را در زمینه کرونا ویروس و هجوم‌ ملخ را حل کنیم.

مدیرکل مدیریت بحران خوزستان با اشاره به مسأله هجوم ملخ‌ها به خوزستان گفت: در شرایطی نیستیم که از کنار این مسأله به‌سادگی عبور کنیم. تحریم‌های ظالمانه‌ای که وجود دارد، شرایط را ویژه‌تر می‌کند ‌و باید با جدیت پای‌کار مبارزه با این آفت باشیم.

حاجی‌زاده تصریح کرد: به‌اندازه‌ای که باید برای مبارزه با کروناویروس جدی باشیم‌ باید در مبارزه با هجوم ملخ‌ها به مزارع استان نیز جدی باشیم. این‌ مسأله مشکل همه استان و کشور است و همه باید کمک کنیم تا مشکل هجوم‌ ملخ‌ها به مزارع استان را حل کنیم.

وی ادامه داد: انتظار داریم‌ مسئولان در این خصوص به‌صورت جدی عمل کنند تا شاهد حل مشکل هجوم ملخ‌ها به مزارع استان باشیم و استان اکنون در مرحله آماده‌باش برای مبارزه با ملخ‌ها نیز قرار دارد.

حاجی‌زاده خاطرنشان کرد: برای مبارزه با ملخ‌ها، فرمانداران به‌عنوان مسئولان ستاد مدیریت بحران در شهرستان‌ها باید به جد پای‌کار بیایند به‌ویژه در مناطقی که زراعت فراوانی وجود دارد باید تلاش شود تا شاهد هجوم ملخ‌ها و از بین رفتن این مزارع در استان نباشیم.

هجوم ملخ‌ها به وضعیت بحران نرسیده است

محمد فرید لطیفی معاون آمادگی و مقابله سازمان مدیریت بحران کشور هم درباره هجوم ملخ‌ها به جنوب کشور اظهار کرد: برای جلوگیری از خسارت‌های هجوم ملخ‌ها به کشور باید در جنوب کشور مدیریت‌های لازم صورت بگیرد و سازمان حفظ نباتات نیز باید در این خصوص اقدامات لازم را انجام بدهد و اگر در شرایط حادی قرار بگیریم، قطعاً مدیریت بحران وارد عمل خواهد شد و نسبت به مبارزه با هجوم ملخ‌ها اقدامات لازم صورت می‌گیرد.

وی ادامه داد: سال گذشته نیز منابع اعتباری در خصوص مبارزه با ملخ‌ها در نظر گرفته شد و امسال نیز در صورت رسیدن به شرایط بحرانی و حاد اختصاص اعتبار و ارسال تجهیزات و امکانات لازم به استان‌های جنوبی کشور برای مبارزه با ملخ‌ها انجام می‌شود.

معاون آمادگی و مقابله سازمان مدیریت بحران کشور با بیان این‌که در بحث ملخ‌های صحرایی هنوز به وضعیت بحرانی در جنوب کشور نرسیده‌ایم، گفت: البته هشدارهایی در این خصوص داده شده است.در حال حاضر موضوع هجوم ملخ‌ها با پیشگیری‌های صورت گرفته، موضوعی ملی نشده ولی مهم است و اقدامات مقابله‌ای ادامه دارد.

لطیفی افزود: تاکنون ۲۰ میلیارد تومان برای پیشگیری و مقابله با ملخ اعتبار اختصاص یافته است و اکنون هم ۸۷۵ کیلومتر از استان بوشهر سم‌پاشی شده است و کانون‌های آلوده هم ردیابی شده‌اند.

به گزارش آنابا توجه به تجربیات موفق قبلی در مقابله با هجوم ملخ‌های صحرایی به کشور به نظر می‌رسد نسبت به سال‌های گذشته و دفعات قبل هجوم این میهمانان ناخوانده به مزارع کشور آمادگی بیشتری وجود دارد، اما  با توجه به پیش‌بینی‌ها در مورد حجم گسترده‌تر حمله این آفت در سا ل جاری، باید بر لزوم همکاری بیشتر سازمان‌های مسئول و کشاورزان تأکید بیشتری کرد.

انتهای پیام/083451

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اجتماعی
خواندن کد خبر: 23606

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی