امروز: جمعه 07 آذر 1399 برابر با 27 نوامبر 2020

چرا گیلان پرچمدار کرونا شد؟

  • یکشنبه, 18 اسفند 1398
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

اختصاصی/چند هفته ای است که اخبار ناخوش احوالی گیلانیان در سراسر ایران زمین طنین انداز شده و همواره سوالی که ذهن هر بیننده و شنونده ای را به خود مشغول کرده؛ این است که چرا استان گیلان و شهر رشت به عنوان یکی از قطب های آلودگی و شیوع ویروس کرونا محسوب شد؟

به گزارش پایگاه خبری رشت پرس، چند هفته ای است که اخبار ناخوش احوالی گیلانیان در سراسر ایران زمین طنین انداز شده و همواره سوالی که ذهن هر بیننده و شنونده ای را به خود مشغول کرده؛ این است که چرا استان گیلان و شهر رشت به عنوان یکی از قطب های آلودگی و شیوع ویروس کرونا محسوب شد؟
آیا صرفا این موضوع به عدم ثبات مدیریتی در استان بر می گردد؟
آیا عدم اجرای پروتکل پیشگیرانه در مواجهه با کرونا ویروس عامل اصلی است؟
آیا عدم توجه شهروندان به پیام های بهداشتی صادره موضوع اصلی است؟
آیا عدم اجرای قرنطینه خانگی شهروندان ناقص اجرایی شد؟
آیا کمبود لوازم و تجهیزات پزشکی عامل شیوع بیماری شد؟
و ....
اینها تنها تعدادی از فرضیات و ابهاماتی هستند که در جوامع محلی و بدنه کارشناسی مطرح می شود و همچنان بی پاسخ در حال دست به دست شدن است.
اما جدیدترین چهره بیماری کرونا در استان گیلان و شهر رشت را باید در جای دیگری جست ! آنجایی که سالیان سال متخصصان امر و افراد توسعه نگر به استناد آمار و ارقام منتشره در بازه های زمانی مختلف ؛ گیلان را در رتبه اول سالخوردگی در کشور قرار داد و مدیران عالی همچون گذشته بدون هرگونه برنامه و چشم اندازی، گیلان را به ورطه نابودی کشاندند.
آری گیلان قبل از اینکه در بیماری کرونا مقام نخست را کسب کند ؛ طی سالهای متمادی مقام نخست جمعیت سالخورده کشور را در آغوش دارد و لذا بازتاب همه گیری و هجمه تلفات ناشی از این بیماری نوظهور در گیلان حاصل عدم توجه مسئولان ذیربط به سیگنال های انتشاری در این خصوص است.
پس باید در کنار رعایت اصول بهداشتی جدی، منتظر خود ایمنی استان و رسیدن میانگین سنی به نقطه تعادلی ماند.
در ادامه اشاره ای خواهیم داشت به برخی شاخص های توسعه ای استان گیلان که اتفاقا زیست بوم مناسبی برای ویروس کرونا محسوب می شود.
گیلان دارای 2 میلیون و 550 هزار نفر جمعیت با تراکم جمعیت۱۷۷ نفر در هر کیلومترمربع است که کاهش موالید و افزایش جمعیت سالخورده این استان را با بحران جدی در سال‌های آتی مواجه می‌کند  چراکه این روند نزولی جمعیت جوان می‌تواند استان را از جهات مختلف در معرض خطرات جدی و جبران‌ناپذیری قرار دهد.
تردیدی نیست که میزان جمعیت هر جامعه‌ای یکی از شاخص‌های توانمندی محسوب شود زیرا کاهش جمعیت عدم نشاط اقتصادی و اجتماعی را به همراه دارد و نیازمندی استان به نیروی جوان و متخصص در حوزه‌های مختلف را با مشکل مواجه کرده و ممکن است در بعد امنیتی نیز دچار بحران‌های جدی شود.

امکان آلوده شدن افراد به ویروس کرونای جدید برای تمام گروه‌های سنی وجود دارد، اما به طور کلی گروه‌های پر خطر مثل سالمندان و افرادی که دارای بیماری زمینه‌ای مثل دیابت و آسم هستند، بیشتر از سایر افراد عادی استعداد ابتلا به نوع شدید کرونای جدید در آن‌ها است.

انتهای پیام/083466

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اجتماعی
خواندن کد خبر: 23639

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


 

اخبار برگزیده

آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی