امروز: جمعه 14 آذر 1399 برابر با 04 دسامبر 2020

نرخ مشارکت اقتصادی زنان گیلانی بالاتر از میانگین کشوری است

  • چهارشنبه, 15 مرداد 1399
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

مدیرکل دفتر امور بانوان و استانداری گیلان با اشاره به مصوبه دولت تدبیر و امید برای بکارگیری حداقل ۳۰ درصد از بانوان و جوانان در رده مدیریتی در کشور گفت : هم اکنون ۲۲ درصد از پست های مدیریتی استان در سطوح مختلف دراختیار بانوان و جوانان است.

به گزارش پایگاه خبری رشت پرس به نقل از ایرنا زهرا یعقوب نژاد اظهار داشت: با نظر مساعد دکتر ارسلان زارع استاندار گیلان انتظار می رود تا پایان سال این سهم ۳۰ درصدی بانوان و جوانان در پستهای مدیریتی محقق شود.

وی با اشاره به عملکرد خوب گیلان در انتصاب های مدیران میانی زن افزود: در حال حاضر حدود ۱۳ مدیرکل زن و مدیر ارشد، ۱۸ معاون مدیرکل، چهار معاون فرماندار، چهار بخشدار و حدود ۹۹ مدیر شهرستانی زن در استان فعالیت می کنند.

 یعقوب نژاد با بیان این که انتصاب ها باید فارغ از جنسیت و بر اساس شایسته سالاری باشد، تصریح کرد: بسیاری از بانوان شایستگی های لازم را برای مدیریت دارند اما متاسفانه باورهای سنتی موجب شده بود که به این امر جنسیتی نگریسته شود اما در گیلان با رویکرد مثبت استاندار به  توانمندی های بانوان روند بکارگیری مدیران بانو و نیز استفاده از ظرفیت جوانان در عرصه مدیریتی وضعیت خوبی دارد.

 مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری گیلان با تاکید بر این که تغییر باورهای جنسیت زده باید در اولویت باشد، افزود:  به همین منظور دولت مصوب کرد که بانوان و جوانان حداقل سهم ۳۰ درصدی در مدیریت ها داشته باشند تا بتوان از توان و تخصص این بخش از جامعه که نیمی از جمعیت کشور را تشکیل می دهند بهره گرفت.

وی در بخشی دیگر از سخنانش با اشاره به پیشینه غنی حضور زنان گیلانی در عرصه های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی گفت: میانگین نرخ مشارکت اقتصادی زنان در استان ۱۸ درصد و بالاتر از متوسط کشوری است چنانکه نرخ  کشوری این مشارکت  ۱۴.۹ درصد می باشد.

وی تصریح کرد : در این میان مشارکت اقتصادی بانوان در روستاها بالا است و اکثر واحدهای بومگردی را بانوان اداره می کنند.

این مسئول با اشاره به ایجاد ۷۴ صندوق‌ اعتبارات خرد زنان روستایی در گیلان طی سالهای اخیر افزود : هدفگذاری ما در سال ۹۹ افزایش این تعداد به ۱۰۰ صندوق است.

  یعقوب نژاد با بیان اینکه بانوان گیلانی در مشارکت های اجتماعی نیز وضعیت بسیار خوبی دارند، اظهار داشت: هرجایی که زمینه فراهم شده زنان آمادگی مشارکت و حضور فعال در عرصه های اجتماعی را دارند.

 وی گفت : از بیش از ۲۰۰ تشکل مردم نهاد استان در زمینه های محیط زیست، خیریه و امور اجتماعی فعالیت می کنند که در این میان ۵۰ درصد این سمنها با مدیریتی زنان یا بدنه اصلی  متشکل از بانوان در استان فعال هستند.

وی همچنین با تبریک فرا رسیدن روز خبرنگار گفت: زنان گیلانی در بسیاری از حوزه ها پیشقدم بودند و در عرصه رسانه ای استان هم مشهود است.  

 مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری گیلان خاطر نشان کرد: رسانه ها می توانند با انعکاس اخبار حوزه بانوان و همچنین ظرفیت ها و مطالبات آنان نقش بسزایی در ارتقای جایگاه بانوان و رفع مشکلات آنان داشته باشند.

گیلان دارای دو و نیم میلیون نفر جمعیت است که نیمی از آنان را بانوان تشکیل می دهند.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اجتماعی
خواندن کد خبر: 24643

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


 

اخبار برگزیده

آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی