امروز: چهارشنبه 14 خرداد 1399 برابر با 03 جون 2020

گیلان دارای رتبه نخست تولید آمپول و پیشرو در تولید داروهای ضد سرطان در کشور

  • یکشنبه, 17 اسفند 1393
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس گیلان با تولیدداروهای ضد سرطان یکی از استان های پیشرو در زمینه تولید انواع دارو در کشور است.

 داروسازی صنعتی حیاتی که امروز به عنوان تجارتی مهم به قلب تپنده بهداشت و درمان دنیا تبدیل شده است. کشورهای که صاحب این صنعت کلیدی هستند به عنوان کشورهای توسعه یافته در جهان شناخته می شوند.

ایران نیز پس از انقلاب اسلامی با رفع وابستگی ها و خودکفایی در عرصه های چون داروسازی گام های مهمی در حوزه بهداشت و درمان برداشته است، گیلان هم با تولیدداروهای ضد سرطان یکی از استان های پیشرو در زمینه تولید انواع دارو در کشور است.

دارو ۹۶ درصد از داروهای رایج در ایران تولید داخلی است

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی گیلان در این باره می گوید: صنعت داروسازی که روزی فقط در انحصار چند کشور بود و کشورهای دیگر همچون ایران وابسته به داروهای تولیدی آنان بودند.

فیروز سرودی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری نیتنا افزود: خوشبختانه امروز افزون بر ۹۶ درصد از داروهای رایج در ایران تولید داخلی است.

وی همچنین استقبال عمومی از داروهای ساخت داخلی را خوب ارزیابی کرد و اظهارداشت: صنعت داروسازی ایران می‌ تواند پاسخگوی نیاز بیماران در تامین دارو باشد.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی گیلان ادامه داد: کارخانه های داروسازی که در استان مشغول فعالیت هستند سهم عظیمی در بحث صادرات دارند.

وی تصریح کرد: بخش عمده ای از تولیدات صنایع دارویی گیلان به کشورهای حاشیه خزر و عراق صادر می شود.به هر ترتیب گیلان با داشتن پنج واحد بزرگ صنایع دارویی عمده ترین تولید کننده انواع دارو و بی نظیر در کیفیت و تنوع در شمال کشور است.

دارو- شاغلگیلان در تولید آمپول رتبه نخست کشور را دارد

خوشبختانه گیلان در خصوص تولید آمپول رتبه نخست کشور را دارد و به عبارتی ۳۰ درصد حجم فرآورده های تزریقی کشور در این استان شمالی تولید می شود.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی نیز در این خصوص می گوید: انقلاب بزرگی در صنعت تولید داروهای ضد سرطان در شهر صنعتی رشت ایجاد شده است.

حسن تامینی افزود: این صنعت ایران اسلامی را در ردیف کشورهای تولید کننده داروهای ضد سرطان قرار داده است.

وی تصریح کرد: سبحان انکولوژی یکی از شرکت های تولید کننده داروهای ضد سرطان در ایران و تنها شرکت تولید کننده فرآورده های ضد سرطان در خاورمیانه است.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: هم اکنون هزار و ۲۰۰ نفر در استان گیلان در صنایع داروسازی مشغول به کار هستند

وی افزود: تلاش متخصصان جوان کشور در قطع وابستگی دستگاه های تولید دارو نیز مثال زدنی است.

دارو- آمپولتلاشگران عرصه داروسازی بدون خستگی همچنان ادامه دارد

تامینی ادامه داد: گام های بلند تلاشگران عرصه داروسازی برای قطع کامل این وابستگی بدون خستگی همچنان ادامه دارد .

بدون شک دارو نقشي حياتي در عملكرد مناسب خدمات سلامت ايفا مي كند، بسياري از خدمات درماني و پيشگيرانه وابسته به این صنعت است و بيماران در دسترس بودن دارو ر ا نشانگر كيفيت خدمات سلامت مي پندارند.

نظام دارويي كشور يعني فرايند توليد، واردات، توزيع، تجويز، ارائه دارو به مصر ف كننده و در نهايت مصرف دارو توسط بيمار از مهمترين زنجيره هاي حفظ سلامتي آحاد جامعه است.نیتنا

انتهای پیام/083451

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اجتماعی
خواندن کد خبر: 2466

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


اخبار برگزیده

آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی