امروز: پنج شنبه 10 مهر 1399 برابر با 01 اکتبر 2020

حرکت دسته های عزاداری و استفاده از طبل و سنج در خیابان های گیلان ممنوع است

  • شنبه, 18 مرداد 1399
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی گیلان گفت : حرکت دسته های عزاداری ماه محرم به دلیل قرمز بودن استان از لحاظ شیوع کرونا در شهرهای گیلان ممنوع است.

به گزارش پایگاه خبری رشت پرس، حجت الاسلام سعید مهدوی روز پنجشنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا افزود : طبق تصمیمات اتخاذ شده توسط ستاد ملی مبارزه با کرونا، استان ها و شهرهایی که از لحاظ کرونا در وضعیت قرمز قرار دارند، حرکت دسته های عزاداری ممنوع است.

وی عنوان کرد : با توجه به این دستورالعمل و قرمز بودن استان گیلان از لحاظ شیوع کرونا هر هیات عزاداری فقط می تواند جلوی مسجد، حسینیه و یا تکیه خود آن هم با رعایت فاصله گذاری اجتماعی به عزاداری بپردازد.

وی ادامه داد: همچنین استفاده از طبل و سنج نیز در دسته های عزاداری های امسال و نیز تجمع در مناطق خاص و زیارتگاه هایی همچون دانای علی، خواهر امام رضا (ع) رشت و غیره ممنوع است و علاوه بر آن امکان برپایی ایستگاه های صلواتی نیز نمی باشد.

 وی بیان کرد: طبق دستور ستاد ملی کرونا، مسئولیت ساماندهی هیات های عزاداری ها به سازمان تبلیغات اسلامی سپرده شده و به همین دلیل تمامی تکیه ها برای برپایی عزاداری آن هم در فضای باز و با رعایت موارد پروتکل های بهداشتی باید از این سازمان مجوز دریافت کنند.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی گیلان اضافه کرد: مجالس عزاداری حضرت امام حسین (ع) باید در مساجد، حسینیه ها و تکیه ها در فضای باز و مناسب و با یک چهارم ظرفیت برگزار شود ورعایت پروتکل های بهداشتی و زدن ماسک و ضدعفونی این مکان ها نیز باید بطور کامل انجام شود.

وی در ادامه با اشاره به سنت حسنه احیای اطعام عزاداران افزود : یکی از سنت های بسیار خوب اطعام بویژه در روز عاشورا است که در این راستا باید بخشداران و دهیاران در شهرستان رشت و سایر شهرهای گیلان برای احیای این سنت اقدامات شایسته ای را انجام دهند.

حجت الاسلام مهدوی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه امسال ایستگاه های صلواتی به دلیل ایجاد تجمع برپا نمی شود، پخت و توزیع نذورات باید به صورت بسته بندی و بیرون بر و با رعایت اصول بهداشتی انجام شود که در این زمینه امیدواریم مردم مومن و همیشه در صحنه گیلان با رعایت تمام اصول بهداشتی علاوه بر انجام عزاداری در تاسوعا و عاشورا آن هم با رعابت پروتکل های بهداشتی، در احیای سنت اطعام نیز با این اصول و هزینه کرد این نذورات برای اقشار نیازمند اقدام نمایند.

انتهای پیام/083466

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اجتماعی
خواندن کد خبر: 24660

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی