امروز: یکشنبه 11 خرداد 1399 برابر با 31 می 2020

هفته منابع طبيعي فرصتی مغتنم در ايجاد فرهنگ منابع طبيعي است

  • یکشنبه, 17 اسفند 1393
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس فرانک پیشگر در جمع اهالی سازمان مردم نهاد جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست گیلان ضمن هفته منابع طبیعی و روز درختکاری افزود: این هفته فرصتي برای طرح ارزش هاي جديد است.

وی با بیان اینکه از طريق آموزش ، ترويج و فعالیت های نمادين جامعه را باید با اين ارزش ها آشنا کرد، اظهار داشت: هفته منابع طبیعی يادآور اقدام هايي بوده كه برای ترويج و اشاعه فرهنگ آشتي با طبيعت صورت مي گيرد.

رييس كميسيون بهداشت و محيط زيست شورای اسلامی شهر رشت با تاکید بر اینکه درختان حيات بخش انسان ها هستند، ادامه داد: منابع طبيعي از آغاز خلقت انسان همیشه اهميت داشته و پیوسته از مزاياي اين مواهب الهي از سوی آدمیان بهره گیری شده است.

وی افزود: پوشش گياهي گیلان به ویژه شهر رشت طی دهه هاي اخير به دلیل بهره برداري هاي بي رويه و نادرست دستخوش تغييرات بسياری شده که باید به این مهم توجهی ویژه داشت.

پیشگر با اشاره به اینکه امروزه جنگلها و مراتع در اقتصاد موثر هستند، گفت: درختان در حفظ خاك ، جلوگيري از جاري شدن سيل ، در تأمين آبهاي زير زميني ، اثربخشی در تعديل آب و هوا، مبارزه با آلودگي آبها ، جلوگيري از سر و صداي محيط و تداوم حيات وحش نقش آفرینی می کنند.

وی اظهار داشت: با توجه به تاثیر منابع طبيعي در تداوم زندگي انسانها باید در راستای حفظ، احيا، توسعه و بهره برداري اصولي از منابع طبيعي گام برداشت و نسبت به ترويج بیش از پیش فرهنگ منابع طبيعي برای ارتقای سطح دانش و آگاهي عمومي اقدام کرد.

سخنگوی شورای اسلامی شهر رشت ادامه داد: متاسفانه هنوز مشاركتهای مردمی در حفاظت از منابع طبيعي به طور کامل جلب نشده و در این عرصه باید برنامه ریزی شود و اقدامهای موثرتری صورت گیرد تا از نابودی منابع طبیعی جلوگیری کرد تا آیندگان نیز از وجود آن بهره گیری کنند.

وی با قدردانی از همه كساني كه در زمينه توسعه فضاي سبز در سطح كشور فعاليت دارند و به مسئله فضاي سبز اهميت مي دهند، یادآور شد: ایران پانزدهم اسفندماه روز درختکاری را به خود دیده اما یادمان باشد که تنها نامگذاری یک روز به عنوان درختکاری مشکلی را رفع نخواهد کرد.

پيشگر سخنگوي شوراي اسلامي شهر رشت با تاکید بر اینکه “هر ايراني يك درخت” شعار زيبايي بوده كه عمق اهميت به محيط زيست و فضاي سبز در آن گنجانده شده است، اظهار داشت: اين شعار به تنهایی در حفاظت بیش از پیش از منابع طبیعی كافي نبوده در حالی که بايد شعار “هر ايراني يك درخت” عملیاتی شود تا بتوان در برابر دست اندازي ها ایستادگی کرد.

وی در پایان با بیان اینکه اين مناسبت را بهانه‌اي كنيم تا با كاشت درخت، اين نماد زيبا و با شكوه طبيعت، قدمي براي حفظ محيط زيست برداشت و در احيای آن اهتمام ورزید، خاطرنشان کرد: همگان باید ارزش نهادن به درختان را از نیاکان خود بیاموزند و در روز درختکاری یا هفته طبیعت به نام یکدیگر درختی کاشت.

انتهای پیام/083451

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اجتماعی
خواندن کد خبر: 2468

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


اخبار برگزیده

آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی