امروز: چهارشنبه 29 آبان 1398 برابر با 20 نوامبر 2019

ادعای رابطه آلکسا با تعداد بازدید کننده پایگاههای خبری استان

  • شنبه, 23 اسفند 1393
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس ، مدتی است برخی از سایت های محلی به انتشار اخباری مبنی بر رتبه الکسای سایت ها در فضای مجازی می پردازند تا به نوعی این تلقی حاصل شود که پربازدیدترین سایت به حساب می آیند ، یاداشت ذیل پرده از این روند اطلاع رسانی گشوده و قضاوت را به مخاطبان می سپارد.

رنک الکسا اصلا ملاک خوبی نیست
دلیلش هم واضح است آمار آلکسا تنها مبتنی بر آماری است که از تحلیل مرورگرهایی که تولبار آلکسا را نصب کرده اند به دست میاید
به عبارتی اگر مرورگری فاقد این تولبار باشد(به طور پیش فرض همه مرورگرها فاقد تولبار آلکسا هستند و به طور اختیاری توسط کاربران با مراجعه به سایت آلکسا یا افزونه های موجود آن را نصب می کنند) در آمار آلکسا نمایش داه نخواهد شد
اما مشکل کار اینجاست که این تولبار (یا بهتر بگوییم آمار گیر آلکسا ) را تنها افرادی نصب می کنند که اصطلاحا وب مستر هستند مثلا برنامه نویس ها  و خوب با این حساب هر سایتی که مطلب جالبی برای وب مسترها داشته باشد سریعا در آلکسا رشد می کنند و برعکس مثلا ممکن است سایت آشپزآنلاین با یک سایت برنامه نویسی بازدید برابر داشته باشد اما وقتی آلکسای هر دو را نگاه می کنی تفاوت فاحش است

پربازدیدترین پایگاه‌های ایرانی بر اساس رتبه‌بندی الکسا

بررسی پایگاه‌های برتر معرفی‌شده توسط الکسا و همچنین مطالعه و تحلیل آمار و اطلاعات ارائه‌شده توسط این پایگاه، نقش بسیار مهمی در شناسایی نیاز مخاطبان، استخراج اشکالات فنی و محتوایی پایگاه‌ها و همچنین شناسایی و برطرف کردن خلأ‌های موجود در فضای مجازی را بر عهده دارد.

به همین منظور، تحقیقی بر روی پانصد پایگاه پربازدید ایرانی معرفی‌شده توسط پایگاه الکسا انجام گرفت که نتایج این تحقیق نشان‌دهنده روند رو به افزایش استفاده از روش‌های كاذب و غیر پسندیده و به تعبیر صحیح‌تر متقلبانه و سودجویانه در بالا بردن رتبه الکسایی برخی از این پایگاه‌ها بود؛ به طوری که با وجود جای خالی بسیاری از پایگاه‌های فعال و ممتاز موجود در فضای وب، نام پایگاه‌هایی دیده می‌شد كه هیچ شهرتی در فضای مجازی نداشتند!

همچنین در این بررسی مشخص شد که اگر چه ممکن است برخی از پایگاه‌ها برای رسیدن به مقاصد خاص خود اقدام به فریب پایگاه الکسا کرده و به موفقیتی کاذب و موقتی دست پیدا کنند، اما علل و عوامل اصلی موفقیت پایدار و دائمی یک پایگاه را باید در شاخصه‌هایی مانند: نوع محتوا، رفتار و خواسته کاربران، خدمات ارائه‌شده و بستر فنی و گرافیکی پایگاه جستجو کرد؛ نه چیز دیگر!

پایگاه‌ها بر اساس حوزه فعالیت‌شان به شش گروه اصلی شامل: «خدمات اینترنتی»، «خبری و اطلاع‌رسانی»، «انجمن و شبکه‌های اجتماعی»، «سرگرمی و تفریحی»، «علمی» و «فرهنگی و مذهبی» طبقه‌بندی گردیدند.

این بررسی‌ها نشان می‌داد که پایگاه‌هایی که در حوزه خدمات اینترنتی فعالیت می‌کنند، با فراوانی 54 درصد، بخش اعظمی از پایگاه‌های پربازدید ایرانی را به خود اختصاص داده‌اند که از مهم‌ترین خدماتی که توسط این پایگاه‌ها به کاربران ارائه می‌گردید، می‌توان به: تجارت الکترونیک، دانلود، آپلود، خدمات بانکی، جستجو، خدمات تلفن همراه، پست الکترونیک و آموزش مجازی اشاره کرد.

همچنین حضور گسترده پایگاه‌هایی که در این حوزه به ارائه سرویس‌های مرتبط با وب از قبیل: ارائه ابزارهای اینترنتی، مدیریت وبلاگ و وب‌سایت يا دسترسی به اینترنت پرداخته بودند، با فراوانی 9.4 درصد، نشان‌دهنده اقبال ویژه کاربران ایرانی به استفاده از اینترنت و حضور گسترده و تأثیر گذار آن‌ها در فضای مجازی می‌باشد.

از دیگر نکات قابل توجه در این حوزه، می‌توان به وجود نوسان شدید در رتبه برخی از پایگاه‌ها به علت مراجعه گسترده کاربران آن‌ها برای دریافت خدمات در مقاطع زمانی خاص اشاره کرد؛ به عنوان مثال، پایگاه سازمان سنجش در برخی از روزهای سال، با هجوم گستردۀ تعداد زیادی از کاربران مواجه می‌شود و این پایگاه در جدول الکسا رتبه صعودی پیدا می‌نماید و  یا پایگاه‌های بانکی در مقاطع زمانی خاص، از جمله در روزهای پایانی سال، به دلیل ارائه برخی خدمات با مراجعه قابل توجهی مواجه می‌شوند که در طول سال تداوم ندارد.

نصب نشدن تولبار الکسا روی ورزن 36 به بالای فایرفاکس

پشتبانی الکسا گفته که با توجه به نسخه جدید فایر فاکس یعنی 36 دیگر نمی توان رتبه را در تولبار الکسا مشاهده کرد.

 آیا آمار الکسا واقعی است؟

 بله، ولی بر اساس کاربرانی که تولبار آن را دارند. بسیاری از کاربران تولبار الکسا را ندارند و ممکن است سایتی کاربر زیادی داشته باشد ولی کاربرانش این تولبار را نداشته باشند به همین دلیل در رتبه بندی الکسا می تواند رتبه خوبی نداشته باشد.
مزایای الکسا:
۱- الکسا این امکان را برای شما فراهم می کند که خودتان را با رقیبانتان مقایسه کنید. با استفاده از ابزار مقایسه آن، شما به راحتی می توانید سایت خود را با رقیبانتان مقایسه کنید.
۲- هر چه رتبه بهتری داشته باشید اعتبار بیشتری نزد کاربران دارید و این باعث می شود که سایت های دیگر درخواست تبلیغ در سایت شما را داشته باشند.
۳- یک ابزار خوب برای بهینه سازی سایت است.
معایب الکسا:
۱- هر کاربری تولبار الکسا را بر روی رایانه خود نصب نکرده است. به همین دلیل اطلاعات می تواند کامل نباشد.
۲- زیر دامنه های محاسبه نمی شوند و تمامی امتیاز آن ها به دامنه اصلی منتقل می شود مانند سرویس های وبلاگ

در پایان، باید متذکر شد که اگرچه آمار ارائه‌شده توسط پایگاه الکسا تقریباً مبتنی بر محاسبات فرضی و احتمالی است و کاملاً دقیق و منطبق با واقعیت نمی‌باشد، اما نباید پایگاه الکسا و رتبه آن را دست کم گرفت! چرا که به هر حال، خواسته یا ناخواسته، رتبه الکسا جای خود را در بین کاربران باز کرده و اهمیتی نسبی در عرصه وب و مخصوصاً تجارت الکترونیک پیدا کرده است؛ تا جایی که این پایگاه، یكی از معتبرترین رتبه‌بندی‌ها را در دنیای مجازی به خود اختصاص داده است.

از منظری دیگر، باید توجه داشت که توجه به ارتقاي رتبه الکسا نباید مدیران پایگاه را از هدف اصلی‌شان که همانا شناخت نیاز مخاطبان پایگاه و ارائه محتوای مطلوب و متناسب با نیاز آن‌ها است، باز دارد؛ بلکه اطلاعات و آمار ارائه شده در پایگاه الکسا، یک فرصت عالی را برای مدیران پایگاه‌ها فراهم می‌سازد تا با تجزیه و تحلیل اطلاعات ارائه‌شده، مطالب مورد علاقه مخاطبان پایگاه را تهیه کرده و با بهترین شیوه به آنان عرضه نمایند؛ چرا که تنها با استفاده از مطالب مفید، جامع و کاربردی است که می‌توان مخاطبان را جذب پایگاه کرده و رتبه پایگاه را به صورت سالم و بدون تقلب – هر چند با سرعت کم – ارتقا داد و هیچ گاه نگران پایین آمدن رتبه و یا حذف شدن پایگاه در پایگاه‌های مرجعی مانند گوگل یا الکسا نبود.

انتهای پیام/083458

 

 

این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)
منتشرشده در اجتماعی
خواندن کد خبر: 2576

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


اخبار برگزیده

آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی