امروز: دوشنبه 28 بهمن 1398 برابر با 17 فوریه 2020

اجاره دستگاه کارتخوان از سوی کسبه به دستفروشان ممنوع است

  • دوشنبه, 25 اسفند 1393
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس، رئیس مركز تشخیص و پیشگیری پلیس فتا ناجا با اشاره به اینكه اجاره دستگاه کارتخوان از سوی کسبه به دستفروشان ممنوع است، از کلیه کاربران خواست تا در صورت مواجهه با موارد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرسCyberpolice.ir بخش مرکز فوریت های سایبری، لینک ثبت گزارشات مردمی به پلیس فتا اعلام نمایند.

"دستفروشان هم کارت‌ خوان‌ دار شدند!" تیتر خبری  که به سرعت از سوی سایت ها و پایگاه های خبری انتشار یافت و در این خصوص کاربران فضای سایبر برای تکمیل این خبر عکس هایی از دست فروشان در مراکز خرید و فروش و حتی مترو در شبکه های اجتماعی بارگذاری کردند.

سرهنگ " علی نیك نفس " رئیس مركز تشخیص و پیشگیری پلیس فتا ناجا ضمن بیان این مطلب اظهار داشت : کارتخوان دار شدن دستفروشان در کنار تمامی محاسن خود معایبی نیز دارد که اگر به این معایب توجه نشود برای خریداران دردسر ساز خواهد شد و چه بسا روزهای آغازین سال نو را با نگرانی و استرس سپری کنند.
رئیس مركز تشخیص و پیشگیری پلیس فتا ناجا در توصیه به شهروندانی که از دستگاه های کارتخوان سیار دستفروشان استفاده می کنند، با بیان اینکه هر چند بانک های صادر کننده این کارتخوانها حتما مدارک لازم را برای شناسایی این افراد اخذ کرده اند تا در صورت مشکل بتوان آنها را رد گیری کرد، گفت: لازم است شهروندان در هنگام پرداخت بهای کالاها و خدمات خریداری شده، خود اقدام به کشیدن کارت و وارد کردن رمز عبور بکنند و رمز و کارت خود را در اختیار دستفروشان قرار ندهند.
سرهنگ نیك نفس در توضیح اسکیمر گفت: مجرمان با نصب ابزاری پیشرفته به نام اسکیمر که در محل کشیده شدن کارت‌های بانکی در دستگاه کارتخوان نصب می شود قادر هستند تمامی اطلاعات کارت بانکی را کپی کرده و اطلاعات کارت را بخوانند. بنابراین احتمال اینکه دستگاه های کارتخوان در اختیار دستفروشان دارای سخت افزارهای اسکیمری باشد وجود دارد.
وی افزود: به عنوان مثال اگر فروشنده سیاری از دستگاهی که مجهز به اسکیمر می باشد استفاده کند به راحتی می تواند از تمامی کارت های بانکی که از طریق این دستگاه اعمال بانکی را انجام می دهند کپی برداری کرده و در حافظه دستگاه خود نگهداری کند. در ادامه فرد مجرم می تواند این اطلاعات را در کارت بانکی خام کپی کرده و عملیات برداشت وجه را انجام دهد.
این مقام مسوول در پاسخ به سوال خبرنگار ما مبنی بر اینكه کارت های بانکی دارای رمز های عبور می باشند پس چطور امکان برداشت از حساب های بانکی امکان پذیر می باشد ، بیان داشت : این رمز ها را در هنگام خرید خود مشتری در اختیار فروشنده قرار می دهد.
وی  یادآور شد: حتما هنگام پرداخت بهای کالاها و خدمات خریداری شده چه از مرکز خرید و چه دستفروشان خود مشتری کارت کشیده و رمز بانکی را وارد نماید.
این مقام مسئول ادامه داد: لذا در صورت کشیدن کارت در دستگاه های کارتخوان، هموطنان عزیز مراقب باشند دستگاههای کارتخوان سالم باشد و مواردی مثل چسب خوردن یا قطعات اضافی بر روی آن نصب نشده باشد، چرا که در صورت چسب خوردگی یا قطعات اضافه امکان اسکیمر وجود دارد.
وی تاکید کرد: متاسفانه باید گفت علت اصلی وقوع جرائم اینترنتی سهل انگاری کاربران و عدم رعایت موارد ایمنی می باشد، اگر رمز عبور را خود مشتری در دستگاه وارد کند و عملیات پرداخت با دقت و بدون حضور دیگران انجام دهد هیچگاه مجرمان نمی توانند از چنین شگردی استفاده کنند.
رئیس مركز تشخیص و پیشگیری پلیس فتا ناجا فعال کردن sms بانک را در کاهش وقوع کلاهبرداری موثر دانست و گفت: در صورت فعال بودن این قابلیت انجام هر گونه تراکنش بانکی از طریق پیامک به صاحب حساب اطلاع داده می شود و او می تواند در اسرع وقت اقدامات لازم برای مسدود سازی کارت بانکی خود انجام دهد.
سرهنگ نیك نفس نسبت به اجاره دستگاههای کارتخوان مغازه ها به دستفروشان گفت: این امر مغایر با قانون است و در صورت بروز مشکل دارنده دستگاه کارتخوان مسئول است. حال این دستگاه چه در اختیار دستفروش باشد و چه در محل کسب شما واقع شده باشد و مشتریان این دستفروشها برای پرداخت بهای کالا و خدمات خریداری شده به شما مراجعه کنند.
وی در پایان گفت: پلیس فتا از کلیه کاربران می خواهد در صورت مواجهه با موارد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرسCyberpolice.ir بخش مرکز فوریت های سایبری، لینک ثبت گزارشات مردمی به پلیس فتا اعلام نمایند.

انتهای پیام/083466

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اجتماعی
خواندن کد خبر: 2615

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


 

آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی