امروز: پنج شنبه 08 خرداد 1399 برابر با 28 می 2020

اخبار مهم روز

گیلان با بحران عظیم محیط زیستی مواجه است

  • دوشنبه, 25 اسفند 1393
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس مدیر عامل سازمان پسماند شهرداری رشت در نخستین جشنواره هفت سین بازیافتی اظهار داشت: استان گیلان با داشتن 2 هزار تن پسماند در 24 ساعت وچیزی بالغ بر 700 تن زباله در شهرستان رشت با یک بحران عظیم محیط زیستی مواجه است.

شریفی افزود : شیرابه حاصل از این زباله ها که لحظه به لحظه در حال اضافه شدن به سفره های آب های زیرزمینی و شالیزارها می باشد نیازمند یک عزم جدی برای حفاظت از محیط زیست می باشد.

وی گفت: هدف از برگزاری این همایش جلب مشارکت مردم در همراهی با مدیریت شهری به منظور کاهش زباله در سطح شهر رشت و اینکه پسماندهای خشک شهرمی توانند وارد چرخه اقتصادی کشور شده و مفید واقع شوند.

با مدیریت صحیح  زباله می توان آن را  وارد چرخه اقتصادی کرد

رییس کمیسیون بهداشت شورای اسلامی شهر در ادامه این جشنواره با اشاره به اینکه زباله‌ تا چندین‌ سال‌ پیش‌ به‌ عنوان‌ موادی‌ بود كه‌ قابل‌ استفاده‌ نبود و دور ریخته‌ می‌شد، ولی‌ بتدریج‌ با پیشرفتهایی‌ كه‌ صورت‌ گرفت‌ مشخص شد كه‌ از آنها می‌شود استفاده‌ كرد و مجددا وارد چرخه‌ صنعت‌ كرد.

فرانک پیشگر افزود: تجربه‌ نشان‌ داده‌ اگر زباله‌ به ‌درستی‌ مدیریت‌ شود عملیات‌ بازیافت‌ و بازیابی‌ آن‌ به‌ گونه‌یی‌ علمی‌ صورت‌ بگیرد و انرژی‌ آن‌ مهار شود، آنگاه‌ از این‌ راه‌ سود اقتصادی‌ به‌ دست‌ می‌آید.

وی افزود: ، زباله‌ خانگی‌ بیشترین‌ سهم‌ تركیب‌ زباله‌ را به‌ خود اختصاص‌ می‌دهد كه‌ بالغ‌ بر ۷۰ درصد آن‌ پس‌ مانده‌ های‌ غذایی‌ و مواد فساد پذیر است‌ كه‌ می‌توان‌ از آنها كمپوست‌ یا مواد آلی‌ مورد نیاز تهیه‌ كرد.

در پایان این جشنواره  که به همت سازمان پسماند شهرداری رشت و همکاری ستاد توسعه پایدار برگزار شد  به سفره های هفت سین منتخب توسط هیات داوری از طرف سازمان مدیریت پسماند شهرداری رشت جوایز ارزنده ای اهدا شد.

انتهای پیام/083451

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اجتماعی
خواندن کد خبر: 2619

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


اخبار برگزیده

آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی