چاپ کردن این صفحه

ملاک‌های سنجش عملکرد رؤسای واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس، عباسعلی نورا ظهر امروز در بیست و چهارمین جلسه شورای رؤسای واحدها و مراکز آموزشی دانشگاه‌های آزاد اسلامی استان گیلان با اشاره به ملاک‌های سنجش عملکرد رؤسای واحدهای دانشگاهی، اظهار کرد: توسعه تحصیلات تکمیلی در واحد های دانشگاهی اولین ملاک سنجش عملکرد واحد های دانشگاهی خواهد بود.

وی، توجه به طرح های ماندگار را ملاک دوم ارزشیابی واحدهای دانشگاهی دانست و  افزود: طرح های فرهنگی ماندگار و توجه خاص به این طرح ها  و شناساندن اسطوره های علمی و فرهنگی کشور، منطقه و دانشگاه آزاد اسلامی و نشانه های ملی کشوربه نسل آینده باید در دستور کار رؤسای واحد ها قرار گیرد.

نماینده رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در استان‌ها گفت:  توسعه طرح های دانش بنیان و طرح های پژوهشی، تأمین درآمد خارج از شهریه دانشگاه از طرح های دانش بنیان و جذب هیأت علمی متخصص و مجرب از دیگر ملاک های سنجش خواهد بود.

وی، تأسیس انجمن خیرین دانشگاه آزاد اسلامی را  در استانها خواستار شد و گفت:  باید از کسانی که دلسوز علم و دانش هستند دعوت شود و با تجمیع افرادی که  برای ساخت دانشگاه و گسترش مراکز علمی در استانها  قدم برمی دارند، در جهت تأسیس انجمن خیرین دانشگاه ساز اقدام شود.

نورا، با انتقاد به نقد ناآگاهانه از دانشگاه آزاد اسلامی توسط بعضی منتقدان، گفت:  امروز بعضی افراد تحت نام دین و وابستگی، کارهای ناشایستی انجام داده و می خواهند منویات شوم خود را گسترش دهند از این رو باید جهت جلوگیری از رسیدن به مقاصد نامبارک این افراد،  اطلاع‌رسانی درست و شفاف از فعالیت‌های مثبت دانشگاه آزاد اسلامی ارائه شود.

وی با تأکید بر تقویت جایگاه روابط عمومی در واحدهای دانشگاهی، یادآور شد: رؤسای واحدهای دانشگاهی نباید روابط عمومی را دست کم گرفته و در راستای تقویت جایگاه آن اقدام کنند تا شاهد انعکاس مناسب و به روز و دقیق اخبار دانشگاه و اطلاع رسانی شفاف عملکرد دانشگاه برای شناساندن هر چه بیشتر آن به جامعه باشیم. 

این مقام مسئول، با اشاره به اتخاذ روش های جدید توسط واحدهای زیان ده، گفت: واحدهای زیان‌ده نسبت به اتخاذ روش های جدید اقدام کنند تا از زیان ده بودن نجات یابند. یکی از این روشها، بسته به نوع پراکندگی در استان ، رساندن نسبت کارمند به دانشجو به 1 به 50  تا 1 به 70  است تا واحد های زیانده  بتوانند از وضعیت موجود، نجات یابند همچنین کنترل هزینه های مستقل و هزینه های اداری و صرفه جویی در واحد ها از دیگر راه‌های رفع زیاندهی آنها خواهد بود.

مسئول دفتر هیئت مؤسس دانشگاه آزاد اسلامی  نیز در این نشست با اشاره بر اساس نامه جدید هیأت امنا و تقویت بعد نظارتی آن، اظهار کرد: در راهبرد اصلی دانشگاه با توجه به سیاست کم کردن تکیه  بر شهریه، بودجه جدید در سال آینده پیش بینی شده است و در بودجه سال آینده 16 درصد به درآمدهای خارج از شهریه اختصاص یافت و با این برآورد  نباید فعالیت های آموزشی دانشگاه در جهت درآمد زایی کنار رود بلکه باید طرح های دانش بنیان و شرکت های اقتصادی طوری عمل کنند که در راستای مأموریت های دانشگاه آزاد اسلامی باشند.

یاسر هاشمی افزود: هدف ازوجود و تأسیس دانشگاه‌های آزاد اسلامی در شهرها، تأثیر آنها در بهبود کارهای استان‌ها است و باید این احساس در مردم بوجود آید تا وجود دانشگاه‌های آزاد اسلامی برای رفع مشکلات آنان بوده  و با وجود افراد متخصص و آزمایشگاههای مدرن و دیگر ظرفیت های موجود در واحد های دانشگاهی ، باید نیازها و معضلات موجود در استانها شناسایی شده و در جهت رفع این مشکلات  توجه ویژه و اقدامات لازم انجام شود.

وی ، حسابرسی در واحد های دانشگاهی را در دستور کار هیأت مؤسس دانشگاه آزاد اسلامی دانست و تصریح کرد: یکی از وظایف اصلی هیئت امنا دانشگاه آزاد اسلامی، حسابرسی واحدها است و باید واحد ها نسبت با اصلاح سیستم حسابداری خود اقدام کنند در این راستا معاونین اداری ومالی  واحد های دانشگاهی باید از بین افراد متخصص و با تجربه انتخاب شوند.

رئیس دفتر هیئت موسس دانشگاه آزاد اسلامی، با تأکید بر توجه به برنامه و بودجه و طرح استراتژیک دانشگاه، اظهار کرد: رؤسای واحد های دانشگاهی باید با دقت و حساسیت زیاد نسبت به پیش بینی بودجه اقدام کنندوتوجه به این مسئله در استانها توضروری است.

وی، افزود: معیارانتصابات بر اساس عملکرد رؤسای واحد ها به دور از مسائل سیاسی و تنها بر اساس توانایی ها و ظرفیت های افراد خواهد بود.تسنیم

انتهای پیام/083458

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اجتماعی
خواندن کد خبر: 270