امروز: دوشنبه 06 بهمن 1399 برابر با 25 ژانویه 2021

بهانه‌های عربستان برای بازگرداندن پرواز زائران

  • شنبه, 22 فروردين 1394
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس، هواپیمایی عربستان طی اطلاعیه‌ای به شرکت های هواپیمایی مختلف دنیا اعلام کرد که از این پس از ورود هواپیماهایی با عمر بالای 25 سال جلوگیری خواهد کرد.

در پاسخ به مراجعات متعدد ما، عربستان تحریم را بهانه کرد و در نهایت روز گذشته جلوی پرواز دیگری از پروازهای ایران‌ایر گرفته شد. درحالی که طی شش ماه گذشته شاید همین هواپیما حداقل صدها پرواز به جده داشته و هیچ مشکلی هم پیش نیامده بود.

درپی ممانعت فرودگاه جده از فرود هواپیمای زائران ایرانی، مدیر کل روابط عمومی شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: این امر کارشکنی و بهانه‌آوری سعودی‌هاست و هیچ‌گونه مشکل نقص فنی، ویزا و … نداشتیم. به زعم ما سخت‌گیری‌های جدید عربستان قطعا بی ارتباط با شرایط سیاسی حاکم بر منطقه نیست.

شاهرخ نوش‌آبادی در خصوص ممانعت فرودگاه جده از نشستن پرواز ۷۴۷ ایران‌ایر که روز گذشته – چهارشنبه – از فرودگاه اصفهان برخاسته بود، اظهار کرد: در اصل از مدت‌ها پیش و شاید حدود یک سال گذشته این ماجرا شروع شد و هواپیمایی عربستان طی اطلاعیه‌ای به شرکت های هواپیمایی مختلف دنیا اعلام کرد که از این پس از ورود هواپیماهایی با عمر بالای ۲۵ سال جلوگیری خواهد کرد.

وی افزود: در این پرواز حدود ۲۹۰ مسافر داشتیم که از این میان ۲۶۰ مسافر با هواپیمای ایرباس به جده منتقل شدند و ۳۰ مسافر باقیمانده نیز قرار است امروز – پنجشنبه – اعزام شوند.

این مقام مسئول ادامه داد: پس از طرح این موضوع، شرکت های هواپیمایی مختلف جلسات کارشناسی متعددی با مسئولان هواپیمایی عربستان برگزار کردند و به اطلاع مسئولان هواپیمایی عربستان رساندند که امنیت و ایمنی هواپیما به مراتب مهم‌تر از سن هواپیماست و حتی در آمریکا هم در موارد مختلف، هواپیماهایی با سن بالای ۲۵ سال تردد می کنند که در پی ارائه این توضیحات، مسوولان هواپیمایی کشور عربستان نیز نسبت به این موضوع متقاعد شدند.

مدیر کل روابط عمومی شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) ادامه داد: پس از این مذاکرات مشکلی پیش نیامد و از سوی این کشور هم اطلاعیه‌ای صادر نشد تا اینکه طی دو هفته گذشته هواپیمایی کشور عربستان در یک نوبت از ورود ایرباس هما به شهر دمام خودداری کرد و بعد در توضیح این مطلب این گونه عنوان کرد که “با توجه به اینکه این هواپیما در لیست تحریم های اروپا قرار داشته اجازه ورود به آن را نخواهیم داد”. این درحالی بود که همین هواپیما به بسیاری از کشورهایی که شرایط ایمنی آن‌ها ده‌ها مرتبه از کشور سعودی سخت‌تر است پروازها کرده بود.

نوش‌آبادی گفت: در آن دوره در پاسخ به مراجعات متعدد ما، عربستان تحریم را بهانه کرد و در نهایت روز گذشته جلوی پرواز دیگری از پروازهای ایران‌ایر گرفته شد. درحالی که طی شش ماه گذشته شاید همین هواپیما حداقل صدها پرواز به جده داشته و هیچ مشکلی هم پیش نیامده بود.

وی ادامه داد: حتی سعودی‌ها تا سال قبل از هواپیماهای اجاره‌ای ترکیه که تمام آن ها سن بالای ۲۵ سال داشتند برای انتقال حجاج ایرانی استفاده می کردند و این موضوع هیچ گاه مورد انتقاد مسوولان ایرانی قرار نگرفت.

به گفته مدیر کل روابط عمومی ایران‌ایر درحال حاضر مذاکراتی صورت گرفته تا این موضوع از سوی مسوولان وزارت امور خارجه مورد پیگیری قرار گیرد.

نوش‌آبادی اظهار کرد: به گمان شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران، سخت گیری‌های جدید عربستان قطعا بی ارتباط با شرایط سیاسی حاکم بر منطقه نیست.

وی در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر اینکه براساس اخبار منتشر شده مسوولان کشور عربستان، مواردی مانند مشکلات فنی، نداشتن ویزا یا نداشتن اجازه ورود توسط هواپیما را بهانه‌ای برای ممانعت از فرود این هواپیما اعلام کرده اند، توضیح داد: اگر هواپیمایی نقص فنی داشته باشد اصلا نباید بلند شود. از سوی دیگر ما در تمام پروازهای خود استانداردهای جهانی را رعایت می کنیم.

مدیر کل روابط عمومی شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران یادآور شد: با این وجود ممکن است هر هواپیمایی در حین پرواز دچار مشکل شود که در این موارد در تمام دنیا مرسوم است که هواپیمای دچار مشکل شده به کشور خود بازمی گردد یا در نزدیک‌ترین فرودگاه ممکن فرود می آید. بر همین اساس به نظر می رسد صحبت‌های منتشر شده از سوی مسوولان عربستان به نوعی توجیه و بهانه آوری است.

نوش‌آبادی در خصوص بحث ویزا نیز تصریح کرد: قطعا بحث ویزا ربطی به پرواز ندارد و موضوعی است که در داخل کشور چک می شود. همچنین بدون داشتن ویزا، سازمان حج و زیارت بلیت برای مسافر صادر نمی کند و به همین دلیل تمام این موارد بهانه‌هایی است که عربستان برای کارشکنی صورت داده، عنوان می‌کند.

مدیر کل روابط عمومی شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران در پایان در پاسخ به این سوال که شنیده می شود رییس سازمان حج و زیارت به ایران‌ایر اخطار داده که برای اعزام هواپیماهای حجاج استانداردهای اروپا را رعایت کند، اظهار کرد: شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران این موضوع را رد می‌کند. البته این شرکت شرایط دشوار اعزام حجاج را درک می کند و بر همین اساس گلایه‌ای از مسوولان سازمان حج و زیارت نداریم.

انتهای پیام/083466

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اجتماعی
خواندن کد خبر: 2901

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


 

آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی