امروز: دوشنبه 12 خرداد 1399 برابر با 01 جون 2020

شهرداري كه به محیط زیست توجه نکند را تحمل نخواهيم كرد

  • دوشنبه, 14 ارديبهشت 1394
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس استاندار گیلان در نشست كارگروه مديريت پسماند گفت :شهرداري را كه تا پايان سال جاري نتواند بحث جمع آوري پسماند ، تفكيك زباله و آموزش در اين زمينه را ساماندهي كند تحمل نخواهيم كرد.

دكتر محمد علي نجفي در نشست كارگروه مديريت پسماند استان كه با حضور معاونين عمراني و برنامه ريزي استانداري ، فرمانداران و جمعي از مديران در استانداري برگزار شد بر ضرورت فرهنگ سازي  در مديريت پسماند تاكيد كرد و مردمان گيلان را مردماني با فرهنگ غني ، دوستدار پاكيزگي دانست و خواستار اشاعه آن در فرهنگ كاري شد و افزود : نبايد در استاني با اين قدمت تاريخي شاهد مشكلات پسماند و زباله باشيم.

استاندار گيلان بر لزوم نهادينه شدن فرهنگ توليد كمتر زباله در روستاها تاكيد كرد و افزود : در گذشته هرگز ماشين جمع آوري زباله به روستاها نمي رفت و بايد در اين خصوص تلاش ويژه اي صورت پذيرد.
دكتر نجفي با بيان اينكه اكنون در دنيا ساماندهي پسماند نه تنها هزينه نيست بلكه به سرمايه تبديل و از آن در آمد زايي ميشود افزود : متاسفانه درصد بالايي از بودجه عمراني و پول عوارض مردم اين استان صرف جمع آوري زباله مي شود.

وي  تاكيد كرد : شهرداري را كه تا پايان سال جاري نتواند بحث جمع آوري پسماند ، تفكيك زباله و آموزش در اين زمينه را ساماندهي كند تحمل نخواهيم كرد .
نماينده عالي دولت در گيلان بر بر ضرورت ساماندهي پسماند ها و تفكيك زباله  تاكيد كرد گفت : در بحث آموزش مديريت پسماند و تفكيك زباله از مبدا تلاش هاي خوبي صورت گرفته اما كافي نيست و بايد حركت هاي جدي  و مستمري در اين زمينه صورت پذيرد تا اين فرهنگ در جامعه نهادينه گردد .
دكتر نجفي بر ضرورت ساماندهي مراكز دفن زباله نيزتاكيد كرد و افزود : محيط زيست و منابع طبيعي بايد همكاري لازم را در جهت ساماندهي مراكز دفن زباله داشته باشند و زمين لازم را در اختيار قرار دهند .
وي با ابراز رضايت از عملكرد محيط زيست استان با اشاره به نقش زباله سوز در ساماندهي پسماند اظهار داشت : اكنون در دنيا بسياري از تكنولوژي هاي روز با حفظ مسائل زيست محيطي مشغول به فعاليت هستند و نبايد با هر كار نوعي مخالفت كنيم .
وي اجراي سياست هاي تشويقي را در مديريت پسماند مهم دانست و تصريح كرد : اگر خواهان استان و شهري زيبا هستيم بايد با تمام توان و با جديت و پشتكار و با فرهنگ سازي و تغيير نگرش در جهت مديريت و ساماندهي پسماند تلاش كنيم  .

معاون هماهنگي امور عمراني استاندار نيز در اين نشست با اشاره به اقدامات صورت گرفته در بحث مديرت پسماند در سال گذشته اظهار داشت :آموزش و ساماندهي مراكز دفن در اولويت كاري مان در سال 94 است .
حجت شعبانپور با اشاره به اهميت تفكيك زباله از مبداء اظهار داشت : در انتهاي سال 92 شاخص ميانگين در اين بخش 15 درصد از استان بود كه اكنون اين شاخص به نزديك 40 درصد افزايش يافته است .

در ادامه اين نشست هر يك از فرمانداران و مديران به ارائه گزارشي از اقدامات خود در جهت ساماندهي پسماند پرداختند و با دستورانت و رهنمودهاي استاندار گيلان تصميمات لازم در هر بخش اتخاذ شد .

انتهای پیام/083451

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اجتماعی
خواندن کد خبر: 3431

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


اخبار برگزیده

آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی