امروز: پنج شنبه 14 فروردين 1399 برابر با 02 آوریل 2020

دغدغه تامين آب دراستان هاي شمالي وپربارش كشور اتفاق خوبي نيست

  • سه شنبه, 22 ارديبهشت 1394
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

به گزارش پايگاه اطلاع رساني رشت پرس معاون اول رييس جمهور با اشاره به برخي اختلاف نظرها در خصوص ناسازگاري طرح‌هاي آبرساني با مسائل زيست محيطي در استان هاي شمالي کشور، بر لزوم تدوين طرحي جامع براي تامين آب در اين استان ها و رفع دغدغه مردم و کشاورزان اين مناطق تاکيد کرد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دولت ،دکتر اسحاق جهانگيري در جلسه شوراي عالي آب، به گزارش وزارت نيرو مبني بر نگراني در مورد تامين آب در استان هاي شمالي کشور اشاره کرد و اظهار داشت: اينکه در استان هاي شمالي و پربارش کشور نيز مانند استان هاي جنوبي و محروم، دغدغه تامين آب داشته باشيم، اتفاق خوبي نيست و ايجاب مي کند با مطالعه دقيق و مديريت صحيح براي برون‌رفت از اين شرايط اقدام شود.

معاون اول رييس جمهور همچنين با بيان اينکه رعايت مسائل زيست محيطي در دولت تدبير و اميد يک موضوع پراهميت و اولويتي جدي در اجراي طرح‌هاست، خاطرنشان کرد: وظيفه دولت اين است که به نحوي برنامه ريزي کند تامسائل زيست محيطي در تمام پروژه‌ها از جمله طرح‌هاي عمراني و صنعتي رعايت شود.

وي با قدرداني از اهتمام و جديت سازمان حفاظت محيط زيست در عدم موافقت با اجراي طرح ها و پروژه هاي ناسازگار با محيط زيست افزود:البته اين دغدغه نبايد باعث متوقف شدن طرح هاي در حال اجرا شود بلکه بايد مجريان طرح ها را ملزم کند تا رعايت مسائل زيست محيطي را مدنظر قرار داده و تدابيري براي اصلاح طرح‌ها بينديشند.

معاون اول رييس جمهور همچنين با اشاره به اختلاف نظر ميان وزارت نيرو و سازمان حفاظت محيط زيست براي ادامه برخي طرح هاي آبرساني در استان‌هاي شمالي کشور، بر ضرورت مطالعه دقيق و تشکيل جلسه اي براي جمع بندي مسائل و دستيابي به توافقي مشترک براي انطباق دادن اين طرح ها با مسائل زيست محيطي تاکيد کرد.

دکتر جهانگيري با جمع‌بندي پيشنهادات مطرح شده در جلسه، ارتقاء بهره وري آب، استفاده از پسآب فاضلاب ها، ساخت سدهاي لاستيکي و کوچک، استفاده از روش هاي سنتي موجود نظير آب بندها و ضرورت انجام آمايش سرزمين در مناطق شمالي کشور را مورد تاکيد قرار داد و گفت: هر يک از اين مسائل مي تواند نقش مهمي در مديريت توليد و مصرف آب داشته باشد و لازم است وزارت نيرو و دستگاههاي مرتبط، به اين نکات در تدوين طرح جامع تامين آب براي استان هاي شمالي کشور توجه ويژه‌اي داشته باشند.

در اين جلسه که وزراي نيرو، جهاد کشاورزي و رييس سازمان حفاظت محيط زيست نيز حضور داشتند، مشکلات کلان منابع آب در حوزه هاي آبريز شمال کشور نظير کاهش متوسط بارش در برخي مناطق، افزايش سطح زير کشت، افزايش جمعيت، افزايش برداشت در مناطق بالادست و مشکلات زيست محيطي مطرح و سپس موضوع تصميم‌گيري در مورد احداث يا عدم احداث سدهاي بزرگ در استانهاي شمالي کشور و بويژه استان گيلان مورد بحث و بررسي قرار گرفت.

نماينده وزارت نيرو در اين نشست گزارشي از سيماي استان گيلان ، تحليل وضع موجود کشاورزي در اين استان، چالشهاي حوضه آبريز سفيدرود و طرح هاي توسعه منابع آب و شرايط آتي سد سفيدرود ارائه کرد و بهينه سازي مصرف، مرمت و بازسازي شبکه هاي فرسوده آبياري، زهکشي، احداث و تکميل سدهاي لاستيکي و انحرافي و نيز تأمين آب براي تثبيت و پايداري کشاورزي در سطح شبکه هاي موجود را به عنوان راهکارهايي براي جلوگيري از آسيب ناشي از کمبود آب به کشاورزان دانست.

در اين گزارش همچنين ضمن اشاره به چالشهاي موجود براي اجراي طرح هاي جديد آبرساني، راهکارها و نظراتي ارائه شد و در نهايت مقرر گرديد با جمع‌بندي مجموعه پيشنهادات مطرح شده در جلسه، طرحي جامع با حضور دستگاههاي اجرايي ذيربط براي تامين آب در استانهاي شمالي کشور تدوين شود.

 انتهاي پيام/083451

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اجتماعی
خواندن کد خبر: 3543

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


اخبار برگزیده

آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی