امروز: چهارشنبه 20 فروردين 1399 برابر با 08 آوریل 2020

هشدار به پزشکان درباره دخالت در امور دامپزشکی

  • پنج شنبه, 24 ارديبهشت 1394
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس، رئیس سازمان نظام دامپزشکی با ارسال نامه‌ای به رئیس سازمان نظام پزشکی در باره دخالت‌های این سازمان در امور دامپزشکی تذکر داد و خواستار حفظ حقوق و شئون حرفه‌ای دامپزشکی شد.

در پی اظهارنظرهای جنجالی و غیر مستند در حوزه دامپزشکی از سوی برخی از پزشکان در روزها و هفته‌های اخیر، صفری رئیس سازمان نظام دامپزشکی ایران در نامه ای به زالی رئیس سازمان نظام پزشکی خواستار حفظ حقوق و شئون حرفه‌ای دامپزشکی شد.

صفری در این نامه ضمن انتقاد از برخی اظهار نظرهای غیر کارشناسانه در حوزه دامپزشکی از سوی برخی پزشکان مانند اظهار نظر در خصوص ذبح غیرشرعی حیوانات، رنگ کردن گوشت مرغ، لزوم حذف واکسیناسیون در صنعت طیور و غیره از رئیس سازمان نظام پزشکی خواسته است حفظ حقوق و شئون حرفه‌ای دامپزشکی را به اعضای خود متذکر شود.

بر اساس این گزارش متن نامه دکتر صفری به رئیس سازمان نظام پزشکی که رونوشتی از آن برای اعضای دو کمیسیون بهداشت و درمان و کشاورزی و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی نیز ارسال شده است بدین شرح است:

بسمه تعالی

جناب آقای دکتر زالی

رییس محترم کل سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران

سلامٌ علیکم؛

احتراماً ضمن تبریک فرا رسیدن ایام مبعث پیامبر اکرم (ص)، و پیرو نامه شماره 176 مورخ 30/01/94 به استحضار عالی می‌رساند یکی از اهداف مشترک سازمان‌های نظام جمهوری اسلامی ایران، حفظ شئون حرفه‌ای و حفظ و حمایت از حقوق صنفی اعضای خود در برابر اشخاص حقیقی و حقوقی می‌باشد. در این راستا، اخیراً اظهارنظرهایی جنجالی و غیر مستند در خصوص ذبح غیرشرعی حیوانات با الکتریسیته و گازCo  در برخی کشتارگاه‌ها و رنگ‌کردن گوشت مرغ (توسط جناب آقای دکتر حسن اکبری، متخصص آسیب‌شناسی و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی(موتاسیون ویروس‌ها بر اثر واکسیناسیون مرغ‌های گوشتی و لزوم حذف واکسیناسیون در صنعت (توسط جناب آقای دکتر محمود ابراهیمی، استاد دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله در گفتگو با خبرگزاری ایسنا) و واکسیناسیون نامناسب بروسلوز دامی سبب ایجاد التهاب در جامعه و بی‌اعتمادی به خدمات بهداشتی دامپزشکان به عنوان حافظان سلامت مواد غذایی با منشأ دامی شده ‌است.

امروزه علوم بسیار تخصصی شده‌اند که صاحب‌نظران و اندیشمندان هر رشته‌ای ضمن احاطه بر مباحث خویش، به خود اجازه دخالت در گرایش مشابه رشته‌ی خود را نمی‌دهند و در سایر علوم زیستی و مباحث بین رشته‌ای نیز خود را صاحب نظر و رأی نمی‌دانند.

انتظار سازمان نظام دامپزشکی جمهوری اسلامی ایران از آن سازمان محترم این است که حفظ حقوق و شئون حرفه‌ای دامپزشکی را به اعضای خود متذکر شده و ضمن پیگیری موارد فوق، از خدشه‌دار شدن اعتماد عمومی نسبت به فعالیت‌ها و خدمات بهداشتی دامپزشکان در عرصه‌ی بهداشت عمومی و تأمین امنیت و سلامت مواد غذایی پیشگیری به عمل آید. بدیهی است چنین بیانات نسنجیده به سود فعالان عرصه سلامت و بهداشت عمومی اعم از پزشکان و دامپزشکان و ... نخواهد بود و استمرار نظرات غیر کارشناسی و غیر مسؤولانه سبب وارد آمدن خدشه‌ای بسیار جدی به شئون حرفه‌ای اعضای محترم آن سازمان نیز خواهد شد.

مستدعی است دستور رسیدگی سریع را صادر فرموده و این سازمان را از نتیجه پیگیری‌های به عمل آمده مطلع فرمایند.

دکتر محمدرضا صفری رئیس سازمان

شایان ذکر است دکتر صفری پیشتر نیز در پی اظهارات دکتر دیناروند رئیس سازمان غذا و دارو در برخی نشریات و خبرگزاری‌های کشور مبنی بر بالا بودن میزان هورمون در گوشت مرغ که واکنش‌های بسیاری را در بین متخصصان و تولیدکنندگان صنعت دام و طیور کشور به همراه داشت با ارسال نامه‌ای به وی خواستار ارائه مستندات و توضیحات لازم در خصوص این اخبار شده بود که وی با صدور نامه‌ای این اظهارات را رد کرد.تسنیم

انتهایپیام/083466

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اجتماعی
خواندن کد خبر: 3579

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی