امروز: چهارشنبه 20 فروردين 1399 برابر با 08 آوریل 2020

بررسی ماجرای دعوت شورای شهر اصفهان از شهردار رشت

  • چهارشنبه, 20 خرداد 1394
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس، پس از انتشار خبری کوتاه در ستون «پیدا و پنهان» صفحه سیاست روزنامه اعتماد با عنوان «شورای شهر اصفهان به دنبال شهردار جديد» که بیان می کرد: «براساس شنیده‌ها از دكتر ثابت‌قدم شهردار فعلی رشت، مهندس آقازاده شهردار قبلی كرج، مهندس نیكزاد وزیر پیشین مسكن و شهرسازی و مهندس نورصالحی مدیرعامل سابق شركت شهرهای جدید به عنوان گزینه‌های اصلی شهرداری اصفهان یاد می‌شود.» برخی پایگاه های خبری استان و شهر رشت نیز با انعکاس این خبر ، ثابت قدم را در دو راهی انتخاب میان شهرداری رشت و اصفهان دانستند.

محمدعلی ثابت قدم، خبر عزیمت شهردار رشت به نصف جهان را «موجب نگرانی هایی در شهر» و «پیشنهادی وسوسه انگیر» نامید.

ثابت قدم  گفت: «با من تماس گرفتند و خواستار مذاکره شدند. اعتقادشان این بود که برنامه های ما در رشت مبتنی بر نگاهی اقتصادی و فرهنگی است. آن ها می گفتند که به دنبال ارتقای بافت فرهنگی اصفهان و رونق اقتصاد شهری هستند و برنامه های ما مناسب شهرشان است. اما من به آن ها فعلا جوابی نداده ام«

شهردار در پاسخ به این سوال که جوابش به اصفهانی ها چه خواهد بود؟ گفت: «من حالا حالا ها برای شهر رشت برنامه دارم. تازه اول کارم هستم. هدف بنده و تیم همراهم ساختن شهرمان است نه اینکه بگذارم و بروم

وی در پاسخ به این سوال که آیا فشارهایی که در رشت علیه شما وجود دارد موجب نمی شود که به شهر بزرگ تری مانند اصفهان بروید؟ گفت:من به فشارها توجهی نمی کنم. به انتقادات درست چرا اما به فشارها نه. من می مانم و کارم را ادامه می دهم تا شهر زادگاهم را بسازم. هیچ شهری برای من مهمتر از زادگاهم نیست

ماجرا اما به همین جا ختم نشد، بالافاصله  یکی از رسانه های مخالف محمدعلی ثابت قدم  در گفت و گو با اصغر آذربایجانی رییس کمیسیون فرهنگی اجتماعی و از اعضای اصولگرای شورای شهر اصفهان، ضمن تکذیب خبر مذاکره اصفهانی ها با شهردار رشت، از قول وی نوشت: «تاکنون نام ایشان را نشنیده ام و در لیستی که مطرح است هیچ نامی از شهردار فعلی رشت در میان نیست«

در پاسخ به این مصاحبه برخی نزدیکان شهردار رشت،موضوع جدیدی را مطرح کردند که او مورد حمایت جریان اصلاح طلب در شورای شهر اصفهان است.

گیل نگاه  با محتمل دانستن اختلاف نظر در میان ۲۱ عضو شورای شهر اصفهان و به منظور سنجش صحت ادعای هوادارن و مخالفان ثابت قدم ، به بررسی فضای مطبوعات محلی و پایگاه های خبری استان اصفهان پرداخت که در برآیند این بررسی در بازه زمانی پس از ۱۰ خرداد و پایان ۱۲ سال حضور مرتضی سقاییان نژاد، هیچ نشانه ای از محتمل بودن اسامی مطرح شده در خبر روزنامه اعتماد دیده نمی شود.

همچنین در گفت و گو با مریم قدسیه و امیرحسین چیتساز زاده، دو خبرنگار اصفهانی نیز چیزی جز تکذیب حضور شهردار رشت در لیست مدنظر اعضای شورای شهر اصفهان به دست نیامد.

سپس به سراغ عليرضا نصر اصفهانی، از اعضای اصلاح طلب و تاثیر گذار شورای شهر اصفهان و طراح اصلی استیضاح سقاییان نژاد رفتیم تا از گزینه های این طیف در یکی از سیاسی ترین شوراهای شهر کشور اطلاع پیدا کنیم.

نايب رییس كميسيون بهداشت، سلامت و خدمات شهری و نفر سوم در انتخابات دوره جاری شورای شهر اصفهان ضمن رد اسامی مطرح شده در خبر روزنامه اعتماد، گفت: «ضمن احترام برای آقای محمدعلی ثابت قدم و آرزوی موفقیت ایشان در شهرداری رشت، طرح اسم ایشان را توسط حتی یک عضو شورا به عنوان گزینه تصدی شهرداری اصفهان کاملا تکذیب می کنم»

همچنین ندا واشیانی پور، سخنگو و نفر اول انتخابات شورای شهر اصفهان نیز در پرسش و پاسخی کوتاه پیرامون این مساله، گفت:«من خبر روزنامه اعتماد را خوانده ام و برایم جای تعجب داشت،ترکیب شورای شهر اصفهان بسیار متنوع است و اصولگرایان و اصلاح طلب، جبهه پایداری، بی طرف و مستقل و از هنرمندان،ورزشکاران و پزشکان در این شورا حضور دارند که طبیعتا هرکدام گزینه ای را مدنظر دارند اما تا جایی که من از نظرات بیست عضو دیگر شورا اطلاع دارم، هیچ کدام از اسامی ذکر شده و بطور خاص شهردار رشت جز گزینه های تصدی شهرداری اصفهان نیستند

آن چه از سنجش برآیند مدعیات دو طرف ماجرا محتمل به نظر می رسد،صرف نظر از دو اسم مطرح شده در خبر اولیه، طرح این موضوع از جانب هواداران شهردار رشت در روزنامه سراسری اعتماد به مدیرمسوولی الیاس حضرتی نماینده ادوار رشت در مجلس و از نزدیکان محمدعلی ثابت قدمبا انگیزه ایجاد فضای حمایتی از شصت و چهارمین شهردار رشت می باشد که مورد حمایت شورای شهر مهم و توسعه یافته ای نظیر اصفهان است.

نظیر اتفاقی که در تیر ۱۳۹۲ و پس از عزل ثابت قدم از شهرداری توسط کیهان هاشم نیا استاندار وقت گیلان نیز رخ داد و از وی به عنوان گزینه معاونت شهرداری تهران نام برده شد؛ اتفافی که هرگز روی نداد.

اما به نظر می رسد در نتیجه این ایده اطرافیان رسانه ای آقای شهردار «سرکنگبین صفرا فزود» و این مانور تبلیغاتی -که افکار عمومی و طبقه متوسط شهری رشت را هدف قرار داده بود- نه تنها موجب حمایت شهروندانی که  از تغییرات پی در پی، بی ثباتی، شعارگرایی، بازی های سیاسی و عدم توسعه باوری در مدیریت شهری خسته شده اند نخواهد شد، بلکه موجب شبیه سازی محمدعلی ثابت قدم با همان جریانی می شود که وی در مخالفت با آن ها روی کار آمد و با حمایت فرهیختگان شهر توانست از فضای غبارآلود روزهای نخست انتخاب و آغاز کارش عبور کند. اما آیا دکتر محمدعلی ثابت قدم می تواند همچنان در جلب اعتماد این فرهیختگان ثابت قدم باشد؟

انتهای پیام/083466

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اجتماعی
خواندن کد خبر: 4036

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


نظرات  

 
0 #1 مریم در تاریخ: پنج شنبه 21 خرداد 1394 ، ساعت 10:03 ق ظ
شهردار جوان دچار خود کم بینی است یا خود بزرگ بینی؟
نقل قول
 

آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی