امروز: یکشنبه 04 آبان 1399 برابر با 25 اکتبر 2020

خطر آفرینی بافت های فرسوده شهر رشت

  • شنبه, 15 آذر 1393
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس دکتر فرانک پیشگر ریاست کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای شهر رشت در ابتدای چهل و سومین جلسه خطر آفرینی بافت های فرسوده شهر رشت کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای اسلامی شهر رشت اظهار داشت : به جهت بررسی معضلات سازمان آتش نشانی شهرداری رشت در خصوص تجهیزات و امکانات آن سازمان از آقای مقصودی مدیر عامل سازمان آتش نشانی دعوت شد تا در خصوص این مشکلات گزارشی داشته باشند .

وی افزود : کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورا پیگیر مسایل مطروحه ی سازمان آتش نشانی رشت خواهد بود .

در ادامه مهندس علی مقصودی ، مدیر عامل سازمان آتش نشانی رشت با تشکر از ریاست کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورا و عنایت ویژه ی شورای اسلامی کلانشهر رشت به بحث ایمنی گفت : این سازمان در جلسات مختلف با مجموعه شورا و شهرداری رشت و همچنین با استانداری محترم گیلان در خصوص وضعیت نابسامان امکانات و تجهیزات اطفای حریق توضیحاتی را ارایه داده است و امیدواریم که مدیران استان عنایت خاصی به پیگیری این معضلات داشته باشند .

وی اذعان داشت : در بودجه ی شهرداری رشت برای خرید نردبان و تشک نجات سازمان آتش نشانی اعتباری تخصیص یافته که تا کنون این امر محقق نشده است .

مقصودی با اشاره به این نکته که همیشه بافت های قدیمی شهر خطر آفرین هستند و شهر رشت نیز به سبب بافت تاریخی و فرسوده ای که در خود دارد مستعد حوادث و سوانح آتش سوزی است تصریح نمود : متاسفانه حوادث مختلفی در طول ماه در شهر رشت اتفاق می افتد که مستلزم دسترسی سریع نیروهای امدادی آتش نشانی برای اطفای حریق و جلوگیری از بسط حادثه هستند .

مدیر عامل سازمان آتش نشانی همچنین به بحث ایمن سازی بازار رشت در مقابل بروز حوادث آتش سوزی اشاره کرد و اذعان داشت : بازار شهر رشت به علت سنتی بودن و تجمع مراکز مختلف صنفی در معرض بروز آتش سوزی است و بیشتر این مراکز تجاری مستقر در بازار دارای اتصالات سیم کشی فرسوده هستند که بالاترین آمار آتش سوزی در رشت نیز بر اثر همین عامل است .

مقصودی اضافه کرد : درخواست ما از اتاق اصناف گیلان این است که در زمینه ی بحث ایمن سازی بازار تعامل بیشتری را با سازمان آتش نشانی رشت داشته باشند .

مدیر عامل سازمان آتش نشانی رشت ادامه داد : تفاهم نامه ای بین اتاق اصناف گیلان و آتش نشانی رشت در مورد بازدید از واحد های تجاری منعقد شده است و بر همین اساس 320 باب مغازه ی توسط کارشناسان و هیات بازرسی اصناف مورد بررسی و بازدید قرار گرفته اند و معضلات رویت شده در این بازدید ها به اطلاع آنان رسیده است .

وی تاکید کرد : امیدوارم که مجموعه شورا ، شهرداری رشت و ستاد بحران استانداری گیلان در خصوص تخصیص اعتبار برای خریداری تجهیزات و امکانات سازمان آتش نشانی عنایت ویژه ای را بخرج دهند تا این سازمان به نهادی در خور شهر رشت و جمعیت ساکن آن تبدیل شود .

انتقاد از عملکرد مدیران جهت پیگیری مصوبات شورای شهر

اسماعیل حاجی پور عضو شورای اسلامی کلانشهر رشت نیز در این جلسه با انتقاد از عملکرد مدیران استانی و نهادهای اجرای استان در بحث پیگیری مصوبات شورای اسلامی شهر رشت اظهار داشت : اعضای شورای اسلامی شهر رشت منتخبین مردم هستند و تمامی تلاش آنها در جهت رفع معضلات شهری و توسعه هر چه بیشتر است .

وی افزود : این شورا تمامی سعی خود را بر این امر متمرکز کرده است که طرحهایی را به مرحله ی اجرا برساند که به سود مردم شهر رشت و در جهت آبادانی این شهر باشد .

وی اذعان داشت : باید مدیران استان با شورای شهر رشت تعامل و همکاری لازم را برقرار کنند در غیر اینصورت مصوبات این شورا در حد مصوبه و طرح باقی خواهد ماند .

تعامل شورا با مدیران استانی ضعیف است

مظفر نیکو منش نودهی نیز در ادامه ی جلسه ی کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای شهر گفت : دغدغه ی تمامی اعضای شورای شهر رشت این موضوع است که برای توسعه ی شهر و خدمت به مردم تاثیر گذار باشند و در بحث پیگیری مصوبات از سوی مدیران استان ، شورای اسلامی کلانشهر رشت نیز کوتاهی کرده است .

وی تصریح کرد : نباید یکطرفه قضاوت کنیم چون شورای اسلامی شهر رشت جلسات کمی را با مسئولین استان و شهرستان برای پیگیری های لازم مصوبات برگزار کرده است و در این خصوص تعامل شورای اسلامی شهر رشت به عقیده بنده بسیار ضعیف می باشد .

وی با اشاره به اینکه در مورد ایمن سازی بازار رشت در خصوص حوادث غیر مترقبه باید با حساسیت بیشتری برخورد شود اظهار داشت : اگر در آینده اتفاق ناگواری در حوزه ی بازار به وقوع بپیوندد تمامی اعتراضات متوجه ی مجموعه ی شورا و شهرداری رشت خواهد شد .

ساماندهی رودخانه های شهر رشت نیازمند توجه و تخصیص اعتبار ویژه است

دکتر جمشیدی چناری نیز در زمینه ی پیگیری مصوبات شورای شهر رشت عنوان کرد : شورای اسلامی دوره چهارم شهر رشت مصوبات خوبی را در طول عملکرد یکساله خود ارایه کرده است و امیدواریم که نمایندگان استان گیلان و استاندار محترم در زمینه ی این مصوبات پیگیر های لازم را انجام دهند .

وی خاطر نشان کرد : پروژه ها ی زباله سوز وساماندهی رودخانه های شهر رشت نیازمند توجه و تخصیص اعتبار ویژه است و امیدواریم که این انگیزه در نمایندگان استان ایجاد شود تا برای جذب اعتبار لازم پروژه ها تلاش کنند .

شایان ذکر است در خاتمه ی این جلسه مشکلات مر بوط به سازمان آتش نشانی شهر رشت برای بررسی بیشتر و پیگیری های لازم به جلسات دیگری با حضور مدیران استان و نمایندگان شهر رشت موکول شد .

گفتنی است در پایان این جلسه احکام مشاوران کمیسیون توسط ریاست و اعضای کمیسیون بهداشت به آنان تقدیم شد .

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اجتماعی
خواندن کد خبر: 410

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی