امروز: دوشنبه 06 بهمن 1399 برابر با 25 ژانویه 2021

تنها باند پرواز فرودگاه سردار جنگل رشت در معرض آسيب قرار دارد

  • دوشنبه, 08 تیر 1394
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

به گزارش پايگاه اطلاع رساني رشت پرس فرماندار شهرستان رشت به همراه نمايندگاني از آب منطقه اي، جهاد كشاورزي و منايع طبيعي گيلان از رودخانه هاي G5 و تشت رود كه از ابتدا و انتهای باند پرواز فرودگاه سردار جنگل رشت عبور مي كنند بازديد و از آب منطقه اي خواست با ارائه طرحي راههاي برون رفت از اين مشكل را ارائه نمايند.

در اجرای یکی از بندهای مصوب کمیته حمل ونقل هوایی استان، در ششمين روز از فصل تابستان، فرماندار شهرستان رشت به همراه بخشدار مركزي و نمايندگاني از آب منطقه اي، جهاد كشاورزي و منايع طبيعي گيلان از رودخانه هاي G5، تشت رود و دیگر آبروهای ورودی كه از زیر باند پرواز فرودگاه سردار جنگل رشت عبور مي كنند بازديد كرد.

مهندس سيد عيسي مهدوي در اين باره گفت: با توجه اينكه مديريت كانالها و رودخانه ها به عهده آب منطقه اي گيلان مي باشد لذا راههاي برون رفت از مشكل آسيب ديدگي رودخانه هاي فوق طي طرح كارشناسي به اين فرمانداري ارائه شود تا در جلسه آتی كميته حمل و نقل هوايي استان مورد بحث و بررسي قرار گيرد.

مدير كل فرودگاه گيلان نيز در اين باره گفت: بخشي از مزارع برنج واقع در قسمت شمالي فرودگاه رشت از دو رودخانه G5 و تشت رود آبياري مي شوند و به جهت نداشتن سد و يا مخزن آبگيري، در مواقعي كشاورزان اقدام به بستن مسير اين دو رودخانه مي كنند كه متاسفانه اين آب به سمت باند پرواز اين فرودگاه حركت نموده و بدون ترديد، ايستايي بيش از حد باعث خواهد شد تنها باند پرواز فرودگاه سردار جنگل رشت به مرور زمان دچار آسيب ديدگي شديد شود و باعث توقف پروازهاي اين استان گردد.

مهندس فتاح رضواني افزود: راكد بودن رودخانه هاي فوق در فرودگاه رشت باعث شده است آلودگي زيست محيطي این رودخانه با ورود پساب‌ها، موجب آلودگی و انتقال این آلودگی‌ها به مزارع شمالي فرودگاه رشت و ایجاد چهره ناخوشایند شود.

وي خاطر نشان كرد:پيشنهاد فرودگاه رشت اين است كه مسير رودخانه هاي فوق با مطالعه و كار كارشناسي تغيير پيدا كند و نياز هاي آبي مزارع كشاورزان اطراف فرودگاه رشت از مسير خارج از محدوده فرودگاه سردار جنگل رشت تامين شود.

گفتني است رودخانه‌های G5 و تشت رود رشت به کانال انتقال فاضلاب شهری تبدیل شده است و از آنها  درمزارع و باغات کشاورزی استفاده می‌شود. این در حالیست که بیش از 50 درصد مردم شهرستان رشت کشاورز هستند .خطر انتقال انواع آلودگی‌ها و بیماری‌ها جان کشاورزان زحمتکش و بهره گیران از تولیدات کشاورزی  را به خطر می‌اندازد . علاوه برآن  این همه آلودگی مستقیما وارد دریای خزر شده و با مصرف آبزیان توسط انسان، سلامت مردم نیز به خطر می‌افتد و در نهایت مردم گیلان در معرض ابتلا به امراض سخت و صعب العلاج  قرار می‌گیرند.

انتهاي پيام/083451

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اجتماعی
خواندن کد خبر: 4366

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


 

آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی