امروز: دوشنبه 28 بهمن 1398 برابر با 17 فوریه 2020

تایید قانونی قطع درختان تکذیب شد/نقض فرایند اجرای مصوبه شورای دوره سوم رشت

  • جمعه, 09 مرداد 1394
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس، با گذشت بیش از یک هفته از اعتراض به قطع درختان شهر رشت ، گروههای موافق و مخالف ابعاد جدیدی از این اقدام را برای مردم و فعالان اجتماعی و محیط زیستی باز گو می کنند که در جای خود قابل توجه است .

گروه مخالفین با استناد به ماده قانون های مصوب و بر اساس اسناد و مدارک مستدل نسبت به اعتراض قانونی خود اقدام می نمایند و حال اینکه برخی موافقین عملکرد قطع درختان با تفسیر به رای و سناریو نویسی های شخصی در صدد قانونی جلوه دادن این اقدام بر می آیند و از آنجایی که روزیه برخی شبه تحلیل گران در تخریب شخصیت حقیقی افراد و ابراز جملات احساسی تامین می شود ، دور از ذهن نمی باشد که با به تمسخر کشیدن اصل موضوع و فرافکنی های غیر حرفه ای ، سعی در پاک کردن صورت مسئله گام بر می دارند . اقداماتی که در هر زمان و مکانی با یک نیت خوانی ختم می شود و آن چیزی جز باج خواهی ، وابسته و تحت فشار قرار دادن و ... نیست .

لذا هیات تحریریه پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس، بدور از هرگونه جانبداری یک طرفه و بر اساس اصول انصاف و با تکیه بر مستندات قابل دفاع به بررسی همه جانبه وقایع می پردازد و در پایان با اعتقاد عمیق به سطح آگاهی جامعه ، قضاوت را به مخاطبین می سپارد.

به همین منظور گفتگویی را با محمد حسین واثق کارگرنیا و فرانک پیشکر دو عضو شورای اسلامی کلانشهر رشت انجام داده ایم که در ادامه به آن می پردازیم .

محمد حسین واثق کارگرنیا در این باره گفت: برابر مصوبه دوره سوم شورای اسلامی شهر رشت کلیات این پروژه به صورت مشروط مورد تصویب اعضاء شورای وقت قرار گرفته بوده و مقرر گردید در زمان اجرای عملیاتی پروژه ، نظرات کارشناسی و جزئیات آن مورد بررسی همه جانبه قرار گیرد که متاسفانه این امر محقق نشد و شهرداری به استناد تصویب کلیات طرح و مصوبه کمیسیون ماده 7 شهرداری که اکثریت اعضای آن از کارمندان شهرداری هستند ، وارد فاز اول عملیاتی شد و امروز شاهد قطع درختان در مسیر این پروژه هستیم که اعتراضاتی را در سطح جامعه به دنبال داشت .

عضو کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر رشت در ادامه بیان داشت : ضمن اینکه توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی در مسیر توسعه شهری امری اجتناب نا پذیر است لذا بررسی کارشناسی ابعاد مختلف اجرای این طرح می بایست با نظارت شورا و کمیسیون تخصصی صورت می پذیرفت و نه اینکه بدون نظریه کارشناسی شورا به مرحله اجرا در می آمد .

حال اینکه چرا برخی از افراد در صدد فرافکنی این موضوع و جهت دادن این اقدام به سمت شورا هستند خود جای تامل دارد .

در ادامه این گفتگو ، رئیس کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای اسلامی ضمن تائید اظهارات محمد حسین واثق کارگرنیا بیان داشت : با بررسی و بازنگری مصوبه شورای دوره سوم ، که اسناد آن موجود است به راحتی می توان دریافت که قطع درختان به هیچ عنوان با نظریه کارشناسی شورای اسلامی شهر نبوده و مسئولیت انجام این کار قطعا متوجه شهرداری رشت خواهد بود . فرانک پیشگر در ادامه با استناد به متن صریح مصوبه شورای اسلامی شهر در دوره سوم بیان کرد: در مصوبه مورخ 11/9/91 شورا به شماره 2642/91/ش به صراحت اعلام شده که با کلیات پیشنهاد شهرداری موافقت گردید و مقرر شده قبل از اجرا، نظریه کمیسیون حمل و نقل و ترافیک استان اخذ تا پس از بررسی جزئیات موضوع در جلسه کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورا جهت طرح مجدد و اصلاح لازم برای تصویب نهایی به صحن شورا ارائه گردد که متاسفانه این فرایند نقض شده و شهرداری بدون در نظر گرفتن شروط ضمن مصوبه اقدام به شروع پروژه و قطع درختان نموده است .

عضو شورای اسلامی شهر رشت در ادامه اعلام کرد ، بر اساس شواهد و قراین موجود در شورای اسلامی شهر رشت هیچگونه استعلام و نظریه کارشناسی در خصوص اجرای پروژه اتخاذ نشده است و لذا مخالفت اعضاء شورای اسلامی شهر و اظهارات اخیر دبیر شورای ترافیک استان مبین این امر است .

فرانک پیشگر در پایان با اشاره به اینکه این اقدام با تصمیمات فردی انجام گرفته است اعلام داشت ، تصویب بودجه برای پروژه BRT در سال جاری به هیچ عنوان موجبات صدور مجوز اجرای پروژه بدون نظارت شورا را توجیه نخواهد کرد و جایگاه نظارتی شورا بر اساس مصوبات قانونی بر قوت خود باقی است . لذا این اقدام با تصمیمات فردی انجام گرفته است و مخالفت با قطع درختان به هیچ عنوان به منزله عدم تمایل به توسعه شهری و بی توجهی به مولفه های کلانشهری نخواهد بود و تنها خواست اعضاء شورا و مردم اجرای عملیات توسعه ای بر پایه اصول کارشناسی و قانونی می باشد.

بنا بر این گزارش رئیس کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای اسلامی شهر رشت به جهت پاسخگویی شفاف به اذهان عمومی و جلوگیری از آسیب های اجتماعی ناشی از آن و رفع ابهامات همه جانبه اجرای پروژه BRT ، پیشنهاد توقف موقت پروژه را با همکاری و هماهنگی اعضاء محترم شورا خواستار شد.

پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس آمادگی انتشار اسناد واصله پیرو گفتگوی خبری فوق را دارد که در صورت لزوم ، اقدام به انتشار مصوبات دوره سوم و چهارم شورای اسلامی شهر در خصوص پروژه BRT خواهد نمود.

انتهای پیام/083458

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
منتشرشده در اجتماعی
خواندن کد خبر: 4939

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


 

آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی