امروز: سه شنبه 13 خرداد 1399 برابر با 02 جون 2020

سربازی، حرکت به سمت خرید

  • یکشنبه, 23 آذر 1393
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

به گزارش پايگاه اطلاع رساني رشت پرس، حالا نزدیک به 15 سال از آخرین باری که خدمت سربازی فروخته شد، می‌گذرد.

فروشی که همان زمان سروصدای زیادی به پا کرد. بعضی‌ها می‌گفتند ایرادی ندارد کسانی که می‌خواهند درس بخوانند و کار کنند، بتوانند خدمت‌شان را بخرند و به زندگی‌شان برسند، بعضی‌ها اما معتقد بودند این ظلم به کسانی است که پول خرید خدمت وظیفه را ندارند و باید جور آنهایی را که خدمت‌شان را می‌خرند هم بکشند.

اما خبرها از کاهش خدمت و امکان خرید آن همیشه برای مردان جوان جذاب بوده است. طرح خرید خدمت سربازی اولین بار در سال 1370 برای مشمولان غایب داخل و خارج از کشور به تصویب رسید، طبق این مصوبه مشمولان متولد تا سال 1347 با تحصیلات فوق دیپلم و کمتر، به ازای 350 هزارتومان برای زیردیپلم، 500 هزار تومان برای دیپلم و 600 هزار تومان برای فوق دیپلم، می‌توانستند از خدمت معاف شوند.

براساس آمار در سال‌های 70 تا 76 تقریبا 70 هزار نفر از طرح خرید خدمت استفاده کرده‌‌اند، اما در سال 79 آخرین باری بود که طرح فروش سربازی انجام شد و از آن سال به بعد خدمت سربازی تحت هیچ عنوانی فروخته نشد.

آغاز فروش سربازی
حالا بعد از نزدیک به 15 سال این طرح با شکلی شبیه به آنچه در سال 70 آغاز شد،دوباره کلید خورده است و براساس آنچه دولت در لایحه بودجه 94 به مجلس ارائه داده، قرار است افرادی که بالای هشت سال غیبت دارند سربازی خود را با مبلغی بین 20 تا 50 میلیون تومان بخرند.

جانشین اداره منابع انسانی ستادکل نیروهای مسلح نحوه جریمه مشمولین وظیفه غایب را این‌گونه تشریح کرده است که به‌منظور اجرای عدالت تصمیم گرفته شده براساس لایحه بودجه سال ۱۳۹۴ مشمولانی که بیش از هشت سال غایب و سن آنها حداقل ۲۷ سال و حداکثر ۵۰ سال است،همچنین کارایی لازم را برای نیروهای مسلح نداشته باشند یا خدمت آنها در کنار سایر سربازان روحیه آنها را خراب می‌کند با پرداخت جریمه می‌توانند تعیین‌تکلیف شوند.فرهيختگان

انتهاي پيام/083466

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اجتماعی
خواندن کد خبر: 712

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی