امروز: یکشنبه 17 فروردين 1399 برابر با 05 آوریل 2020

اختصاص واحدهای مسکن مهر به ساکنین حاشیه رودخانه های رشت/گوهر‌رود به گل رود و نام زرجوب به زهر جوب تغییر پیدا کند

  • یکشنبه, 15 فروردين 1395
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

به گزارش پايگاه خبري رشت پرس، دو رودخانه زرجوب و گوهررود که زمانی به دلیل زلالی و پاکیزگی نام‌های زیبایی چون گوهر و زر بر این شاهرگ‌های حیاتی شهرستان رشت گذاشته شده بود و مردم در آن‌ها به تفرج و ماهی‌گیری می‌پرداختند، این روزها به کانال حمل فاضلاب تبدیل شده‌اند.

از سوی برخی از طبیعت دوستان گیلان نیز پیشنهاد شده است اگر قرار نیست کسی این رودخانه‌ها را نجات دهد، حداقل نام گوهر‌رود به گل رود و نام زرجوب به زهر جوب تغییر پیدا کند، زیرا این رودخانه‌ها از عوامل اصلی افزایش سرطان در گیلان شناخته شده‌اند.

این همه آلودگی رودخانه‌های رشت به دلیل سرازیرشدن انواع فاضلاب‌های صنعتی، بیمارستانی، کشاورزی و خانگی ‌است و به خصوص در هوای گرم تابستان گیلان بوی بسیار بد این رودخانه مردم و مسافرین استان را رنج می‌دهد.

آلودگی علاوه بر ایجاد بوی متعفن این رودخانه‌ها، مناظر زشتی در حاشیه این رودخانه‌ها بوجود آورده است و موجب شده مشکلات شهری برای مردم بوجود آید.

علی خاوری مدیرکل راه وشهرسازی گیلان ‌با بیان این که 200 واحد مسکن مهر برای جایگزینی و تخلیه ساکنین حاشیه‌های رودخانه رشت اختصاص یافته است، گفت: درحال حاضر رودخانه‌های رشت اصلا وضعیت مناسبی ندارند و اگر متولیان ساماندهی این رودخانه‌ها به موقع برای نجات و احیای این رودخانه‌ها اقدام می‌کردند، اداره کل راه و شهرسازی گیلان نیز در حوزه کاری خود می‌توانست اقدامات جدی برای از بین بردن مناظر نامناسب حاشیه این رودخانه‌ها انجام دهد.

وی خاطر‌نشان کرد: برای دور کردن ساکنین حاشیه رودخانه‌های رشت 200 واحد از واحدهای مسکن مهر رشت را در اختیاری شهرداری رشت گذاشته‌ایم و این کار برای اولین بار در کشور انجام شده است.

خاوری افزود: در صورت جایگزینی متخلفان و ساکنان حاشیه رودخانه‌های رشت در مسکن مهر حریم رودخانه آزاد می‌شود و می‌توان کارهای مطالعه شده را اجرایی کرد.

دکتر آخوندی وزیر راه وشهر سازی نیز در سفر خود به گیلان در ایام نوروز با اشاره به اهمیت نقش مهم رودخانه‌های شهر در ایجاد طراوت و جذب گردشگر گفت: رودخانه‌های رشت اکنون از وضعیت مناسبی برخوردار نیستند و در بازآفرینی شهر باید این امر لحاظ شود.

وی با بیان اینکه در بازآفرینی شهرها هدف اصلی اصلاح و ساخت محله‌های قدیمی ناهنجار است، افزود: برای بازآفرینی شهرها باید‌ به موضوعات رفاهی، تجاری و ... توجه شود و جایگاهی ایجاد‌ می‌شود تا مردم لحظات استراحت خود را به خوبی سپری کنند.

آخوندی خاطر‌نشان کرد: برای اجرای پروژه پیاده‌راه فرهنگی رشت یک محور بسیار طولانی از غرب و شرق در نظر گرفته شده است.ايسنا

انتهاي پيام/083466

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اجتماعی
خواندن کد خبر: 8641

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی