چاپ کردن این صفحه

یادی از دکتر معین " مرد فرهنگ و ادب"

رشت پرس//به رسم یادبود،تیرماه هرسال شاهد برگزاری مراسم سالگشت با شکوهی در آستانه اشرفیه و در کنار حشمت رود،به یاد بزرگمرد دیار لغت،دکتر محمد معین هستیم که این مراسم دو،سه سالیست به دلیل همزمانی با ماه مبارک رمضان، در مرداد و امسال نیز در شهریور برگزار میگردد.

گرامیداشت دکتر معین در هجدهم شهریور امسال(از ساعت18الی20) با حضور چهره های شاخص هنر و ادبیات ایران و جهان و در راس همه آنها،فرزند خلف ایشان،دکتر مهدخت معین،در کنار آرامگاه این استاد نامی برگزارخواهد شد.مراسم یاد شده با هماهنگی و تلاش هر ساله ستاد بزرگداشت دکتر معین و همکاری دانشگاه گیلان،اداره کل ارشاد اسلامی استان گیلان،فرمانداری آستانه اشرفیه،شهرداری و شورای اسلامی شهر آستانه اشرفیه و دیگر نهادهای دولتی این شهر برگزار میشود.
مراسم امسال به دلیل تداخل یازدهمین همایش ترویج زبان و ادبیات فارسی که در دانشگاه گیلان برگزار میگردد،چهره ای بین المللی به خود گرفته و مهمانانی از کشورهای بنگلادش،روسیه،فرانسه،آذربایجان و ترکیه در آن شرکت خواهند کرد.
در بیان ویژگیهای دکتر محمد معین همین بس که دو مرد نامی و جاوید ایران(علامه علی اکبر دهخدا و نیما یوشیج،پدر شعر معاصر فارسی)وی را وصی خود خواندند تا آثار گرانبهایشان را که چون جان خود میدانستند به دستش سپرده و با خیالی آسوده به دیار باقی سفر نمایند. علامه دهخدا پیش از آنکه در هفتم اسفند 34 به دوست لبیک گوید،بر پشت پاکت سیگارش وصیت خود را اینگونه نوشت:" دوست ارجمند من. آقای دکتر معین. به ورثه ی خود وصیت میکنم که تمام فیشها را به او بدهند و ایشان با آن امانت ادبی که دارند(که در نوع خود بی بدیل است) همه آنها را عینا به چاپ برسانند ولو اینکه سراپا غلط باشد و هیچ جرح و تعدیل روا ندارند."
و در وصیت نامه دوم خود نوشتند:" به ورثه خود وصیت میکنم که تمام فیشهای چاپ نشده ی لغت نامه را که ظاهرا بیش از یک میلیون است و از الف تا یا نوشته شده و یقینا یک کلمه دیگر بر آن نمیتوان افزود، به عزیزترین دوست من آقای دکتر معین بدهند که مثل سابق به چاپ برسانند و این زحمتی است جانکاه که اقلا معادل نصف تالیف است."
علی اسفندیاری(نیما یوشیج) نیز که خود پدر شعر معاصر زبان فارسی بود آنگونه به دکتر محمد معین ایمان داشت که در وصیت نامه اش قید کرد:" بعد از من هیچ کس حق دست زدن به آثار مرا ندارد به جز دکتر محمد معین.گرچه او مخالف ذوق من باشد. دکتر محمد معین حق دارد در آثار من کنجکاوی کند... دکتر محمد معین مثل صحیح علم و دانش است. کاغذپاره های مرا باز کند. دکترمحمد معین که هنوز او را ندیده ام مثل کسی است که او را دیده ام و اگر شرعا میتوانم قیم برای ولد خود داشته باشم دکتر محمد معین قیم است ولو اینکه او شعر مرا دوست نداشته باشد."

فرشته پیشقدم. کارشناس ارشد زبان و ادبیات فارسی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در یاداشت و مقالات
خواندن کد خبر: 11039

موارد مرتبط