امروز: شنبه 27 دی 1399 برابر با 15 ژانویه 2021

از سهم خواهی تا خدمت

  • شنبه, 02 ارديبهشت 1396
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

رشت پرس// در آستانه انتخابات پنجمین دوره شورای اسلامی شهر رشت قرار گرفته ایم و شاهد حضور افراد متعددی از کاندیداها برای حضور در شورای اسلامی شهر شدیم.

منیژه کشتکار شهرستانی در یادداشت خود آورده است؛ اگر بخواهیم نگاهی واقع بینانه به فلسفه حضور افراد برای شرکت در انتخابات پارلمان شهری داشته باشیم به راحتی می توان به انگیزه و دلایل آنان برای ورود به این کارزار پی برد.

افرادی که با محوریت اقتصادی وارد عرصه انتخابات شده اند خود به دو دسته تقسیم می شوند طیف اول جوانان تحصیلکرده بیکار که کرسی شورا را با توجه به آمار بالای بیکاری فضای مناسبی برای شغل خود در نظر می گیرند و به زعمشان شورا می تواند سکوی پرتابی برای کسب کرسی ها در جایگاههای بالاتر برایشان باشد و طیف دوم افرادی که متاسفانه روز به روز بر آمار آنان اضافه می شود فعالین اقتصادی هستند که شورای شهر را به عنوان بنگاه اقتصادی برای خود در نظر گرفته و در همان ابتدا با در نظر گرفتن طرح تفصیلی شهرداری و با کسب اطلاع از پروژه ها ، تغییر کاربری ها ی املاک و گسترش شهر به سمت حاشیه ها و... بتوانند ثروت هنگفتی را به دست بیاورند.

گروهی نیز برای گرفتن امتیاز وارد کارزار انتخابات می‌شوند؛ آنان که میدانند رایی از خود نداشته اما با سیاهنمایی وانمود می کنند که پایگاه رای بالایی را در سطح جامعه از خود دارند و با نزدیک شدن به انتخابات بنا بر تصمیم از پیش تعیین شده به نفع کاندیدای اصلی خود؛ چه بسا با گرفتن امتیاز در زمان حال و یا کسب امتیاز در آینده انصراف می دهند.

و اما انگشت شمارند افرادی که با انگیزه خدمت به جامعه، توسعه شهر و بهتر شدن امورات شهری وارد این عرصه می شوند اهدافی که تحقق آن در شورای شهر رشت با حضور افرادی از جنس گروه اول و دوم طاقت فرسا و بعید می باشد لذا نمی توان در چنین شورایی صرفا به فکر خدمت رسانی به خلق بود.

 در پایان باید گفت پارلمان شهری به‌ عنوان‌ عنصر سیاستگزار،تصمیم ساز برای دفاع از حقوق شهروندی   به شمار می رود لذا شایسته است که کاندیداهای محترم شورای پنجم شهر برای حضور به عرصه انتخابات به نقش، جایگاه این پارلمان شهری و نهاد محلی توجه نموده و بیاندیشند که در کدام از بخش های مدیریت شهری صاحب نظر هستند و می‌توانند به نیازهای شهری پاسخ بگویند و انتظار میرود که شهروندان فهیم شهر سره را از ناسره تشخیص داده و ضمن حضور پرشور درپای صندوق های رای با حساسیت، دقت و تحقیق بیشتر وکلای خود را در پارلمان شهری انتخاب کنند.

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)
منتشرشده در یاداشت و مقالات
خواندن کد خبر: 13648

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


 

اخبار برگزیده

آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی