امروز: شنبه 30 تیر 1397 برابر با 21 جولای 2018

فال فروشانی که فال خودشان سیاه است

  • سه شنبه, 16 آبان 1396
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

ماهنامه درجه چاپ استان گیلان در شماره  هشتم مهرماه96 ، مطلبی در قسمت یادداشت سردبیر با عنوان"فال فروشانی که فال خودشان سیاه است" به قلم منیژه کشتکار شهرستانی منتشر کرده است.

گل، جعبه‌های دستمال‌کاغذی، اسپند، فال و... در دستانی کوچک در پشت چراغ‌قرمزها با قیافه‌ای ملتمس که. آقا تو رو خدا بخر.
 هرروزه در سطح شهر شاهد حضور پررنگ کودکان فراموش‌شده‌ای هستیم که جامانده از آغوش گرم خانواده و چرخه آموزشی هستند کودکانی که ناخواسته پا به عرصه‌ای گذاشتند که خود انتخاب نکردند و لاجرم مجبور به ترک خوشی‌های زندگی در دوران کودکی خود شده‌اند
مردان و زنان کوچکی که برای کسب درآمد خیابان را محل کسب‌وکار خود انتخاب نمودند و یا معامله‌شده‌اند برای درآمدی ولو اندک و دیگر مهم نیست، زیردست سرپرستان سنگدل و خشن، بر سر جسم و روح این کارگران معصوم چه می‌آید و حال‌آنکه تنها وضعیت اقتصاد و معیشت یک جامعه است که از یک کودک، کودک کار ساخته است.
وجود کودکان کار را می‌توان زاییده ناهنجاری‌هایی دانست که در جامعه وجود دارد ناهنجاری‌هایی که ریشه در عوامل بيولوژيكي مانند معلولیت‌های جسمي، خانواده همانند ازدواج ناموفق و روش‌های نادرست تربيتي و درنهایت عامل اقتصادي و اجتماعي در سطح جامعه و درنهایت خانواده که روزبه‌روز بر تعداد فراموش‌شدگان جامعه می‌افزاید.
کودکانی که علاوه بر محروم بودن از امتیازات کودکی و حقوق اساسی خود در جامعه می‌توانند منشأ بسیاری از کج‌رفتاری‌ها و رفتارهای نادرست در سطح جامعه باشند که نه‌تنها به خود بلکه سلامت جامعه را نیز به خطر می‌اندازند.
کودکانی که امروزه مجبورند در پشت چراغ‌های قرمز با فروش دستمال‌کاغذی، آدامس، فال و ... به دنبال کسب درآمدی برای خانواده خویش باشند چه‌بسا که در آینده نه‌چندان دور به تکدی گری روی خواهند آورد لذا شایسته است که نهادهای متولی این موضوع را با جدیت دنبال نمایند و این اقدام با حرف بدون عمل و برنامه‌ریزی بر روی کاغذها میسر نخواهد شد و نیازمند تدابیر جدی و اساسی در این زمینه می‌باشد زیرا با مهار کردن این پدیده در دوران کودکی علاوه بر اینکه چهره شهر از این نازیبایی‌ها پاک‌ خواهد شد آسیب‌های اجتماعی که برای آیندگان رقم می‌خورد را نیز می‌توان مدیریت کرد.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در یاداشت و مقالات
خواندن کد خبر: 15870

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی