امروز: جمعه 27 مهر 1397 برابر با 19 اکتبر 2018

لباس ها هم لبخند می زنند!

  • شنبه, 27 آبان 1396
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

سرمای سوزناک کوهستان به گونه هایش شلاق می زد، به خواهر کوچکش نگاه می کرد که تنها سه سال از او بزرگتر است، نه مادری بود که او را به آغوش کشد و نه پدری که دلداری دهد.

رشت پرس- چند روزی بود مخفیانه دور از چشمان برادر، خود را به دست طبیعت می سپرد، تنها پیراهن آبی پاره و رنگ رو رفته اش سپر سوز سرمای بی رحم پاییزی بود، مدام سعی می کرد لرزش بی امان دندان هایش را کنترل و پنهان کند که یک وقت برادر 11 ساله اش بیشتر از این غمگین و ناراحت نشود.
دستانش را نوازش وار روی گونه های سرد و خشک خواهر کشید تا شاید بفهمد مراقبش است مانند سربازی که آماده شنیدن شیپور جنگ است تا خودش را برای میهن اش فدا کند...
او تنها دارایی اش است! باید هم آماده فداکاری برایش باشد؛ صبح که چشمانش را باز می کند زنان و مردانی را می بیند که هر کدام چیزی در دست دارند یکی پتو دیگری لباس و آن یکی جوراب و کفش...
برادر دور از چشمان خواهر بلوز کهنه را داخل شلوار کردی می کند و به میان نیروهای امدادی می رود تا از خواهر چهار ساله دیگرش که زیر آوار مانده بود، خبر دار شود اما هیچکس از او خبر ندارد... نمی داند چکار کند نگران و بی قرار این سو و آن سو می دود.
قطره های اشک آرام آرام از چشمان خون گرفته اش جاری می شود کمی دورتر خودرو هلال احمر را می بیند که در حال توزیع کمک های مردمی است، چهره ای آشنا دید که تقلا می کرد وسیله ای دست و پا کند، دستان کوچکش را در میان جمعیت بالا می برد تا به او کفش و لباس گرم دهند.
با گویش شیرین کردی از امدادگران کفش و لباس می خواست: « عمو چند روزه میام اینجا، من فقط لباس می خوام آخه منو داداشم شب سردمون می شه اون همیشه کاپشن اش رو به من میده حالا من میخوام براش لباس گرم ببرم.»
امدادگر غمگین و دلشکسته دستی به موهای قهوه ای ژولیده اش می کشد، یک جفت کفش و چند دست لباس گرم به او می دهد، برادر با لبخند خواهرش را دنبال می کند و آن چنان می دود که انگار شادی های دنیا را در آن لحظه تقسیم کرده بودند!
غرور را در سیمای معصومانه این برادر و خواهر می دیدم، قهقهه خنده های کودکانه شان سقف آسمان را در می نوردد و شادمان به میان چادر می روند، با لبخند بیرون می آیند آن چنان زیبا انگار لباس های تن شان هم از خوشحالی لبخند می زند...
سخنگوی سازمان بهزیستی کشور از جمع آوری کمک‌های مردمی برای تامین نیاز زلزله زدگان کرمانشاه در میدان های اصلی تهران خبر داد.
سید مهدی میرشاه ولد با اشاره به اینکه زلزله زدگان غرب کشور یک سری نیازهای فوری دارند که باید زودتر تامین شود، افزود: در این مورد از چند روز پیش در میدان های ولیعصر(عج)، هفت تیر، ونک، تجریش و صادقیه چادرهایی برای جمع آوری کمک های مردمی دایر شده است.
وی گفت: علت انتخاب این پایگاه ها شلوغی و حضور بیشتر مردم در مقایسه با دیگر میدان های شهر است به همین سبب پنج میدان پرتردد برای جمع آوری کمک مشخص شده است.
مدیر روابط عمومی سازمان بهزیستی کشور تاکید کرد: چادر های برزنتی، پتو، وسایل گرمایشی و لباس گرم از جمله وسایل مورد نیاز و ضروری است که زلزله زدگان اکنون بیشتر از دیگر اقلام به آنها نیاز دارند و باید فوری در اختیارشان قرار گیرد.
میرشاه ولد از مردم نیکوکار درخواست کرد برای تامین این نیازهای فوری زلزله زدگان به میدان های شهر مراجعه و کمک کنند.
به گفته وی، این کمک ها به محض جمع آوری به مناطق زلزله زده استان کرمانشاه ارسال می شود.

** پتو، لباس گرم و مواد غذایی نیاز زلزله زدگان است
مدیرکل بحران استانداری تهران گفت: پتو، لوازم گرمایشی، انواع کفش و پوشاک گرم، موکت و مواد شوینده و بهداشتی اقلامی است که همچنان هموطنان آسیب دیده از زلزله در استان کرمانشاه به آنها نیاز دارند.
حسین الماسی مفیدی اظهار کرد: مردم می توانند این اقلام را تهیه و به ستادهای مستقر در فرمانداری های تابعه استان تهران یا شعبه های جمعیت هلال احمر تحویل دهند.
وی با اعلام اینکه فرمانداری ها و بخشداری های شهرستان ها و بخش های استان تهران نیز برای دریافت و ساماندهی کمک های مردمی فعال شده اند، افزود: مردم نوع دوست می توانند اقلام اهدایی خود را برای ارسال به آسیب دیدگان تحویل ستادهای مستقر در فرمانداری ها و بخشداری ها دهند.
الماسی مفیدی گفت: مردم خیر و نیکوکار می توانند وجوه اهدایی خود را به شماره حساب 99999 جمعیت هلال احمر نزد بانک ملی ایران واریز کنند تا اقلام مورد نیاز مردم زلزله زده تهیه و ارسال شود.
** محمدرضا امیریان رئیس جمعیت هلال احمر استان کرمانشاه با اشاره به اینکه زلزله‌زدگان اکنون نیازی به مواد غذایی ندارند اظهار کرد: مناطق آسیب ‌دیده اکنون بیش از هر چیزی نیازمند پتو، انواع لباس، کفش و پوشاک گرم، چادر و لوازم بهداشتی هستند و با شروع بارندگی و سرما در این هفته نیاز به وسایل گرمایشی، لوازم بهداشتی و لباس گرم بیشتر می شود.
** جعفر دانش ‌پرور مسئول جمعیت امام علی(ع) استان کرمانشاه نیز گفت: اکنون مهمترین نیازهای آسیب‌دیدگان در این مناطق، کالاهایی همچون چادر، پتو، البسه گرم، شیرخشک، نایلون ضخیم برای پوشش چادرها، لوازم بهداشتی، کبریت، چراغ والور، زیرانداز و دارو است بنابراین از همه مردم نوع‌دوست تقاضا می شود کمک های خود را در قالب اقلام بالا به پایگاه های این جمعیت تحویل دهند.

** محمدرضا امیریان رئیس جمعیت هلال احمر استان کرمانشاه نیز پتو، لباس زیر و انواع پوشاک و لباس های گرم و نیز وسایل گرمایشی را مهمترین نیازها و اولویت های کمک به افراد زلزله زده عنوان کرد.
وی اظهار کرد: کمک های نقدی مردم برای اینکه بتوان وسایل مورد نیاز این افراد توسط مسئولان خریداری و تهیه شود نیز مناسب است.
بر پایه گزارش های خبرنگاران ایرنا در مناطق آسیب دیده، جوراب، دمپایی، کفش، پوشاک گرم، انواع دارو از جمله پماد آ.د، پماد چشمی، پماد کالاندولا (ضدسوختگی)، شیرخشک، شیشه شیر، لباس زیر زنانه، پماد تتراسایکلین، پماد بتامتازون، شربت ضدسرفه، شامپو، صابون و مواد شوینده مهمترین نیازهای زلزله‌زدگان استان کرمانشاه است و مواد غذایی بیش از نیاز در حال ارسال است.
در اثر زمین لرزه 7.3 ریشتری یکشنبه شب گذشته، نزدیک به 60 مدرسه ویران و 70 مدرسه دچار آسیب جدی شده است.
این زمین لرزه که کانون آن مناطق مرزی ایران و عراق در استان کرمانشاه بود، 436 کشته و بیش از 10 هزار و 203 زخمی داشته است.
این حادثه طبیعی به هفت شهرستان و یک هزار و 950 روستای استان کرمانشاه خسارت وارده کرده است.
به گفته مسئولان بلندپایه کرمانشاه، زمین لرزه به بیش از 31 هزار واحد مسکونی آسیب کلی و جزئی وارد کرده است.
حجم زیان ها بیش از 20 هزار میلیارد ریال برآورد شده است.

//جلال اسکندری

انتهای پیام/083451

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در یاداشت و مقالات
خواندن کد خبر: 15978

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


نظر سنجی

آیا با انتخاب شهردار غیر بومی رشت توسط شورای شهر موافقید؟

بلی - 32.2%
خیر - 67.8%
اين نظرسنجي به پايان رسيده است

همایش

آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی