امروز: جمعه 27 مهر 1397 برابر با 19 اکتبر 2018

اهمیت کیفیت مدیریت جامع در سازمان ها

  • شنبه, 04 آذر 1396
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

شرایط خاص اقتصادی که امروزه سازمان های فعال در آنها به رقابت مشغولند، نیاز مبرمی را برای استفاده از ابزارهایی به منظور بهبود کیفیت و تطبیق با شرایط اقتصادی ایجاب میکند.هدف این سیستم ها و ابزارها بهبود عملکرد سازمان و در نهایت جلب رضایت مشتریان میباشد. در محیط اقتصاد و رقابتی،کاهش هزینه ها به همراه افزایش مستمر کیفیت محصولات به عنوان یک اصل اساسی مطرح شده است.

رشت پرس-سید سجاد محتشم مدرس و پژوهشگر دانشگاه در یادداشت خود آورده است: شرایط خاص اقتصادی که امروزه سازمان های فعال در آنها به رقابت مشغولند، نیاز مبرمی را برای استفاده از ابزارهایی به منظور بهبود کیفیت و تطبیق با شرایط اقتصادی ایجاب میکند.هدف این سیستم ها و ابزارها بهبود عملکرد سازمان و در نهایت جلب رضایت مشتریان میباشد. در محیط اقتصاد و رقابتی،کاهش هزینه ها به همراه افزایش مستمر کیفیت محصولات به عنوان یک اصل اساسی مطرح شده است.

توجه به کیفیت در چنین جوی در رأس تفکر نظریه پردازان و مدیران برجسته جهانی قرار گرفته است. مدیران، با شرایطی از قبیل عدم وجود سرمایه،نیاز به کاهش هزینه ها و فروش بیشتر محصولاتشان مواجه هستند و الزم است در شرایط متغیر و ناپایدار اقتصادی،سازمان خود را طوری رهبری نمایند که قادر به پاسخگویی تمامی نیازها باشند. در تحقیقی که توسط معبودی و همکاران تحت عنوان بررسی تأثیر به کارگیری مدیریت زنجیره تأمین بر رضایت مشتری در صنایع نساجی  انجام داد به این نتایج دست یافت که مدیریت زنجیره تأمین کیفیت در 6 عامل ارتباطات، همکاری، تعهد، اعتقاد،انطباق،وابستگی و در دو بخش کیفیت طراحی و کیفیت تطابق بر رضایت مشتریان تأثیر مثبت و همبستگی مثبت دارد.در حالت کلی زنجیره تأمین از دو یا چند سازمان تشکیل میشود که رسماً از یکدیگر جدا هستند و به وسیله جریانهای مواد،اطلاعات و جریانهای مالی به یکدیگر مربوط هستند.

بنگاه هایی که مواد اولیه، قطعات، محصول نهایی و یا خدمات چون توزیع انبار، خرده فروشی و عمده فروشی و حتی مصرف کننده نهایی را در برمی گیرد. درتحقیق دیگری که توسط جابوئر و همکاران در سال 5102 تحت عنوان تأثیر مدیریت کیفیت بر عملکرد سبز با تأکید بر مدیریت زنجیره تأمین سبز داخلی و خارجی انجام شد به نتایج زیر دست یافتند.

در بخش کیفیت اندازه گیری کیفیت مدیریت در سه بخش ایزو 3110 ،گواهینامه عرضه کنندگان بر پایه مقیاس کیفیت و TQM مدیریت کیفیت جامع انجام دادند و در بخش خارجی شیوه های زیست محیطی دو عامل خرید متناسب و همکاری با مشتریان را به صورت گواهینامه ایزو 00110 و همکاری مشتریان برای طراحی سازگار با محیط زیست و پاک کننده های تولید و بسته بندی سبز و نهایتاً در بخش عملکرد سبز به موارد انتشار آلودگی و زباله رعایت قوانین زیست محیطی و عملکرد کلی شرکت زیست محیطی و شهرت شرکت زیست محیطی در مقیاس طیف لیکرت با پرسشنامه اندازه گیری و نتیجه گیری نمودند که بین مدیریت کیفیت با تأکید بر زنجیره تأمین سبز در بخش خارجی و عملکرد سبز رابطه مثبت و معنا داری وجود دارد.فرضیات آنها با استفاده از مدل معادلات ساختاری و حداقل مربعات جزئی تجزیه و تحلیل آماری چند متغیره مورد بررسی و تحقیق آنها قرار گرفت.

این مورد را ارزیابی کنید
(43 رای‌ها)
منتشرشده در یاداشت و مقالات
خواندن کد خبر: 16038

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


نظر سنجی

آیا با انتخاب شهردار غیر بومی رشت توسط شورای شهر موافقید؟

بلی - 32.2%
خیر - 67.8%
اين نظرسنجي به پايان رسيده است

همایش

آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی