امروز: شنبه 27 مرداد 1397 برابر با 17 آگوست 2018

هنر صنایع دستی و اقتصاد مقاومتی در روستا

  • چهارشنبه, 02 اسفند 1396
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

ماهنامه درجه چاپ استان گیلان در شماره  یازدهم دی ماه96 ، مطلبی در قسمت یادداشت سردبیر با عنوان" هنر صنایع دستی و اقتصاد مقاومتی در روستا " به قلم منیژه کشتکار شهرستانی منتشر کرده است.

رشت پرس//صنایع‌دستی از دیرباز با زندگی مردم گیلان زمین گره خورده وهنر دستان زنان گیلانی بیانگر توانایی، فرهنگ و هویت اهالی گیلان می باشد.

خانه ای درگیلان یافت نمی‌شود که مزین به صنایع‌دستی نباشد هنری که ریشه در آداب و رسوم مردم دارد و بسیارند کسانی در روستاها که این هنر را از مادرانشان به ارث برده اند و با نگاهی گذرا به دستاوردهای آنان می‌توان متوجه گام های بلند و استوار آنان در راستای توسعه اشتغال روستایی شد.

هنرمندانی که در گمنامی خلاقانه آثاری را خلق می‌کنند که هنر آنان در کشورهای دوردست با قیمت نفیسی مورد استقبال قرار گرفته و به معرض فروش گذاشته می‌شود اما در کشور ما به علت عدم توجه مسئولان در فراموشی کامل به سر می برد و چه پسندیده است که مسئولان ما کمی از پشت میزهای خود فاصله بگیرند تا با شناسایی هنرمندان انگیزه دو چندانی برای آنان ایجاد نمایند.

آری رشته صنایع‌دستی را که امروزه بیشتر با واژه هنر به‌کاربرده می‌شود به‌واسطه اینکه مواد اولیه آن داخلی بوده و نیازی به واردات ندارد و از طرفی با کمترین هزینه می‌توان کسب‌وکاری راه‌اندازی نموده و ایجاد اشتغال کرد را می‌توان با مدیریت نهادهای مرتبط یکی از راه‌های ارزان و زمینه‌ساز اشتغال پایدار در روستا برشمرد تا در این راستا منبع درآمدی ثابت برای هنرمندان روستانشین تلقی شود.

از این‌رو سیاست‌گذاری صحیح در راستای خرید تضمینی تولیدات صنایع‌دستی و ایجاد امنیت شغلی می‌تواند سود حاصل از فروش محصولات را به جیب زحمتکشان عرصه بازگرداند و نهادهای ذی‌ربط با حمایت از شاغلین هنرمند روستایی نه‌تنها شریان‌های زندگی را در روستا به جریان می‌اندازند بلکه به‌عنوان راهکاری برای فقرزدایی و ماندگاری در روستا مانع از مهاجرت روستانشینان به شهر می‌شوند لذا مسئولین می‌توانند با فراهم نمودن زیرساخت‌های لازم اماکنی را برای عرضه محصولات صنایع‌دستی در نظر بگیرند تا در راستای سیاست اقتصاد مقاومتی به‌عنوان اقتصادی درون‌زا بهره‌مندی از تولیدات صنایع‌دستی را در روستاها موردتوجه ویژه قرار دهند تا در آینده‌ای نه‌چندان دور شاهد اقتصادی قابل‌قبول در حوزه صنایع‌دستی و زمینه‌ساز توسعه اشتغال روستایی باشیم.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در یاداشت و مقالات
خواندن کد خبر: 16988

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


اخبار برگزیده

آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی