امروز: چهارشنبه 07 خرداد 1399 برابر با 27 می 2020

آیا کسب و کار در ایران به راه است؟

  • سه شنبه, 28 بهمن 1393
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس در گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس، نخستین و اصلی‌ترین فاکتوری که به‌عنوان «مشکل اصلی محیط کسب‌وکار در ایران» به آن استناد شده است، «دریافت تسهیلات از بانک‌ها» عنوان شده است و فعالان صنعتی این مانع را همچنان بزرگ‌ترین مشکل خود ارزیابی کرده‌اند.

از سوی دیگر، «ضعف بازار سرمایه در تامین مالی تولید و نرخ بالای تامین سرمایه از بازار غیررسمی» فاکتوری است که براساس بررسی‌های قبلی، در سه فصل گذشته به‌عنوان دومین مانع اداره بنگاه‌های اقتصادی و صنعتی و تولیدی بیان شده است.

فریبا رحمانی: مرکز پژوهش‌های مجلس در تازه‌ترین ارزیابی خود از «پایش محیط کسب‌وکار ایران در تابستان 1393» به نقل از تشکل‌های مشارکت‌کننده در این پایش شرایط کلی حاکم بر محیط کسب‌وکار در ایران را «نامطلوب» توصیف کرده ‌است؛ اما در جزئیات مربوط به مولفه‌های تاثیرگذار در محیط کسب‌وکار، نظیر کاهش تاثیر تحریم‌های خارجی یا بی‌ثباتی قیمت مواد اولیه، شرایط بهتری نسبت به فصل اول سال جاری حاکم شده است. مرکز پژوهش‌های مجلس برای به دست آوردن یک «نمای کلی» از شرایط کسب‌وکار در میان فعالان بخش تولیدی، اقدام به نظرسنجی از میان بیش از 250 تشکل صنعتی و تولیدی می‌کند و براساس نظر آنها، نمره‌ای را در هر یک از مولفه‌های فضای کسب‌وکار ارائه می‌دهد. براساس گزارشی که این مرکز از تابستان امسال روی وب‌سایت خود قرار داده، نمره‌ای که این تشکل‌های صنعتی به شرایط کسب‌وکار در ایران داده‌اند حدود 75/ 5 از 10 است که براساس 9 مولفه اصلی این نتایج به دست آمده است.

اگرچه ارزیابی گزارش «پایش محیط کسب‌وکار در تابستان امسال» از سوی مرکز پژوهش‌های مجلس نشان می‌دهد که فاکتورهای مورد بررسی این نظرسنجی از تشکل‌های صنعتی و تولیدی، نسبت به ارزیابی‌ای که در بهار امسال صورت گرفته بود، بهبود یافته است، چراکه در بهار 93 نمره تشکل‌ها به فاکتورهای محیط و کسب‌وکار 97/ 5 بوده است.
  مشکل اصلی کسب‌وکار
در گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس، نخستین و اصلی‌ترین فاکتوری که به‌عنوان «مشکل اصلی محیط کسب‌وکار در ایران» به آن استناد شده است، «دریافت تسهیلات از بانک‌ها» عنوان شده است و فعالان صنعتی این مانع را همچنان بزرگ‌ترین مشکل خود ارزیابی کرده‌اند. از سوی دیگر، «ضعف بازار سرمایه در تامین مالی تولید و نرخ بالای تامین سرمایه از بازار غیررسمی» فاکتوری است که براساس بررسی‌های قبلی، در سه فصل گذشته به‌عنوان دومین مانع اداره بنگاه‌های اقتصادی و صنعتی و تولیدی بیان شده است.

در کنار این دو مساله، تشکل‌های صنعتی و تولیدی «نرخ بالای بیمه اجباری نیروی انسانی» را به‌عنوان سومین موضوعی عنوان کرده‌اند که بر نامساعد شدن محیط کسب‌وکار در ایران اثر گذاشته است.
  بهبود شرایط کسب و کار
بررسی‌های مرکز پژوهش‌های مجلس از طریق نظرسنجی، نشان می‌دهد با اینکه تابستان امسال نسبت به تابستان پارسال شرایط کسب‌وکار وضعیت بهتری پیدا نکرده است، اما دومین نتیجه‌ای که از ارزیابی پایش محیط کسب‌وکار در ایران به دست آمده است، نشانگر این است که در تابستان امسال نسبت به بهار امسال وضعیت کسب‌وکار در ایران کمی بهبود یافته است. تشکل‌های شرکت‌کننده در این نظرسنجی، از 21 فاکتور کسب‌وکار در تابستان امسال نسبت به بهار؛ به جز چهار فاکتور مشکل دریافت تسهیلات از بانک‌ها، ضعف زیرساخت‌های تامین برق، برگشت چک‌های مشتریان و همکاران و ضعف زیرساخت‌های حمل‌ونقل، در سایر فاکتورها شرایط موجود را بهتر ارزیابی کرده‌اند.
  بهبود کسب‌وکار در 18 استان
از دیگر نتایج به دست آمده از این پایش، بهبود محیط کسب‌وکار در 18 استان مانند استان‌های ایلام، البرز، تهران، اصفهان و بوشهر در تابستان امسال نسبت به تابستان 1392 است. این شرایط برای 13 استان دیگر مانند استان خراسان شمالی، لرستان و یزد برعکس آن 18 استان است و گویای نامساعدتر شدن ارزیابی تشکل‌های اقتصادی این استان‌هاست.
  خداحافظی با بی‌ثباتی
نکته جالب توجه، کاهش «بی‌ثباتی در قیمت مواد اولیه» صنایع است که در این گزارش منعکس شده است. پیش از این، به دلیل نوسان قیمت در حوزه ارز، شرایطی ایجاد شده بود که قیمت مواد اولیه نیز با نوسان‌های پی‌درپی مواجه شده و درنهایت قیمت تمام‌شده محصولات را افزایش می‌داد. اما ارزیابی مرکز پژوهش‌های مجلس از پایش محیط کسب‌وکار ایران نشان می‌دهد که مولفه «بی‌ثباتی در قیمت مواد اولیه» بیشترین بهبود را نسبت به فصل بهار داشته، این در شرایطی است که این فاکتور، در تابستان پارسال بدترین مولفه ارزیابی شده بود.
  بهبود شرایط تحریم‌ها
در میان موانع داخلی که درباره محیط کسب‌وکار در ایران وجود دارد، تحریم‌ها نیز از عوامل کمک‌کننده به فضای نامساعد کسب‌وکار عنوان شده است. اما در عین حال مولفه «تحریم‌های خارجی» در تابستان امسال نسبت به زمان مشابه پارسال 13 درصد و نسبت به بهار امسال به میزان سه درصد بهتر ارزیابی شده است. آخرین نتیجه‌ای که از این پایش به دست آمده است نشان می‌دهد رتبه فاکتور «وجود فساد اقتصادی در دستگاه‌های حکومتی» کاهش یافته است، اما هنوز هم بین عوامل نهادی، بالاترین امتیاز نامساعد را کسب کرده است.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در یاداشت و مقالات
خواندن کد خبر: 1706

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی