امروز: دوشنبه 05 خرداد 1399 برابر با 25 می 2020

قلب تپنده شهر رشت در حال نابودی است

  • دوشنبه, 28 خرداد 1397
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

رودخانه ها همواره در خلق فضاهای جذاب شهری از جایگاه ویژه ای برخوردار بوده و همواره از جاذبه های هر شهر به حساب می آیند.

منیژه کشتکار شهرستانی/رشت به عنوان یکی از شهرهای زیبای شمال کشور و مرکز استان گیلان از جاذبه‌های طبیعی چیزی کم ندارد و در دل خود دو گوهر به نام زرجوب و گوهررود را جای داده که به لطف بی‌مهری‌های بشر دو پا چهره ای زشت و کریه را به خود گرفته است.

رودخانه هایی که در سالهای نه چندان دور از رودخانه های پرآب و مکانی برای ماهیگیری و تامین رزق برخی ساکنان شهر محسوب می شد امروزه به واسطه آلودگی شدید و مشکل آلودگی زیست محیطی نه تنها چهره ناخوشایندی را به خود گرفته بلکه منشاء بسیاری از بیماری ها و تهدیدی برای شهروندان شده است .

رودخانه هایی که با وضعیت موجود هیچ سنخیتی با اسم و سابقه ی چندین ساله خود نداشته و تنها مکانی برای تجمع انواع زباله های خانگی ،بیمارستانی و حتی نخاله های ساختمانی و... شده و در مسیر رودخانه نه تنها شاهد مناظر نازیبا ،ناراحت کننده و زشت می باشیم بلکه با راه یافتن به تالاب انزلی تهدیدی جدی برای اکوسیستم ارزشمند استان و به شاهراه مرگ برای این سرمایه ملی تبدیل شده است.

هر چند مسئولان ما در سال های اخیر عزم خود را برای رفع مشکلات زیست محیطی و کاهش بوی نامناسب این رودخانه ها جزم کرده اما رفع این معضل، نیازمند نگاه ویژه دستگاه های متولی برای رهایی از این نابسامانی می باشد ومطمئنا اگر مسئولین همت کنند و عزم بازسازی و احیای این رودخانه را داشته باشند رودخانه ها احیا خواهد شد.

از اینرو مدیران باید در ابتدای امر صیانت از سرمایه های ملی استان را با فرهنگ سازی به به یک باور عمومی تبدیل نمایند زیرا باید پذیرا باشیم که دو رودخانه مذکور به دلیل بی مهری مردم به محلی برای جا دادن زباله ها و فاضلاب تبدیل شده زباله هایی که توسط شهرندان به ویژه ساکنان حاشیه رودخانه به دل آب انداخته می شود تا خانه های خود را سبک کنند.

آری قلب تپنده شهر رشت در حال نابودی است و ناملایمات برخی از شهروندان و مسئولان نسبت به رودخانه های طلایی شهر راهی بجزء نابودی برای آن نگذاشته است حال ضرورت این چنین ایجاب می کند که مسئولین محترم، عزم و انگیزه جدی برای باز گرداندن طراوت و شادابی به رودخانه ها را داشته باشند تا باردیگر صدای دلنواز جریان آب که بهترین نغمه و سرود زندگی برای مردم است دوباره به صدا در آید.

به امید روزی که آب در گوهررود و زرجوب جاری شود

به قول سهراب سپهری : رخت ها را بکَنیم ،آب در یک قدمی است، روشنی را بچشیم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در یاداشت و مقالات
خواندن کد خبر: 17964

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


اخبار برگزیده

آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی