امروز: سه شنبه 19 فروردين 1399 برابر با 06 آوریل 2020

فال فروشانی که فال خودشان سیاه است

  • چهارشنبه, 24 بهمن 1397
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

رشت پرس/حقیقتی تلخ که هر روز در خیابان ها و کوچه پس کوچه های شهرمان نظاره گر آن هستیم مردانی که با پاهای کوچکشان به دنبال آینده می دوند و ما نیز گاها با به تصویر کشیدن آنها در قاب جشنواره ها تندیسی را از آن خود می نماییم

گل، جعبه‌های دستمال‌کاغذی، اسپند، فال و... در دستانی کوچک در پشت چراغ‌قرمزها با قیافه‌ای ملتمس که. آقا تو رو خدا بخر.

هرروزه در سطح شهر شاهد حضور پررنگ کودکان فراموش‌شده‌ای هستیم که جامانده از آغوش گرم خانواده و چرخه آموزشی ناخواسته پا به عرصه‌ای گذاشتند که خود انتخاب نکردند و لاجرم مجبور به ترک خوشی‌های زندگی در دوران کودکی خود شده‌ و بست نشین خیابان ها شده اند.

مردان و زنان کوچکی که واژه اوقات فراغت برایشان شوخی تلخی بیش نبوده و برای کسب درآمد خیابان را محل کسب‌ وکار خود انتخاب نمودند و یا معامله‌شده‌اند برای درآمدی ولو اندک و دیگر مهم نیست، زیردست سرپرستان سنگدل و خشن، بر سر جسم و روح این کارگران معصوم چه می‌آید و حال‌آنکه تنها وضعیت اقتصاد و معیشت یک جامعه است که از یک کودک، کودک کار ساخته است.

وجود کودکان کار را می‌توان زاییده ناهنجاری‌هایی دانست که در جامعه وجود دارد ناهنجاری‌هایی که ریشه در عوامل بيولوژيكي مانند معلولیت‌های جسمي، خانواده همانند ازدواج ناموفق و روش‌های نادرست تربيتي ،عامل اقتصادي و اجتماعي در سطح جامعه و درنهایت خانواده که روزبه‌روز بر تعداد فراموش‌شدگان جامعه می‌افزاید.

کودکان به عنوان بخشی از لایه های اجتماعی می‌توانند منشأ بسیاری از کج‌رفتاری‌ها و رفتارهای نادرست در سطح جامعه باشند که نه‌ تنها  خود بلکه سلامت جامعه را نیز به خطر می‌اندازند.
کودکانی که امروزه مجبورند در پشت چراغ‌های قرمز با فروش دستمال‌کاغذی، آدامس، فال و ... به دنبال کسب درآمدی برای خانواده خویش باشند چه‌بسا  در آینده نه‌چندان دور به تکدی گری روی خواهند آورد لذا شایسته است که نهادهای متولی این موضوع را با جدیت دنبال نمایند و این اقدام با حرف بدون عمل و برنامه‌ریزی بر روی کاغذها میسر نخواهد شد و نیازمند تدابیر جدی و اساسی در این زمینه می‌باشد زیرا با مهار کردن این پدیده در دوران کودکی علاوه بر اینکه چهره شهر از این نازیبایی‌ها پاک‌ خواهد شد بلکه آسیب‌های اجتماعی که برای آیندگان رقم می‌خورد را نیز می‌توان مدیریت کرد.

منیژه کشتکار شهرستانی

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
منتشرشده در یاداشت و مقالات
خواندن کد خبر: 20123

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی