امروز: شنبه 16 فروردين 1399 برابر با 04 آوریل 2020

اخلاق مداری مسیری برای کاهش ارتکاب جرم به زبان ساده

  • پنج شنبه, 02 اسفند 1397
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

اگر با دیدی باز بنگریم ، اغلب تنشهای موجود جامعه بین افراد با تاملی کوتاه قابل حل بوده و همانطور که در دین اسلام به کرات به آن اشاره گردیده در بین احادیث هم  نشان از میزان اهمیت پرداختن به اخلاق و تلاش برای کسب فضایل اخلاقی به چشم میخورد ، که میتوان با الگو قرار دادن اخلاق مداری منشور ارتباطی فرد را با جامعه پیوند زد.

محمد رفیعی کارشناس حقوق قضایی در یادداشت خود آورده است؛ همهمه روزانه ، آمد و شدها ، هیاهوهای موجود امروزی همه این موارد ساختارهایی است که افراد با آن مواجه هستند و هر روز  به آن کنش و واکنش نشان می دهند و در طول روز فراز و نشیبهایی پرپیچ و خم یا هموار را می گذرانند و این موج متناوب همه روز با افراد همراه است ، هیچ وجه تمایزی بین خارج از خانه و داخل وجود ندارد همگی با هم ساخت ریشه یک روند روزانه را شکل می دهند ، وباید دید میتوان با اخلاق مداری و یا فضایل اخلاقی با این هنجارها و ناهنجارها تقابل کرد یا خیر ؟
اگر با دیدی باز بنگریم ، اغلب تنشهای موجود جامعه بین افراد با تاملی کوتاه قابل حل بوده و همانطور که در دین اسلام به کرات به آن اشاره گردیده در بین احادیث هم  نشان از میزان اهمیت پرداختن به اخلاق و تلاش برای کسب فضایل اخلاقی به چشم میخورد ، که میتوان با الگو قرار دادن اخلاق مداری منشور ارتباطی فرد را با جامعه پیوند زد
در قانون آمده است وبا تعریف واضح از مفهوم جرم می گوید هر فعل یاترک فعلی که در قانون برای آن مجازات تعیین شده باشد، جرم محسوب می‌شود ، کافی است کمی با تمرکز بر روی کلمات این تعریف دقت نظر داشته باشیم که ببینیم چقدر به آسانی میتوان در بیشتر موارد ارتکاب یک عمل را به گونه ایی انجام داد تا از ارتکاب یک جرم زدوده شود
به عقب برگردیم ، خواهیم دید امکان اینکه تمام افراد از اینکه آگاهی داشته باشند چه فعلی  و یا ترک فعلی جرم است  برایشان سخت یا مقدور نباشد ، پس اینجاست که فضایل اخلاقی را مد نظر قرار می دهیم .
تقلب ، تزویر ، ریا ، کلاهبرداری ، آزار، مزاحمت ، عمل منافی عفت ، توهین ، افترا  و نظایر اینگونه موارد میتواند وقوع رفتارهایی مغایر با عفت و اخلاق عمومی  در جامعه باشد که با رعایت برخی از موارد میتوان با اخلاق مداری آنها را کنترل و یا جلوگیری نمود و این خود یکی از راهکارهای موثر برای کاهش ارتکاب جرم است
باید واقع بین بود و باور داشت اخلاق در راتکاب یک جرم موثر است چون اصل شخصی بودن و فردی بودن جرایم را مطرح میکند،و این خود فرد است که  بر اراده آزاد و اخلاق خود صحه می گذارد ،پس با این وصف خود فرد میتواند  با  دارا بودن صفت نفساني بر پیدایش این موضوع تاثیر گذار باشد، که آیا میتواند موجب ارتکاب یا عدم ارتکاب آن شود یا خیر ؟
پس می توان اخلاق مداری در اجتماع را یکی از مباحث مهم برشمرد که زندگی روزمره را بطور کامل تحت الشعاع قرار داده که در یکی از موارد و ان هم کاهش ارتکاب به جرم، موثر است  . در پایان به این نکته باید متذکر شد در بحث شخصی بودن جرایم ، اخلاق مداری یک سیبل برای هدف قرار دادن فعلی است که فرد آن را انجام میدهد و می تواند سرآمد عملی باشد برای فرد در اجتماع .

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
منتشرشده در یاداشت و مقالات
خواندن کد خبر: 20200

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی