امروز: سه شنبه 29 بهمن 1398 برابر با 17 فوریه 2020

دلایل عدم جذب سرمایه گذار در کلانشهر رشت

  • دوشنبه, 10 آذر 1393
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس درتبصره یک ماده ۷۱ قوانین شهرداری‌ها درایران، انتخاب شهردار به عهده شورای شهر گذاشته شده است ولی برای اینکه شهردار رسماً آغاز بکار نماید صلاحیت او باید به تایید استاندار و یا وزیر کشور برسد و با حکم استاندار و یا وزیر کشور مشغول بکار شود.

گرچه با نظام مردم سالاری تناقض دارد اما تا حدودی مانع از برخوردهای سلیقه ای شده است. اما عزل و برکناری شهردار همانند انتخاب آن از مراحل سختی عبور نمی‌کند.

تبصره ۴ ماده ۷۱ دوره خدمت شهردار را در موارد زیر خاتمه یافته می‌بیند: الف: استعفای کتبی با تصویب شورا ب: برکناری شورای شهر با رعایت مقررات قانونی ج: تعلیق طبق مقررات قانونی د: فقدان هریک ازشرایط احراز به تشخیص شورای شهر (منصور، ۱۳۸۲ ص۲۴۷ ).

از طرفی در ماده ۷۳ آمده است: چنانچه یک یا چند نفر از اعضای شورای شهر به عملکرد شهردار یا عملیات شهرداری اعتراض یا ایرادی داشته باشند ابتدا توسط رئیس شورا موارد را به صورت روشن به شهردار تذکر خواهند داد. در صورت عدم رعایت مفاد مورد تذکر، موضوع به صورت سوأل مطرح می شود که در این صورت رئیس شورا سوأل را کتبا” به شهردار اطلاع خواهد داد و حداکثر ظرف ۱۰ روز پس از ابلاغ به شهردار، وی موظف به حضور در جلسه عادی یا فوق‌العاده شورا و پاسخ به سوأل می‌باشد.

چنانچه شهردار از حضور استنکاف ورزیده یا پاسخ وی قانع‌کننده تشخیص داده نشود طی جلسه دیگری موضوع مجددا” به صورت استیضاح که حداقل به امضای یک سوم اعضای شورا رسیده باشد ارائه می شود.

فاصله بین ابلاغ تا تشکیل جلسه که از طرف رئیس شورا تعیین خواهد شد حداکثر ۱۰ روز خواهد بود. شورا پس از طرح سئوال یا سئوالات و جواب شهردار رأی موافق یا مخالف خواهد داد. در صورتی که شورا با اکثریت دو سوم کل اعضاء رأی موافق به استیضاح شهردار بدهد، شهردار از کار برکنار و فرد جدیدی از سوی شورا انتخاب خواهد شد.

چنانچه ملاحظه می‌گردد برخلاف نظام مدیریت شهرداری در ترکیه که عزل شهردار نیز با تأیید مقامات دولتی و با استنادات و دلایل متقن انجام می‌گیرد، در ایران عزل شهرداران با رأی عدم اعتماد شورا بدون نیاز به تأیید مقامات دولتی و وزارت کشور و یا هیئت حل اختلاف صورت می گیرد.

قدرت رأی اعتماد شوراهای شهر از ابتدای آغاز بکار شهرداران ابزاری است تا شوراها براساس آن شهردار را در حیطه کنترل خود داشته باشند. ازطرفی چون اعضای شوراها از طیف‌های مختلف جامعه شهری انتخاب می‌شوند در بسیاری موارد اختلافات و برخوردهای سلیقه‌ای و بعضاً گروهی و یا انگیزه شخصی و مادی، مدیریت شهرداری‌ها را با چالش مواجه می سازد.

اگر شهردار هیچ گونه تخلفی نکرده باشد و شورا مستنداً هیچ گونه دلایل محکمه پسند هم نداشته باشد و حتی از حکم استاندار و وزیر کشور چند ماهی هم نگذشته باشد، بازهم شورا می تواند شهردار را عزل کند.

در سه دوره انتخابات شوراهای شهر در ایران قدرت عزل شوراها بحران‌های شدیدی را در عرصه مدیریت شهرداری‌ها رقم زده است.

ضریب امنیتی پست شهرداری‌ها بسیار پایین کشیده شده و از عوامل ناپایداری مدیریت شهری شده است. بحران مدیریت ناشی از قدرت عزل شوراها علاوه بر فشل کردن نظم مدیریت در شهرداری‌ها، موجب بی‌اعتمادی مردم و کاهش مشارکت آنها در پروژه‌های شهری شده است.

از طرفی بی‌ثباتی مدیریت شهرداری‌ها اعتبار و جایگاه شهرداران را در میان سایر مدیران و بخش‌های شهری کم کرده است و افراد توانمند و متهعد و متخصص رغبتی برای پذیرش پست شهرداری‌ها نشان نمی‌دهند.آستان خبر

انتهای پیام/083451

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در یاداشت و مقالات
خواندن کد خبر: 215
محتوای بیشتر در این بخش: سرنوشت دست خود ماست »

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


 

آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی