امروز: شنبه 03 آبان 1399 برابر با 24 اکتبر 2020

مولف کتاب زمین پاک: زمین پاک ، ضمیر پاک می خواهد

  • یکشنبه, 06 ارديبهشت 1394
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به مناسبت روز زمین پاک مصاحبه تفصیلی با مولف کتاب «زمین پاک» و از فعالان عرصه بهداشت و محیط زیست انجام داده ایم تا دیدگاههای اهل قلم و صاحب نظران را در مقوله زمین پاک و فلسفه نامگذاری آن بجوییم.

حسین متقی طلب در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار رشت پرس به مناسبت گرامیداشت روز زمین پاک با بیان اینکه هر ساله مصادف با دوم اردیبهشت مقارن با 22آوریل در تمام دنیا روز جهانی زمین پاک با هدف اینکه مردم سیاره خود را فراموش نکنند برگزار می شود اظهار داشت: رسیدن به زمین پاک ضمیر پاک می خواهد.

مولف کتاب زمین پاک افزود: تاریخچه این مناسبت به سال 1969 باز می گردد زمانی که جان مک فرمل فرزند یک مبلغ دینی مستقل و علاقمند به عرصه دین ،علم و صلح ایده برگزاری یک روز جهانی به نام روز زمین پاک را در همایش یونسکو درباره محیط زیست مطرح و در همان سال پرچم زمین پاک را طراحی کرد.

متقی طلب با بیان اینکه روز جهانی زمین پاک محصول مجموعه ای از عوامل محیطی با نگرش حفاظتی ،طبیعت دوستانه و داوطلبانه است افزود: اهداف کلانی را می توان در روز جهانی زمین پاک متصور بود تا آیندگان ما به عنوان میراث داران بشری از حقوق حقه خود بهره مند شوند.

وی تصریح کرد: این محصول در ابعاد مختلف قابل بحث و تبادل نظر است حال اینکه آیا رسیدن به اهداف جهانی زمین پاک توسط چه کسانی قابل انجام و یا متولی خاصی را می توان برای آن یافت؟ جواب به این سوال بسیار گسترده و غیر قابل شمار می باشد. ولی این امر غیر قابل انکار است که هر آنچه امروز بکاریم آیندگان درو خواهند کرد.

مولف کتاب زمین پاک با اشاره به آموزش شهروندان به مهمترین مقوله مغفول مانده در عرصه زمین پاک که به عنوان قویترین بازوی اجرایی تصمیمات و استراتژی های هدفمند کلان کشوری به آن پرداخته نشده است اظهار داشت: هر ساله شاهد برگزاری همایش های نمادین در روز زمین پاک هستیم تا شاید بتوانیم به اهداف عالیه ای برسیم که موثر واقع نشده و هر روز با افزایش تولید زباله و پسماندهای خطرناک محیط زیستی و عدم علاقمندی مردم در همراهی این اهداف هستیم لذا می بایست نگرش به توجه آموزش شهروندی به طور جدی تری دنبال شود و به نوعی سهم مردم در این امر پررنگ تر نشان داده شود.

وی افزود: زمین پاک مقوله ایی نیست که تنها با مدیریت زباله در محیط زیست محقق گردد این امر تنها به عنوان یک قطره از دریای بی کران ناملایمتی های وجود آمده برای زمین است لذا زمین پاک بستر ساز بلوغ و ظهور انسان های پاک در جامعه خواهد بود چرا که حس وظیفه شناسی و حفاظت از منابع طبیعی و زیست محیطی را در سر لوحه فعالیت های فردی قرار خواهد دادو انسانها به عنوان واحد های پایش محیط زیست و زمین به شمار می آیند و با رشد روز افزون جمعیت در جهت حفظ عرصه های زندگی گام بر می دارند.

متقی طلب با تاکید بر اینکه زمین پاک با ظهور زباله های نو ظهور بیش از بیش در معرض خطر قرار دارد و ما به عنوان حافظان محیط زیست نمی بایست تنها به شعار پردازی های صرف بسنده کنیم بلکه می بایست در عمل به مرحله ظهور برسانیم و

امروز مردم دنیا در جهت حفظ محیط زیست توقع داشتن زمینی پاک از آلودگی های محیطی ، صوتی ، بصری و ... را مطالبه می نمایند که جملگی ما را در رساندن به اهداف روز جهانی زمین پاک خواهند رساند اظهار داشت: با توجه به تفکر بسیجی در وجود مردم ایران اسلامی می توان نگاه به پاسداشت زمین پاک را در مقوله های بسیج همگانی قرار داد و ایران اسلامی با داشتن سرمایه عظیم مردمی و محیط زیستی کشور پهناور می تواند خالق گسترده ترین و بزرگترین تحولات بهبودی در محیط زیست و زمین باشد.

فعال محیط زیست با بیان اینکه زمین پاک امروز بیشتر از یک واژه تبلیغاتی است چرا که کمتر کسی به بهداشت اطراف خود و آیندگان خود بی اهمیت است افزود: امروزه انسان با هزاران آلودگی محیطی دست به گریبان است و اهمیت گذاشتن به زمین پاک چهره ایی نو به خود گرفته است.

حسین متقی طلب گفت: رسیدن به زمین پاک ، ضمیر پاک می خواهد و اندیشیدن به آفریده های خداوند به عنوان اولین حلقه از این اراده عظیم خواهد بود و قرآن کریم که به عنوان کاملترین کتاب آسمانی که دستورات زندگی، چگونه زیستن برای سعادت دنیا و آخرت در آن نهفته است از اسرار این موهبت الهی پرده برداشته و با تاکید بر اهمیت زمین وظیفه خطیری را برای انسانها در نظر گرفته و به سبب اهمیت شناخت زمین در جهت پی بردن به شناخت و معرفت به خالق و مخلوقات و بهره گیری از نعمت های الهی بارها به نکات علمی زمین تاکید شده و کلمه ارض 438 بار در قرآن ذکر شده که در این میان با بررسی های انجام شده 93 آیه مستقیما به شناخت زمین مرتبط می باشد و در 4 سوره از سوره قرآن از جمله اعراف، هود، یونس و فرقان آفرینش زمین را در طی 6 دوره قلمداد نموده که از نکات بسیار قابل تامل و رسیدن به ضمیر فطری الهی است .

حسین متقی طلب در ادامه با اشاره به اینکه استان گیلان به عنوان نمونه ایی از عظمت آفرینش خداوند با داشتن منابع طبیعی فراوان این مسؤلیت را برای همگان دو چندان کرده و متاسفانه امروز شاهد نابودی سرمایه های ملی و طبیعی استان در ابعاد مختلف محیط زیستی هستیم اظهار داشت: امروز ما کمتر شاهد اقدامات بین المللی کنترل آلودگی محیط زیستی در استان گیلان هستیم و این امر موجب بروز بیش از بیش آلودگی شده است. از این نظر پیشنهاد می گردد تمام عوامل اجرایی به همت مردم می بایست اقدام به حفظ و حراست محیط زیست و زمین نمایند و این زمانی محقق خواهد شد که زیر ساخت های علمی، فرهنگی و فنی در این حوزه فعال گردند.

مولف کتاب زمین پاک در پایان افزود: فرهنگ سازی در مقوله محیط زیست در پایین ترین درجه اهمیت قرار گرفته چرا که به ظاهر هیچ تاثیر مستقیمی را بر زندگی افراد و مدیران ندارد حال آنکه تاثیرات غیر مستقیمی را به همراه دارد که مسبب بسیاری از نا پایداری های توسعه شهری شده است و الزام اجرای پیوست های محیط زیستی برای تمام فعالیت های فردی و گروهی می بایست به جد دنبال شود و تنها از منظر کمی مورد توجه قرار نگیرد چرا که امروز انسانها به درجات کیفی زندگی بسیار اهمیت می دهند چرا که تجربه نشان داده است که مردم آمادگی پذیرش راهکارهای صحیح و درست را در زیر سایه تصمیمات زیر بنایی داشته و دارند و لذا ارایه راهکارهای عملی و منطقی و بومی سازی شده می تواند در طول ایام هفته زمین پاک به عنوان نقشه راه دستیابی به اهداف روز جهانی زمین پاک قلمداد گردد و هر ساله پیشرفت چشمگیری نسبت به سال گذشته داشته که این امر متاسفانه در هیچ سالی دنبال نشده است.

انتهای پیام/083451

 

 

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
منتشرشده در یاداشت و مقالات
خواندن کد خبر: 3133

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی