امروز: سه شنبه 13 خرداد 1399 برابر با 02 جون 2020

جواد زبردست گشتی/علي اي هماي رحمت تو چه آيتي خدا را

  • سه شنبه, 16 تیر 1394
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

 جواد زبردست گشتی /چه میتوانم بگویم و اساسا چه می توان گفت در این شب، در رثای آنکه هرگاه به منزلتش و عظمتش می اندیشم احساس نوعی ناتوانی فلج ذهنی , نوعی خرد و متلاشی شدن در برم می گیرد و عجز  به جز آنکه در تأسی از گفته یکی از ائمه معصومین که فرمود هرگاه خواستی به رقت قلب برسی مرگ خویشتن را به یاد آور، من هم بگویم .

اي آدمیان هرگاه خواستید از اسب سرکش غرور به زیر آیی و هرگاه اراده کردید میزان خردی و پستی خویشتن را آنگونه که  هست در برابر نظام کائنات بسنجید و در نظر آورید، مقام و منزلت علی را به یاد آورید و فتوحات او را در فتح قلل مقامات انسانی و درجات متعالی در نظر آرید.

باری این زبان قاصر و این دل خائف را چه یارای در مدح مولا علی سخن گفتن و این مجال اندک و ناقابل را چه جای پرداخت به منزلت آنکس كه خویشتن را قرباني وحدت مسلمین ساخت اما دراین روزها و شبهای عزیزکه به از هزار ماهش فرموده اند شاید بهترین  فرصت و مناسب ترین مجال است که بازگو کنم آنچه در احوال روزگار می نگرد و جانم را در ژرفایش می لرزاند و ناگفته گزاردن و از خاطرها رفتنش را  باری گران و معصیتی عظیم بر دوش روح رنجورم می بینم و آن چيزي نيست جزآنکه موقعیت نسل خویش را در برهه ای خطیر و استثنایی می بینم برهه ای پر خطر گذار و انتقال.

درین برهه ما شیعیان که در دهه چهارم عمر خویش هستیم ما شیعیانی که در بدو تولد در گوشمان نام علی را به نجوا ولی الله خواندند و آنگاه که در دامان مادرانمان بودیم در مراسمات روضه و ندبه در سوگ شهادت مولا اشکهای مادرانمان چون آب تعمید بر سر و صورتمان چکید و مهر علی و اولاد علی را اینچنین به ارث بردیم و با توکل به مولایمان علی انقلاب کردیم برای ساختن جامعه ای علوی و سپس به جنگ و جهادمان فراخواند امامی که خود از نسل و تبار علی بود در برابر دشمنان آل علی وبا این شعار که با آل علی هرکه در افتاد , ور افتاد و همچنان با اتکا به این ارثیه گرانبها و این سرمایه بی بدیل رشد کردیم و بالیدیم و از هیچ نیرویی نهراسیدیم جز نیروی الله تا به امروز رسیدیم.

... اما امروز در عصر ارتباطات و اینترنت و موبایل در عصر انفجار اطلاعات

ای شیعیان بیایید نیکوتر به این منظر بنگریم که این نسل نوجوان و نونهال و نوباوه که امروز در این شرایط زندگی می کند اگر بخواهد اسوه و الگویی انسانی و متعالی برای هستی خویش برگزیند به چه چهره هایی روی می کند چه مولاها و مقتداهایی را در ذهن می پروراند و می ستاید؟

ای شیعیان علی، ای آنانیکه از برکت سفره ی گسترده پنج تن آل عبا امروز سربلند گردن فراز در مقابل جهانیان عرض اندام میکنید آیا ضرب آهنگ سریع و بی امان زندگی ماشینی در این عصر حاکمیت ابر کامپیوترها به شما این مجال را داده که ذهنیت فرزندانتان را بجویید و بدانید که آیا توانسته اید این ودیعه ی مهر و دوستی خاندان رسول و سلسله امامت را به آنان منتقل کنید به همان نوع که خویشتن از پدرانتان ارث بردید؟ و آیا وجدان خویش را سربلند می یابید در روز قیامت آنگاه که در برابر دستگاه عدل الهی مورد سئوال قرار می گیرید که هم تان را مصروف این ساختید که الگو های نظام ولایت و تشیع را به عنوان الگوهای ارزشی و انسانی در اذهان کودکانتان جاگیر سازید نه فی المثل فلان شخصیت کارتنی، هنرپیشه هالیودی و خواننده ی غربی یا بهمان شو من و ورزشکار مبتذل و عام پسند را؟

ما نسل برهه گذاریم، ای شیعیان ، علی فرصتي براي امروزست و مجال این زمان که  سرمایه های معنوی خویشتن را از باد فنا و چپاول فرهنگهای الوان شرق و غرب در امان داریم.

ما معتقدان راه علی  که باور داریم چشمان مبارک مولا هم امروز و هم این ساعت با نگرانی مارا به نظاره نشسته است و عملکردمان را می نگرد آیا خاطرمان آسوده است که قلب مبارکش را از خویش نرنجانده ايم؟

 آنگاه که در منابر و سخنرانی ها از علی و رنجهایش برایمان سخن راندند گریستیم و به مظلومیت او وخاندانش که سلسله ی فداکاری ها و شجاعت ها و شهامت ها بودند اشکها ریختیم اما آیا هرگز به خویش نهیب زدیم که این اشکها را نه برای علی و رنجهایش بلكه برای خویشتن باید بریزیم چراکه علی بزرگتر از آنست که از رنجهای خود رنج بکشد و اساسا آنکه وقتی ضربت شمشیر را در فرق مبارکش احساس کرد با شاد ترین نوای جانش بانگ برآورد که به خدای کعبه رستگار شدم،  به راستي چه مصیبت زمینی و جهانی قادر به رنجه کردنش بود ؟

نه، علی رنجی از برای خویشتن و خاندان خویش نداشت همه آن رنجها و مصائبی که در نخلستان های بنی نجار با خدای خویشتن ناله می کرد رنجهای شیعیان و پیروانش بود علی رنجها و نادانی ها و فراموشی های مارا ضجه میزد و بر جهالت ها و فرصت سوزی های ما میگریست

مجال اطاله كلام نیست ای شیعیان علی، فرزندان امروز این آب و خاک را دریابید که تکلیفی سترگ تر ازین بر دوشمان مي باشد.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در یاداشت و مقالات
خواندن کد خبر: 4564

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


نظرات  

 
0 #1 شهروند در تاریخ: چهارشنبه 31 تیر 1394 ، ساعت 11:04 ق ظ
درود برتو ای جوان
نقل قول
 

آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی