امروز: جمعه 07 آذر 1399 برابر با 27 نوامبر 2020

هنوز هم تصویر اشک های مردم در خاطرم باقیست...

  • سه شنبه, 31 شهریور 1394
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

پس لرزه های رونمایی یک فیلم ،  هنوز هم تصویر اشک های مردم در خاطرم باقیست... لطفا عبداللهیان را از خانه نشینی و پخش فیلم درباره آمنه را از بلاتکلیفی در بیاورید...

یادم میاید 9 اردیبهشت 94 که مراسم رونمایی و اکران خصوصی فیلم درباره آمنه (گزارش یک اسیدپاشی) به تهیه کنندگی و کارگردانی احمد عبداللهیان بلوچی و به همت شهردار رشت و با حمایت مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گیلان در شهر رشت برگزار گردید پس از نمایش فیلم که تحسین حاضران در سالن را برانگیخت و با تشویق کم نظیر حضار روبرو گشت در حاشیه مراسم مسوولین زیادی که برروی جایگاه حاضر شدند به حمایت از این فیلم تاثیرگذار و کارگردان جوانش پرداختند ، حرفهای قشنگ ، وعده های جالب ، صحبتهایی که بنظر میاید فقط در روزهای مراسم هر برنامه ای زده می شود و به آن عمل نخواهد شد از نکات قابل تامل در خصوص فیلم مذکور بود.

 امروز که این یادداشت را به رشته تحریر میاورم 4 ماه و اندی از آن مراسم میگذرد و آب از آب تکان نخورده  است ، کاری به این موضوع ندارم که در لابه لای این مدت طولانی چقدر به این سوال تکراری مردم عزیز و فرهیخته کشورمان که چه زمانی این فیلم پخش خواهد شد پاسخ قانع کننده ای نداشته ام بدهم ! اما چند روزیست با دیدن فیلم های بشدت سطحی در شبکه نمایش خانگی که هیچ مشکل اجتماعی را مورد کالبد شکافی قرار نمی دهد و هیچ دردی را از اجتماع درمان نمی کند یک سوال ذهنم را درگیر خود کرده است و یقینا بطور مشخص سوالم این است که چرا فیلم درباره آمنه که با نگاه آسیب شناسانه به معضل اسیدپاشی می پردازد پخش نمی شود ؟! همانطور که حاضران در مراسم رونمایی فیلم از نزدیک شاهد بودند فیلم مذکور هم پروانه نمایش دارد و هم پخش کننده آن توسط خود تهیه کننده به موسسه ی رسانه های تصویری که مدیرعامل آن نیز در آن مراسم حاضر بودند از 7 ماه پیش معرفی شده اما متاسفانه هیچگونه اقدامی در زمینه پخش فیلم توسط آن موسسه محترم صورت نگرفته است! شاید جالب تر این باشد که مردم وقتی با نام موسسه ی رسانه های تصویری روبرو می شوند با توجه به قدمت این موسسه و اینکه اولین ویدئو رسانه ی کشور بوده است با این پرسش روبرو شوند مشکل برای پخش این فیلم چیست؟! جوابش را بنده می دانم قطعا مدیرعامل محترم این موسسه نیز می داند و عواملی که در ساخت این اثر زحمت کشیده اند نیز می دانند! اما زمان آن رسیده که مردم عزیزمان نیز بدانند ، چون احتمالا دوستان رسانه های تصویری یادشان رفته که این فیلم برای مردم ساخته شده تا به عمق فاجعه ای که در زندگی بانوی فداکار کشورمان آمنه بهرامی رخ داده پی ببرند و با حضور چهره های مطرح سینما ، ورزش و موسیقی کشورمان که این پدیده مظموم را بشدت محکوم میکنند به این نتیجه می رسند که حتی الگوهای آنان در عرصه های مختلف نیز متحد شده تا کمتر شاهد این فاجعه باشیم. نکته قابل تحسین حمایت قاطع وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی جناب آقای دکتر علی جنتی ،  معاون محترم سینمایی ایشان جناب آقای دکتر حجت اله ایوبی و نماینده محترم مردم شریف شهرستان رشت در مجلس شورای اسلامی جناب آقای مهندس جبار کوچکی نژاد از فیلم مورد نظر بوده و انصافا برای آماده شدن این فیلم از هیچ کمکی دریغ ننموده اند. در کنار آن باید اعضای محترم شورای پروانه نمایش خانگی را نیز مورد تقدیر قرار داد که با نگاه آسیب شناسانه خود با انصاف کامل فیلم را مورد ارزیابی قرار داده و مجوزش را صادر کردند.

 یقینا باز هم برای مردم عزیزمان این سوال پیش می آید که با این همت دوستان چه مشکلی برای پخش این فیلم بصورت گسترده و عظیم در کشور وجود دارد و جواب بنده به عنوان کسی که مدت هاست درگیر تولید و پس از تولید فیلم بوده و هستم این است که افرادی در موسسه رسانه های تصویری تمایلی برای عرضه این فیلم تاثیر گذار اجتماعی ندارند! حتی در زمانی که 2 بار به همت چند تن از پیشکسوتان سینما برای این فیلم یک پخش کننده قوی پیدا شد که هنوز هم پای کار هستند ، مدیران رسانه های تصویری درگیر حضور در مراسم های مختلف و جشنواره ها هستند! قصد زیرسوال بردن آن مراسم ها و جشنواره ها را ندارم اما به ثمر نشستن زحمات 7 ساله عوامل این فیلم که الان میتوان گفت 8 ساله نیز مهم و با اهمیت است. جای بسی تعجب است که تمامی مسئولان محترم کشور در مقاطع مختلف به ساخت فیلم برای پیشگیری از معضل اسید پاشی که بارها شاهد آن بودیم اشاره کرده اند ، وزیر محترم نیز با حمایت های خود نشان داد که نگاه تیزبینانه ای برای پیشگیری از آسیب ها و بزهکاری های اجتماعی دارد ، حال چرا موسسه ای که زیر مجموعه آن وزارتخانه محترم محسوب می شود تمایل ندارد سیاست های مافوق خود را اعمال نماید؟! سوالی است که پاسخش را فقط مدیر عامل محترم رسانه های تصویری می تواند بدهد ؟!

 درباره فیلم "درباره آمنه" میتوان یک فیلم دیگر ساخت از تلاش های چند جوان شهرستانی که وقت ، انرژی ، زندگی و سرمایه ی خود را صرف ساخت این مستند تحسین شده کرده اند که هنوز هم تصویر اشک های مردم در سالن خاتم الانبیاء رشت در خاطرم باقیست ... .

 باید اشاره ای داشته باشم به سازنده اثر که متاسفانه روزهای خوبی را سپری نمیکند! احمد عبدالهیان بلوچی که شاید تصورش را هم نمیکرد پس از آن مراسم باشکوه و خاص در روز رونمایی فیلمش به این سرنوشت دچار شود!

 حتما آنهایی که دستی بر آتش دارند و در عرصه هنر فعالیت میکنند می دانند که یک فیلم برای سازنده اش همانند فرزند او می ماند ، فرزندی که این روزها به خاطر لج و لجبازی های دست های پشت پرده حال و روز خوبی ندارد!

 روی صحبتم با مسئولانی است که این فیلم ساز جوان و توانمند را پس از آن مراسم به حال خود رها کرده اند و حتی در این چند وقت حالش را هم نپرسیدند؟!

همانهایی که با لوح تقدیر و حرفهای قشنگ امید را در دل این فیلمساز و سایر عواملش زنده کرده اند، پس از گرفتن عکس یادگاری گویا به هدف خود رسیده اند ! نمی دانم چه کسی در مقابل این همه ناملایمات می خواهد پاسخگوی این همه سوال بی جواب باشد؟! اما میدانم که استعداد عبداللهیان و عبداللهیان ها و دیگر عواملی که امثال کارگردان این فیلم وارد عرصه کرده اند دارد به هدر می رود ... امیدوارم این بار خیلی زود دیر نشود ... لطفا عبداللهیان را از خانه نشینی و پخش فیلم درباره آمنه را از بلاتکلیفی بیرون بیاورید.

مصطفی عاقل منش

مدیر تولید فیلم درباره آمنه (گزارش یک اسیدپاشی)

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در یاداشت و مقالات
خواندن کد خبر: 5840

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


 

اخبار برگزیده

آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی