امروز: پنج شنبه 02 بهمن 1399 برابر با 20 ژانویه 2021

شفت عليه فوتبال

  • شنبه, 22 خرداد 1395
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

روي شناسه كتاب « فوتبال عليه دشمن » نوشته شده كه فوتبال چيزي فراتر از محبوب ترين بازي جهان است.براي ميليون ها نفر فوتبال حكم مرگ و زندگي را دارد و يك زبان بين المللي است.فوتبال به تعبير پله « بازي زيبايي » است كه جنگ ها را آغاز مي كند و به پايان مي رساند، جرقه ي انقلاب ها را زده و خيلي از ديكتاتورها را هم در قدرت نگه داشته است.

با فرا رسيدن ماه رمضان و كشيدگي امتداد شب و بيدارباش بيشتر مسلمانان،اين باب سالهاست كه در برخي كشورهاي اسلامي بخصوص ايران رواج پيدا كرده كه براي فراهم آوردن فراغت جوانان اقدام به برگزاري مسابقات فوتبال در سالن هاي كوچك و يا زمين هاي كوچك مي كنند و نامش را مي گذارند فوتسال!
فوتسال آنقدر در ايران همه گير شده توسعه  پيدا كرد كه مي شود در حال حاضر از ايران بعنوان يكي از قدرتهاي بزرگ جهاني نام برد.از اين ورزش بازيكنان هنرمندي پديد آمدند كه آوازه جهاني پيدا كردند؛ كسي مثل علي كريمي از فوتسال و به قول بچه هاي قديمي از گل كوچك شد علي كريمي ؛آقاي جادوگر!
در بين استانهاي مختلف كشور نيز استان گيلان يكي از فوتسال خيزترين استانهاي كشور است مثل مازندران كه در كشتي زبانزد عام و خاص است.استان گيلان اما هميشه ظاهري زيبا و اندروني فقير و بي كس داشته...استراحتگاه و آرامشگاه همه طبقات متوسط به بالاي كشور و پز آنها براي هم طبقه يي هاي خود!...كه تعطيلات در شمال بوديم!همين كافي ست تا بدانيم كه ما گيلاني ها در بهشتي هستيم كه فقط براي ديگران بهشت شدّاد است! و براي ما گيلاني ها چيزي بين بهشت آنها و جهنم يك ناكجاآباد ديگر!
نمونه اين ،كلافگي جوانان پرشور و انرژي در شهرستان شفت است. با فرا رسيدن ماه رمضان ، عليرغم همه مشكلات و ناحمايتي ها در برخي روستاهاي كوچك ، جام ها و كاپ هاي فوتسال برگزار مي كنند اما شهر شفت با اين همه جوان پرشور و علاقمند به ورزش دست روي دست گذاشته و مسئولان فرهنگي و ورزشي آن خود را راحت كرده و جوانان را ناراحت و از برگزاري بازيهاي جام رمضان خبري نيست!علاقمندان جوان فوتسال شفت بايد براي گذراندن اوقات فراغت خود به روستاها و يا شهرهاي مجاور ترانسفر شوند! و لابد مسئولان ورزش اين شهر تا حالا بهانه بزرگي براي عدم برگزاري بازيهاي فوتسال پيدا كرده اند!! كه بهانه هايشان به طور حتم به درد دور همي هاي مسئولانه شان مي خورد و نمي تواند پاسخي قانع كننده براي جواناني باشد كه سالهاست با كمترين امكانات به دنبال اين هستند تا خودي بين خودها نشان دهند!اين قصور كنندگان همانهايي هستند كه در جلسات هم انديشي شهرانه براي سالم سازي محيط اجتماع مي توانند به يك چشم بر هم زدن براحتي طناب دار را بر گردن شيشه هاي لعنتي قليان بيندازند و فخر اين دنيا و آن دنيا را به نام خودشان در گينس ثبت نمايند! و گردن چپ و راست كنند كه چقدر طلايه دار و غصه خور جوانان خود هستند ولي از برگزاري كمترين امكان تفريحي براي جوانان شهر خود ناتوانند!!
 مسئولان محترم! ماه رمضان در آيين ما، ماه خودسازي روح و فكر و جسم است؛بخشي از اين خودسازي مي تواند در فضاهاي سالم ورزشي ما تامين شود؛ بايد همه اين خودسازيها در يك حركت هماهنگ و متعادل با هم اتفاق بيافتد؛ اگر ماه رمضان براي اكثريت اين جوانان تداعي خاطرات خوب و سالم فوتبالي و ورزشي هم باشد كفايت مي كند و در حكم يك تبليغ بزرگ مذهبي براي مروجان واقعي دين است.سرنوشت برخي جوانان ما شايد با همين شب هاي ساده تا دعاي سحر عوض شود! ...نگاهي ، جرقه اي و اميدي كفايت مي كند تا مسير نهايي يك جوان مشخص شود...مسير كه مشخص شد ديگر مي شود به ريشه آن جوان اميد بست ... اين شب ها مي تواند همه دنياي يك جوان باشد، دنياي آنها را با سهل انگاري خراب نكنيم!

//هامون شاد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در یاداشت و مقالات
خواندن کد خبر: 9613

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


 

آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی