امروز: یکشنبه 10 فروردين 1399 برابر با 29 مارس 2020

یاداشت و مقالات (289)

پنج شنبه, 12 دی 1398

دور برگشت مسابقات فوتبال لیگ دسته اول کشور از روز سه شنبه 17 دی ماه آغاز می شود و 18 تیم حاضر در این مسابقات مجددا تنور آن را گرم خواهند کرد.

دوشنبه, 18 آذر 1398

محمد رفیعی کارشناس حقوق قضایی/خواسته یا نا خواسته در فرهنگ و اقوام گوناگون نگاه های متفاوتی به کودکان وجود دارد و تعاریف مختلفی را در خصوص کودک در افراد می توان جستجو کرد ، حال این برداشتها می تواند در مرور زمان در خواسته ها و قوانین نقشهای مختلفی را ترسیم کند ، و این به نوبه خود در حقوق کودک می تواند از مهم‌ترین بحث‌ها در حوزه حقوق خانواده هم برشمرد ، می دانیم که قانون جنین را دارای حقوقی می داند که حیات او را از زمان تولد مورد حمایت قرار داده و بار حقوقی را نیز بر آن مترتب می سازد و همینطور در سن رشد هم این قوانین با مواد قانونی بهتر مختلف مراحل رشد او را مورد حمایت قرار داده و حتی از بُعد مونث و مذکر هم برای رشد و سن بلوغ افراد زوایای مختلفی را در نظر گرفته و البته هم حقوقدانان و صاحبان نظر نیز نظراتی را در این خصوص بیان داشتند و نباید فراموش کرد که کودک در زمان رشد می بایست در فضایی آرام و توام با خوشبختی و حمایت خانواده شکل گیرد از اینرو نیز در كنوانسيون‌ حقوق‌ كودك‌  مصوب‌ نوامبر 1989 موارد مختلفی در نظر گرفته شده و در ابعاد مختلف کودکان مورد حمایت قرار گرفته شدند و با نگاهی کوتاه که در آن درج گردیده آمده است با در نظر داشتن‌ اين‌ كه‌ لزوم‌ انجام‌ مراقبتهاي‌ ويژه‌ از كودك‌ در اعلاميه‌ حقوق‌ كودك‌ ژنو 1924 بيان‌ شده‌، در 20 نوامبر 1959 در اعلاميه‌ حقوق‌ كودك‌ مجمع‌ عمومي‌ به‌ تصويب‌ رسيده‌، در اعلاميه‌ جهاني‌ حقوق‌ بشر و در ميثاق‌ بين‌المللي‌ حقوق‌ مدني‌ و سياسي‌ (خصوصاً در موارد 23 و 24)، در كنوانسيون‌ بين‌المللي‌ حقوق‌ اجتماعي‌، اقتصادي‌ و فرهنگي‌ (خصوصاً در ماده‌ 10) و در اسناد و احكام‌ سازمانهاي‌ تخصصي‌ و سازمانهاي‌ بين‌المللي‌ مربوط‌ به‌ رفاه‌ كودكان‌ به‌ رسميت‌ شناخته‌ شده‌ است‌ و در ادامه نیز و با عنايت‌ به‌ اهميت‌ همكاريهاي‌ بين‌المللي‌ براي‌ بهبود شرايط‌ زندگي‌ كودكان‌ در تمام‌ كشورها خصوصاً كشورهاي‌ در حال‌ توسعه‌، توافقاتی را در نظر گرفتند.
کودکان آسیب پذیرترین گروه جامعه انسانى، نخستین کسانى هستند که در معرض هجوم مستقیم انواع ناگوارى ها، فشارها و مشکلات ناشى از زندگى بزرگ ترها قرار مى گیرند و آن را تحمل مى کنند.
در کنوانسیون حقوق کودک، بیشترین مسئولیت در رعایت حقوق کودک بر دوش والدین نهاده شده است، چنان که در ماده 18 کشورهاى طرف کنوانسیون متعهد شده اند: «بیشترین تلاش خود را براى تضمین به رسمیت شناختن این اصل که پدر و مادر کودک، مسئولیت مشترکى در زمینه رشد و پیشرفت کودک دارند، به عمل آورند. والدین یا قیم قانونى، مسئولیت عمده را در رشد و پیشرفت کودک به عهده دارند و اساسى ترین مسئله آنان، (حفظ) منافع عالیه کودک است».
در کشورهاى در حال توسعه، کودکان، بیشتر با فقر و پى آمدهاى ناشى از آن مانند سوءتغذیه، کمبود امکانات بهداشتى، درمانى و تحصیلى درگیرند.

در حالى که در کشورهاى توسعه یافته، مشکلات اخلاقى و ضعف بنیاد خانواده گریبان گیر کودکان است. خوشبختانه در کشورهاى مسلمان، به سبب وجود استحکام در بنیاد خانواده و گرایش هاى دینى و اعتقادى و آشنایى بیشتر با احکام اسلامى، وضعیت حقوقى کودکان جایگاه نسبى مناسب ترى دارد.
پدران، مادران و مدیران آینده باید نسبت به حقوق و تکالیف خود آگاهی پیدا کنند تا به مرور زمان برای قبول مسئولیت های مهم زندگی آماده شوند.
حال با این همه فراز و فرودهای مختلف در این خصوص ما باید بپذیریم که کودک عضوی از جامعه بشری است و دوران کودکی از حساس ترین و مهم ترین دوران های زندگی بشر بشمار می رود و پذیرش کشور عزیزمان در خصوص کنوانسوین 1989 به این باوریم که کودک در احقاق حقوق خود از جهات مختلف دارای مقرارت خاصی است و میبایست  از این رو به بهترین نحو حقوق آنان را استیفا نمود.

حال در قانون مدنی به ابعاد گوناگون در خصو ص حضانت ، اموال و دیگر پیرامون کودک مواردی  به تصویب رسیده   که به آنها خواهیم پرداخت و درکلام آخر با حدیثی از   پيامبر صلي الله عليه و آله: ;که می فرمایند<< مِهر خداوندى از آنِ بنده اى باد كه فرزند خود را با نيكى كردن به وى و دَمسازى با او و آموزش و ادب كردن وى، در نيكو شدنش يارى دهد.  به پایان این موضوع خواهیم پرداخت.

انتهای پیام/083451

یکشنبه, 10 آذر 1398

از لحظه ورود دکتر حاج محمدی به ساختمان شهرداری رشت، مساله برون رفت از معضل زباله ها و مدیریت پسماندها مورد توجه جدی وی قرار گرفته و به تبع آن حل معضل دفن زباله ها در سراوان که سبب رنجش اهالی منطقه می شد، در کانون توجهات شهردار رشت بوده است.

پنج شنبه, 06 تیر 1398

نخستین عکس از جسد بی جان این پدر و دختر السالوادوری از سوی یک خبرنگار مکزیکی گرفته شده است.

یکشنبه, 19 خرداد 1398

"جلوگیری از حجاب اسلامی" کلیدواژه‌ای است که طی سال‌های اخیر توسط دشمنان انقلاب اسلامی و ملت ایران بارها بیان شده و هدف آن تلاش برای ضربه زدن به نظام و انقلاب از داخل بدنه کشور است.

پنج شنبه, 12 ارديبهشت 1398

رهبر معظم انقلاب اسلامی براساس سنت همیشگی سال 98   را  «سال رونق تولید» نامگذاری کرده و باید این نام حکیمانه را فال نیک گرفت پس همگی بیاییم واژه غریب و کهنه تحریم را کنار بگذاریم  و آینده درخشان را با تکیه بر داشته هایمان زیباتر سازیم

شنبه, 07 ارديبهشت 1398

تحقیقات موسسۀ آمریکایی گالوپ نشان داد که مردم در سراسر جهان در سال ۲۰۱۸ میلادی، برای دومین سال پیاپی غمگین‌تر و خشمگین‌تر و ترسناک‌تر از هر زمانی شده‌اند. بر اساس نتایج این تحقیق، ۱۰ کشوری که مردمشان بدترین وضعیت را در سال گذشته میلادی تجربه کرده‌اند به ترتیب عبارتند از: چاد، نیجر، سیرالئون، عراق، ایران، بنین، لیبریا، گینه، سرزمین‌های فلسطین و کنگو.

سه شنبه, 03 ارديبهشت 1398

از قطع کردن نوک انگشتان گرفته تا زندگی با مردگان، بشر به برخی رسوم فرهنگی بسیار عجیب و غریب خو گرفته است.

پنج شنبه, 23 اسفند 1397

رود، خانه ندارد

نوشته شده توسط منتشرشده در یاداشت و مقالات

 زمین‌های ترك‌خورده، خاطرات خشكیده‌ای است كه از بسیاری از رودخانه‌های كشور به یادگار مانده. سوءمدیریت منابع آب و تغییر اقلیم، دست به دست هم داده‌اند و پای رفتن را از بسیاری از رودخانه‌های كشور گرفته یا از آنها كانالی ساخته‌اند برای تخلیه فاضلاب.

صفحه1 از23

آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی